Anakart üreticisi MSI, Intel veya AMD anakartınıza muazzam miktarda RAM yerleştirmeniz için tam destek verdiğini duyurdu. Bir dizi BIOS güncellemesi sayesinde MSI anakartları artık 256 GB RAM Dört adet 64 GB’lık modüle yayılmış (neyse ki yukarıdaki komik maketimiz gibi değil!), ancak buna değer kılmak için büyük dosyalarla ciddi çoklu görevler yapmanız gerekecek.

Bugünlerde en iyi oyun RAM kitlerinin çoğu 16 GB veya 32 GB bellek içeriyor; ikincisi hızla yeni standart haline geliyor, ancak bazı insanlar için asla yeterli RAM’e sahip olamazsınız. Bir sürü sanal makine çalıştırmayı, aynı zamanda video düzenlemeyi, aynı anda Photoshop’ta bir sürü sıkıştırılmamış, yüksek çözünürlüklü TIF dosyası üzerinde çalışmayı ve arka planda oyun çalıştırmayı seven bir uzman kullanıcıysanız, o zaman daha fazlasına sahip olun. Bellek her zaman faydalıdır, ancak herhangi bir standart masaüstü kullanıcısının bir şekilde 256 GB belleğe ihtiyaç duyduğunu hayal etmek zor.

MSI ilk olarak geçen yılın sonunda anakartlarında 256 GB belleği destekleme planlarını duyurmuştu; AMD anakartları için Ocak 2024’te bir dizi BIOS güncellemesi gelecek; ancak artık Intel’e mümkün olmayan miktarda RAM de takabilirsiniz. anakart da. MSI, Intel’in B760 ve Z790 yonga setlerini temel alan 12 anakart için 256 GB belleği desteklemelerini sağlayacak BIOS güncellemelerini yayınladı ve şirket, Intel serisinin geri kalanı için desteğin Şubat sonu ve Mart başında geleceğini vaat ediyor.

Bu arada MSI’ın AMD CPU’lara yönelik Soket AM5 anakart serisinin tamamı (örneğin Ryzen 7 7800X3D) artık 256 GB’a kadar RAM’i de destekliyor. Tabii ki, herhangi bir yerde dört adet 64 GB standart DDR5 çubuktan oluşan bir kit bulabilirseniz. MSI, Kingston’ın Fury Renegade DDR5 belleğini gelecekte Micron’un 1-beta litografisini temel alan gelişmiş DRAM çiplerini kullanarak 64GB modüller halinde sunacağını söylüyor.

Garip görünse de, gerçekten de 256GB belleğin standart olacağı bir gün gelecek. 1990’larda makinemde 8 MB RAM varken 128 MB RAM’e yükseltilebilen bir anakartın teknik özellik sayfasına güldüğümü hatırlıyorum, ancak 128 MB’ın kabul edilebilir olduğu noktayı çok uzun zaman önce geçtik.

Şimdi bir oyun bilgisayarı toplamak istiyorsanız, 32 GB bellek yüklemenizi öneririm; çünkü bu, Chrome’da çok sayıda sekme açmanıza ve aynı zamanda birçok başka yazılımı çalıştırmanıza olanak tanır.oyun-2