Avrupa Komisyonu, Spotify’ın müzik yayını pazarındaki rekabete odaklanan şikayeti hakkında karar vermeye hazırlanırken, kararın Apple’ın lehine olmayacağına dair ipuçları var. Bu hafta, Financial Times’ın bildirdiği AK, müzik yayını pazarındaki rekabete ilişkin AB yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla teknoloji devine karşı ilk para cezasını verecek. Raporda, cezanın yaklaşık 500 milyon Euro (yaklaşık 539 milyon ABD Doları) civarında olmasının beklendiği belirtildi.

Cezayı iş yapmanın maliyeti olarak hesaplamak yerine, tarih yazan bir şirket olarak Değeri 3 trilyon dolar olan ilk Elbette yapabilirdi, teknoloji devi mücadeleyi kamuoyuna taşıyor.

Apple, bugün medyayla paylaştığı bir açıklamada Spotify’ın rekabete aykırı uygulamalardan zarar gördüğü fikrine karşı çıktı. (Beyan tek bir sözcü tarafından yayınlanmadı, Apple’ın kendisinden geldi). Şöyle yazıyor:

“Dünyanın en büyük müzik akışı uygulaması olan Spotify dahil tüm geliştiricilerin başarısını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Spotify, uygulamalarını oluşturmalarına, güncellemelerine ve dünya çapında 160 ülkedeki Apple kullanıcılarıyla paylaşmalarına yardımcı olan hizmetler için Apple’a hiçbir ücret ödemiyor. Temelde şikayetleri, Apple’ın sağladığı değere karşılık hiçbir ücret ödemeden Apple’ın tüm araçlarına sınırsız erişim elde etmeye çalışmakla ilgili.”

Apple ayrıca Spotify’ın pazarda %56’lık bir paya sahip olduğunu, Amazon Music’in ise %20, Apple Music’in ise %11 olduğunu belirtti. MIDiA’nın 2022 raporu abonelik müzik pazarında.

Buna ek olarak Apple, Spotify’ın platformlarıyla ilgili olması nedeniyle Spotify’ın işiyle ilgili kamuya açık olmayan bir dizi ayrıntıyı paylaştı; örneğin Spotify’ın 60 çerçevede binlerce Apple API’sini kullanması; Spotify’ın Apple’ın beta test platformu TestFlight’ı kullandığı; Spotify’ın, uygulamasının 420’den fazla sürümünü App Review’a gönderdiği ve bunların onaylandığı; hatta Apple mühendisleri Spotify’ın donanım hızlandırmalı medya oynatma ve pil optimizasyonunu etkileyen sorunlar gibi çeşitli zorlukları çözmesine yardımcı oldu.

Ve oradaki sayı gözlemcileri için Apple ayrıca Spotify’ın uygulamasının Apple cihazlarında 119 milyardan fazla kez indirildiğini, yeniden indirildiğini veya güncellendiğini söyledi; bu daha önce duymadığımız bir istatistik, bunu not etmeliyiz.

Apple’ın Avrupa Komisyonu’nun kararında kendi yorumlarıyla öne çıkması başlı başına dikkat çekici.

Kendi müşterileri ve geliştirici ortakları için en iyi şeyi yaptığına o kadar sağlam bir şekilde inanan bir şirketle konuşuyor ki, aksini kabul eden herhangi bir karar o kadar saçma ki yorum ve geri bildirim gerektiriyor. Apple, müzik abonelikleri gibi şeyler için uygulama içi satın alma sisteminin tüketicileri yalnızca iPhone’un küçük ekranındaki harici web sitelerini ziyaret etme zorunluluğundan ve sıkıntıdan kurtarmakla kalmayıp (bunun yerine sadece yan düğmeye basabilirler) aynı zamanda dolandırıcılığa, aşırılığa karşı da koruma sağladığına inanıyor. veri toplama, tüketicilerin iptaller konusunda kafa karışıklığı ve çocukların hatalı satın alma işlemleri. (Elbette, Elma dır-dir aşina ile the ikincisi kendisi.)

