Fubo

Fubo ayıyı dürttü. Disney, Fox ve Warner Bros.’un ortak girişim olarak görüldüğü (belli nedenlerden dolayı ortak girişim olarak bilinen) yeni kurulacak bir ortak girişime karşı federal bir antitröst davası açmak aslında üç ayıdır. Discovery, bu sonbaharda başlatılması planlanan yeni bir spor yayın hizmeti için güçlerini birleştiriyor.

İlk bakışta dava (ve beraberindekiler) basın bülteni) şikayetlerin yayınlandığı sezon dışı bir Festivus gibi görünüyor.

Basın bülteni şöyle başlıyor: “Dikey olarak bütünleşmiş medya şirketleri, Fubo’nun yenilikçi, spor öncelikli yayın işini engellemek için yıllar süren bir kampanya yürüttüler ve bu hem Fubo’ya hem de tüketicilere ciddi zarar verdi.” Davanın kendisi, zemini hazırlayan açılış paragraflarıyla hemen hemen aynı tonda. Ve Fubo’ya, aslında bir atış yapma ihtimali olmadan yumruk atmaya çalışan küçük adam gibi bakmamak zor.

Fubo’nun kendisini “lider bir sanal MVPD” olarak adlandırması soruna yardımcı olmuyor. Bu, çok kanallı video programlama dağıtıcısının kısaltmasıdır. Kablo ve uydu geleneksel MVPD’ler olmasına rağmen “sanal” kısım, herhangi bir ek altyapıya ihtiyacınız olmadığı ve tüm bunları telefon, tablet veya bilgisayar gibi mevcut donanımlarla yapabileceğiniz anlamına gelir. Her halükarda Fubo, 2024’te liderliğe yakın bile değil. 2023’ün üçüncü çeyreğini, bir önceki yıla göre %20 artışla 1,477 milyon aboneyle tamamladı. Ama henüz bir buçuk milyonu geçemedi. (Fubo, 2023 dördüncü çeyrek rakamlarını 1 Mart 2024’te açıklıyor.)

Bu arada YouTube TV (kesin abone sayısını vermiyor) yakın zamanda 8 milyon aboneyi gölgede bıraktı. Hulu With Live TV en son 4,6 milyon abone bildirdi. Sling TV Hayır. 2,12 milyon aboneyle 3. sırada. Yani hayır, Fubo hiçbir şeye liderlik etmeye yakın değil ve hiçbir zaman da olmadı. Ancak asıl mesele de bu; rakipleri, Fubo’nun hem abone hem de gelir açısından daha fazla ilgi görmesini haksız yere engellemek için pozisyonlarını kullanmışlar. (Şirket 2025 yılında pozitif nakit akışına sahip olmayı umuyor.)

Fubo rekabet edemedi mi? Yoksa rekabet edebilmesi mi engellendi?

Açık olmak gerekirse Fubo, YouTube TV’ye, Google’a veya Sling’e dava açmıyor. Hulu da ESPN gibi dahil edildi çünkü kurumsal varlıkları söz konusu ortak girişimin üçte biri olan Disney’dir. ESPN ayrıca 2025’te kendi bağımsız yayın aboneliğine sahip olmayı da planlıyor.)

Bu davadaki asıl önemli şey yaygara değil. Olduğundan çok daha büyükmüş gibi davranan Fubo değil. Fubo, spora odaklanan, en azından uzun vadede hiçbir zaman gerçek anlamda gerçekleşmeyecek olan, daha az kanal ve dolayısıyla daha düşük bir fiyat anlamına gelen ince bir paket sunacağından sızlanmıyor.

Fubo’nun gerçekte iddia ettiği şey şu: Fubo, sanıkların programlarını rakiplerine Fubo’ya teklif edilenden daha düşük bir fiyata sattığını veya rekabet edebilmesini engelleyecek şekilde iş yapması gerektiğini söylüyor.

Ayrıntılar sayısız ve karmaşıktır. Tüm bunların ne kadar karmaşık hale geldiğini gerçekten görmek istiyorsanız davanın tamamını okuyun – ve bu yalnızca sanal MVPD’lerin en küçüğü için geçerlidir. Ancak davada görebildiğimiz detaylar da eksik. İddiaların bir kısmı düzeltildi. Fubo’nun belirli içerikler için ödeme yapması gereken şeyler gibi şeyler. Veya hangi kanalları taşımaya zorlanıyor veya belirli kanallara hizmet vermesi gereken belirli bir izleyici kitlesinin yüzde kaçı var.

Bunlardan herhangi birinin (veya tamamının) yasal olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok. Fubo’nun örneğin ESPN için ödeyeceği “adil” fiyatın ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Disney’in, Fubo ve 1,4 milyon abonesinden aldığı ücretin aynısını YouTube TV’den ve 8 milyonu aşkın abonesinden de ücret alması mı istenmeli? Büyük bir iş anlaşmasında alışılagelmiş alış-veriş hangi noktada çizgiyi aşar?

Ve tüm bunların, bu sonbahara kadar başlamayacak olan ve henüz kamuya açık bir adı bile olmayan bir ortak girişimle ilgili olduğunu unutmayın.

Fubo’nun bir süredir adil olmayan uygulamalar olduğuna inandığı şeylere güvendiği açık. Ayrıca sanıkların Goliath’ına karşı Davut rolünü oynaması da çok muhtemel. Hikayenin nasıl gelişeceğini görmemiz gerekecek.

Ancak şimdilik, bir yargıcın ve muhtemelen bir jürinin bir karara yaklaşmak için ihtiyaç duyacağı şeylerin çoğu bu siyah parmaklıkların arkasında gizli kalıyor. Herhangi bir şirketin dava hakkında söyleyeceklerini tekrarlamadan önce bunu hatırlamakta fayda var.
genel-19