Eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya ağı X, sesli ve görüntülü arama yeteneklerini genişletiyor. Daha önce Premium (eskiden “Twitter Blue” olarak anılan) abonelere yönelik bir avantaj olan bu özellik, artık platformdaki herkesin kullanımına sunulacak.

Tarafından bildirildiği üzere Gadget’ı etkinleştirinEnrique Barragan, X’te mühendis, genişlemeyi duyurdu platformdaki bir gönderi aracılığıyla. Bu, Elon Musk’un Ocak ayında, özellik yeterince sağlam olduğunda bunun tüm kullanıcılara ulaşacağını söylediği sözünü aktarırken yapıldı.
Bu hamle, X’i Elon Musk’un sık sık ifade ettiği gibi platformu “her şey uygulaması” haline getirme hedefine yaklaştırıyor. Geçen yıl iOS kullanıcıları için aramalar eklendi, ardından Android eklendi, ancak bunları yalnızca ödeme yapan aboneler kullanabildi.

O nasıl çalışır?

resmi destek sayfası sesli ve görüntülü arama seçeneklerinizi Direkt Mesaj ayarlarından kontrol edebileceğinizi söylüyor. Buradan, X’in adres defterinize erişmesine izin vermeniz koşuluyla, takip ettiğiniz veya adres defterinizde bulunan hesaplardan varsayılan olarak arama alabildiğinizi fark edeceksiniz. Ancak başka bir kullanıcıyı arayabilmek için hem arayan hem de alıcının X’in Direkt Mesajları (DM) aracılığıyla en az bir kez iletişim halinde olması gerekir.

X’in Direkt Mesajlardaki Sesli ve Görüntülü arama ayarları

Ancak bu, platformdaki herkesten gelen aramalara izin veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Kendinizi maceraperest hissediyorsanız, bu seçeneği açarak tam da bunu yapabilirsiniz. Ancak bunu yapmayı planlıyorsanız tavsiyemiz, IP’nizi aradığınız ve çağrı aldığınız kişilerden gizleyen yeni “Gelişmiş çağrı gizliliği” ayarını da açmanız olacaktır. Aslına bakılırsa X’ten insanları aramayı planlıyorsanız muhtemelen bu seçeneği açmalısınız.

Güncellenen arama özellikleri herkesin kullanımına anında sunulmamaktadır. X bunları yavaş yavaş, muhtemelen gruplar halinde kullanıma sunuyor ve görünen o ki, herhangi bir uyarıda bulunulmadan otomatik olarak açılıyorlar. X/Twitter’da arama yapmak ve almak istemiyorsanız, uygulamada oturum açmanız ve özelliği kapatmak için Direkt Mesaj ayarlarınıza gitmeniz gerekebilir.

telefon-1