Spotify’ın yalnızca düzenlemeleri kendi avantajına kullanarak karını artırmak istediğine inanıyor. AB’nin şikayeti durumunda, iddia Apple’ın App Store’unun müzik akışı pazarındaki tamamlamayı bozduğu yönünde. Başka bir deyişle, bu yalnızca Spotify’ın zarar görmesi değil, aynı zamanda App Store’un doğasının diğer rakipleri engellemiş olabileceği yönünde bir şikayettir.

EVP ve rekabet şefi Margrethe Vestager, AK’nin 2021’deki soruşturması hakkında şunları söyledi: “Spotify, müzik yayını pazarında büyük bir oyuncu ancak bu olmasaydı koşulların ne olacağını bilmiyoruz.” — Deezer var, Soundcloud var. Daha küçük rakipler ve burada onların gelişimi konusunda gerçek endişelerimiz var. Bu bir Spotify vakası değil, bu bir müzik akışı vakası” dedi.

Ancak Spotify, Apple Music’in en gürültülü rakipleri arasında yer aldı ve diğer konularda şirkete karşı mücadele etti; örneğin Apple’ın yeni DMA kurallarını “gasp” ve “tam ve tam bir saçmalık” olarak nitelendirerek.

Apple’ın, çıkarlarını (ve Apple’a göre tüketicileri) korumak için AB’nin DMA (Dijital Pazarlar Yasası) düzenlemesine yanıtı, geliştiricilerin yalnızca App Store ödeme işlemlerinin ötesinde hizmetleri için ödeme yapmasını gerektiren yeni bir sistemin getirilmesi oldu. Bunun yerine, artık yeni DMA kurallarına göre iş yapmak isteyen geliştiricilerden bir “Temel Teknoloji Ücreti” alarak ödeme işlemlerini diğer hizmetlerden ayırıyor. Başka bir deyişle, tüketicilerin favori uygulamalarına erişimin iPhone’larını satmaya yardımcı olduğunu kabul etmek yerine geliştiricilerin, uygulamaların çalışabileceği iOS platformunu oluşturmak ve sürdürmek için yaptığı iş için Apple’a ödeme yapmasını istiyor.

Bilinmesi için Apple, Spotify’ın rekabete aykırı uygulamalardan zarar gördüğü yönündeki iddialarına karşı çıkıyor. Bu, Spotify’ın akış uygulamasını 8 yılda 25 milyon aboneden 160 milyon aboneye çıkararak yıllar içinde elde ettiği başarıyı yansıtıyor; bu ortalama %27’lik bir büyüme oranıdır. Spotify kullanıcılarının düzenli olarak kendi uygulaması dışındaki hizmete abone olduklarını ve Spotify’ın, Netflix’e benzer şekilde hesap oluşturma ve ödeme için doğrudan kendi web sitesine bağlanmasını sağlayan Apple kurallarına göre “Reader uygulaması” istisnasına hak kazandığını belirtiyor.

Ancak Apple, Spotify’ın üç ayda bir kar elde etmek İş gücünün %17’sini işten çıkardığı ve Spotify’ın dünya genelinde iOS’ta iPhone’lara, iPad’lere ve diğer Apple cihazlarına önceden yüklenmiş olan Apple Music ile rekabet ettiği manşetlerde yer alıyor. Apple’ın müzik akışı uygulaması, bağımsız bir hizmet olarak sunulmasının yanı sıra, müşterilere bir parça olarak satılıyor Apple One paketleri arasındaiCloud+, News+, Apple TV+ ve diğerleri gibi birden fazla Apple hizmetini tek bir çatı altında birleştiren.

Apple ayrıca, soruşturmanın başlamasından bu yana düzenleyici makamlarla 65’ten fazla kez görüşen Spotify’ın şikayeti konusunda Komisyon ile ne kadar yakın çalıştığını da vurguladı. Ancak soruşturma yıllardır sürüyor.

Avrupa Komisyonu temsilcisi, Spotify’ın şikayeti veya bekleyen cezalarla ilgili haberler hakkında yorum yapmayı reddetti. FT, cezanın önümüzdeki ayın başlarında açıklanmasının beklendiğini bildirmişti.

Spotify’dan yorum istendi ancak hemen bir yanıt gelmedi. Ancak bir tanesinin gelmesini ve sağlanırsa güncellenmesini bekliyoruz.

Ek raporlama: Natasha Lomasgenel-24