ChoujinBaşlık: Choujin X Cilt 5
Yazar: Sui Ishida
Yayımcı: Viz Medya
Dil: İngilizce
Biçim: Ciltsiz
Sayfalar: 263
Tür: Doğaüstü, Savaş
Yayın tarihi: 20 Şubat 2024

Hikaye

Birkaç choujin’in kaba müdahalesi olmasaydı adadaki eğitim devam edecekti! Burada, Yubiko, Mandala Body Choujin, Azuma, Chandra, The Smoke Choujin, Tokio ve Kagomura ve Hiroto Mori, the Death Growl Choujin, Ely ve Bayan Roja ile karşı karşıya gelirken üçlü savaş başlıyor. .

Ortaya çıkmalarının amacı Canavar’ı güvence altına almak… bununla Tokio’yu kastediyorlar. Savaşlar devam ederken Tokio, Yubiko konusunda Azuma’ya yardım etmek için ayrılır; ancak Chandra müdahale eder. Ely de ayrılır ve Tokyo’ya koşar ve savaşta ona yardım eder. Sonuçta Ely’nin Chandra’ya karşı kişisel bir kini vardır ve onun intikamını almak ister. Tam da bu savaşta beklenmedik bir şey yaşanırken Nue Chimara ortaya çıkar ve Azuma, Tokio ve Ely’yi ele geçirir.

Onları Yas Kulesi’ne getirir. Eğik bir merdivenden yukarı çıktıktan sonra, kafa yerine bir çift eli kavuşturmuş devasa bir canlının huzuruna çıkarılırlar. Görünüşe göre bu varlık tüm choujinlerin kaynağıdır. Kanı, sıradan insanlara choujin’in güçlerini veren bir serum haline gelir ve canavarın kendisine getirilmesini emreden kişi de o olur. Onlara bir vizyon ve ölümlü formunu gösteriyor… Sora Siruha, Yamato Mori’nin Kurucusu!

Bugünlerde Zora adıyla anılıyor. Kısacası, felaketi önlemek için Tokio’ya güçlerini vermek istiyor ama bir şeylerin ters gittiğini hissediyor ve Ely bunu bir süre önce hissetmişti. Cilt, Ely’nin sis perdesini havaya uçurmasıyla bitiyor. Görünüşe göre önümüzde bir boss savaşı var!

Karakterler

Tüm choujinlerin ortaya çıkmasına rağmen en fazla gelişme gösteren karakterler Tokio ve yeni karakterimiz Zora oldu.

Bu cilt, Tokio’nun canavar gücünün yaklaşan felaketi sona erdireceği kehanetinde bulunulan güç olduğunu doğruluyor; ancak bu, Tokio’nun felaketin nedeni olarak adlandırıldığı yerde sahip olduğu vizyonla çelişiyor. Bunun önemli olduğuna inanıyorum çünkü Ely, Zora’yla ilgili bir şeylerin ters gittiğini hissetmiş olsa bile sezgilerinin hem doğru hem de yanlış olduğuna inanıyorum. Zora’nın muhtemelen dişlerinin arasından yalan söylediğini biliyordu ama Ely’nin fark etmediği şey Tokio’nun geçmiş vizyonuydu ve gerçek olabilirdi. Yine de bu, Tokio’yu ve güçlerini ön plana çıkarmanın yanı sıra bu serinin hikayesinin kökenine de yerleştiriyor. Artık her şey onunla, güçleriyle ve bu güçlerin nasıl kötü bir geleceğe ya da başarılı bir geleceğe yol açabileceğiyle ilgili. Bu neredeyse Kaneki’nin insanlarla gulyabaniler arasında köprü olmayı istediği Ishia’nın Tokyo Ghoul serisine benziyor ama farklı bir dokunuşla. Her iki serinin de farklı yöntemleri var ancak sonuçta siyah beyazın iki farklı geleceğin seçimiyle sonuçlanması, aralarında paylaşılan bir tema.

