Uzay zaten insan yapımı nesnelerle dolu ve uydu karşıtı silahlar durumu daha da kötüleştirebilir. Kredi: NASA ODPO’su

Ulusal güvenliğin tehlike altına girdiği bir haftada Washington’da ilgi odağı olduBeyaz Saray perşembe günü Rusya’nın yeni bir strateji geliştirdiğine dair kanıt bulunduğunu doğruladı. uzay tabanlı nükleer uydu karşıtı silah.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, bilgilendirilmiş muhabirler Beyaz Saray, “kimsenin güvenliğine yönelik acil bir tehdit olmamasına” rağmen Rusya’nın programının “sorunlu” olduğuna inanıyor.

Sorun şu ki, bunun ne tür bir silah olduğuna bağlı olarak, onu kullanmanın sonuçları gelişigüzel olabilir; herkesin uydularını tehdit edebilir ve uzay altyapısından gelen hayati hizmetlerin bozulmasına neden olabilir.

Beyaz Saray’daki açıklamalar, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner’ın Çarşamba günü geç saatlerde yönetime, “ciddi ulusal güvenlik tehdidi” olarak adlandırdığı konuyla ilgili bilgilerin gizliliğini kaldırma çağrısında bulunmasının ardından geldi. Daha sonra birkaç gün vardı yorumların ve Rusya hakkındaki spekülasyonlar ya uzaya nükleer silah fırlatmaya hazır olmakveya bir anti-uydu konuşlandırma nükleer enerjiyle çalışan silah.

Kirby tehdidin doğasını tam olarak özetlemedi. ama ekledi yetkililerin silah sisteminin “aktif bir yetenek” olmadığına ve konuşlandırılmadığına inandığını söyledi. Dinleyenlere güvence vermek isteyen Kirby, silahın Dünya’da fiziksel yıkıma yol açmak için kullanılabilecek bir silah olmadığını, ancak Beyaz Saray’ın Rusya’nın faaliyetlerini izlediğini ve “bunu çok ciddiye almaya devam edeceğini” söyledi.

Perşembe günü Arnavutluk’a yaptığı ziyarette Dışişleri Bakanı Antony Blinken haberi doğruladı ve yakın zamanda daha fazla şey söylemesini beklediğini belirterek, Biden yönetiminin “konuyla ilgili müttefikler ve ortaklarla da görüştüğünü” ekledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile konuyu tartışırken Münih Güvenlik KonferansıBlinken rapor edildi “Bu yeteneğin elde edilmesinin endişe verici bir konu olması gerektiğini vurguladık.”

Rusya’dan yalanlama

Moskova böyle bir programın varlığını derhal reddetti ve belirtilmiş bunun Biden yönetimi tarafından Kongre’ye 97 milyar ABD Doları’nı (77 milyar £) geçirmesi için baskı yapmak amacıyla yaratılmış “kötü niyetli bir uydurma” olduğu söylendi dış yardım kanunuBunun 60 milyar doları Ukrayna’ya gitti. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilere söyledi: “Beyaz Saray’ın, sahtekarlıkla ya da sahtekarlıkla, Kongre’yi para tahsisi için bir tasarıyı oylamaya teşvik etmeye çalıştığı açık; bu çok açık.”

Bir basın toplantısında Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin ölümü üzerine Joe Biden, “Rusya’nın şu anda yaptığıyla Amerika halkına veya dünyanın başka herhangi bir yerine yönelik nükleer bir tehdit bulunmadığını” belirtti.

Başkan, “uzayda herhangi bir şey yapmaya devam etme kararı aldıklarına dair hiçbir kanıt bulunmadığını” da sözlerine ekledi. Eğer Moskova programa devam etmeye karar verirse bu, anlaşmaya aykırı olacaktır. Dış Uzay Anlaşması Rusya dahil 130 ülkenin imza attığı anlaşma.

Anlaşma, “nükleer silahların veya diğer türden kitle imha silahlarının” yörüngeye yerleştirilmesini veya silahların “başka herhangi bir şekilde” uzaya yerleştirilmesini yasaklıyor. Uydu karşıtı silahlar yeni bir şey değil. Çin silah fırlattı Ocak 2007’de çalışmayan bir hava durumu uydusunu imha etmek.

Uzaya nükleer saldırı başlatma isteği, bu alandaki ABD hakimiyetine meydan okumak isteyen ülkeler için cazip görünse de, bu tür eylemler büyük risk taşıyor. Daha genel olarak uydusavar silahlar söz konusu olduğunda öncelikli endişenin, uzaydaki nesnelerin Dünya’dan yok edilmesi değil, bunların uzayda yarattığı etki olması gerekir.

Enkaz kütlesi

Herhangi bir gök cisminin yok olması, boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen bir enkaz kütlesi oluşturur. Şu anda yörüngede yüz milyonlarca paletli uzay enkazı parçası var Dünya.

Bu uzay enkazının hareket hızı, onu, geniş çapta hasara neden olabilecek çarpışmalardan kaçınmak için rotasını değiştirmek zorunda olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) gibi uzaydaki diğer uydular ve varlıklar için büyük bir tehlike haline getiriyor. ISS bunu yapmak zorunda kaldı 1999’dan bu yana 32 kez yön değiştirdi.

Uzay enkazı bir kez oluşturulduktan sonra, çarpışmadan sonraki yörüngeyi veya Dünya çevresinde alacağı yörünge düzenini kontrol etmek neredeyse imkansızdır. Bu, bir ülkenin uzay varlıklarını (uydular gibi) bir düşmanla aynı yok olma riskine sokabilir. Bu durum, Dünya’daki nükleer silahlara uygulanana benzer terimlerle anlatılmıştır. karşılıklı garantili imha açısından.

Eğer uzaydaki bir ulus tarafından uyduları yok etme niyetiyle ve aynı zamanda daha genel olarak nükleer silah kullanma yeteneğini ve istekliliğini göstermek amacıyla bir nükleer saldırı gerçekleştirilecek olsaydı, böyle bir eylemin sonuçlarını kontrol etmek neredeyse imkansız olurdu.

Böyle bir saldırının, rakibin uzay yeteneklerini azaltmada amaçlanan etkiye sahip olacağı oldukça kesindir. Örneğin ABD varlıklarına yapılacak bir saldırı, batılı ulusların güvendiği uydu tabanlı küresel konumlandırma sistemini (GPS) devre dışı bırakabilir.

Ancak saldırının arkasındaki ülkenin uzay varlıklarının yanı sıra aynı ülkenin müttefikleri ve dostlarının da yok edilmesi ihtimali çok yüksek. Bu durum gerilimin artmasına ve o ülkenin desteğinin kaybolmasına yol açabilir.

İster uzaydaki bir silahtan ister Dünya’dan kaynaklansın, uzaydaki saldırıların etkilerinin kontrol edilememesi, bu tür eylemleri uzay alanında aktif olan tüm uluslarda büyük ölçüde değerlendirme ve tartışmaya konu hale getirmektedir.

The Conversation tarafından sağlanmıştır


Bu makale şuradan yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altındadır. Okumak orijinal makale.Konuşma

Alıntı: Rusya’nın uzay silahı: Uydu karşıtı sistemler ayrım gözetmiyor ve herkesin uzay aracı için risk oluşturuyor (2024, 24 Şubat) 24 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-russia-space-weapon-anti adresinden alındı -satellite.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1