Zora’ya (Sora) gelince, onunla yeni tanıştık ama onda göründüğünden daha fazlasının olduğu acı bir şekilde aşikar. Onun gerçekten tüm choujinlerin annesi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu doğru olabilir; ancak bu aynı zamanda Tokyo’yu sahte bir güvenlik duygusuna çekmek için yapılan bir hile de olabilirdi. Kişisel olarak bunun doğru olduğunu düşünüyorum; ancak güçlerini aktarma niyetleri oldukça şüphelidir. Bu hala cevaplanmamış kısım ama yaklaşan savaş bittiğinde cevaplarımızı alacağımızı hissediyorum. Belki de hayır. Zora’nın, ileride her şeyi keşfedilmeye açık bırakacak gerçek tutkularını öğrenmeden kaçabilirlerdi. Aksine, onun bu serideki en büyük kötü adam olduğu oldukça açık bu yüzden bir sonraki ciltte onun düşüşünü göremiyorum… onunla üçlü arasında çok büyük bir güç farkı var. Bunun anlamı… bu savaşın sonunun deus ex machina’sı olmasına hazırlanın.

Son düşünceler

Tabii ki, öğrenme sürecindeki becerileri test etmek için bir ada yayında kesintisiz bir eğitim nasıl olurdu? Burada elde ettiğimiz şey budur ve klasik Sui Ishida tarzında, geniş bir alana yayılan çok başlı bir savaşla karşılaşıyoruz; ancak şunu söylemekten mutluyum ki, Tokyo Ghoul’un aksine, aslında takip edebildim ve kimin kiminle dövüştüğü konusunda kafam karışmadı. Görünüşe göre Ishida, birden fazla savaşa mümkün olduğu kadar çok karakter doldurmanın kötü bir şey olduğunu ve bunu bir düşmana karşı bir veya iki kişiyle sınırlandırmanın çok daha iyi sonuç verdiğini öğrenmiş. Ayrıca, kavgalar arasında geçiş yaparken, o anda hangi kavganın yaşandığını bize bildiren küçük, hoş bir etiketimiz var. Önceki serisindeki kaotik kavgalara çok ihtiyaç duyulan bir dokunuş.

Ayrıca tüm aksiyonun takip edilmesi ve anlaşılması kolaydı. Arkanıza yaslanmanıza, farklı hareketleri yapmanıza ve başka bir genel görünümlü karakter olabilecek veya olmayabilecek hangi genel görünümlü karakterin ne yaptığını ve isimleri yanlış anladığını merak etmeden, ilerledikçe aksiyonun tadını çıkarmanıza olanak sağladı. Bu seri henüz çok yeni, bu yüzden insanları takip etmek için elektronik tabloları patlatmamız gerektiğini düşünmüyorum… ama… Demek istediğim, işler ilerledikçe bunun için daha sonra her zaman zaman vardır; ancak Ishida kendini tutabilir ve her şeyi şu an olduğu gibi koruyabilirse, iyi durumda olmalıyız.

Savaşlar bittiğinde ve Zora ile buluştuğumuzda birçok soru yanıtlandı ama daha da fazlası ortaya çıktı. Bir dizi size o ana kadar pek çok şeyin mantıklı olmasını sağlayacak kadar bilgi verirken, sonra üzerinize bir terslik atarak hâlâ gerçekten hiçbir şey bilmediğinizi fark etmenizi seviyorum. Zora’yla ilgili hissettiğim bu ve şimdi onun hedeflerinin ne olduğunu, felaketin ne olduğunu, Tokio’nun bunun nedeni olma konusundaki vizyonunun ne olduğunu vb. merak ediyorum. Büyük bir bilgi parçası almış olsak da, bu sizi daha fazlasını istemeye yöneltti ve bu da iyi bir kancanın işaretidir. Söylemeye gerek yok, Zora’ya karşı mücadeleyi görmek için 6. Cildi sabırsızlıkla bekliyorum; ancak hepimiz biliyoruz ki, bunun için nasıl bir deus ex machina komplo cihazı çıkaracaklarını görmek için işleri bitirmek için henüz çok erken.

En sevdiğiniz sosyal medya ağlarındaki diğer The Outerhaven incelemelerine de göz atabilirsiniz:

Twitter’da bize abone olun: https://twitter.com/theouterhaven
Facebook’ta bize abone olun: https://www.facebook.com/TheOuterHaven
YouTube’da bize abone olun: http://www.youtube.com/theouterhavennet

Bu öğe VIZ Media tarafından inceleme için sağlandı

oyun-4