Bir dönem sona eriyor. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, dünya da hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak… Ya da söylentiler öyle diyor. Ne demek istiyorum? Kamera üreticisi Hasselblad ile OnePlus/Oppo arasındaki ortaklığın olası sonu demek istiyorum, ne demek istediğimi sanıyordunuz?

Bunlar şu an için hala söylenti ama bu ihtimal beni düşündürüyor: Bütün bunlar neyle sonuçlanabilir? Bu, OnePlus 13 veya Oppo Find X8 Ultra gibi telefonların yüksek kaliteli görüntüler üretme yeteneklerini etkileyecek mi? Yoksa… gerçekten hiçbir şey kaybetmeyecek miyiz? Bunun hakkında konuşalım.

Oppo/OnePlus ve Hasselblad ortaklığı

2021’in başlarında OnePlus (Oppo’nun yan kuruluşu), İsveç’in ünlü fotoğraf ve kamera ekipmanı şirketi Hasselblad ile ilişkisine başladı. Öte yandan Oppo’nun şirketle ortaklığı 2022’nin başlarında başladı. Bu, iki şirketin telefonlarının Hasselblad’ın kamera pazarındaki deneyiminden ve uzmanlığından yararlanan kameralarla geleceği anlamına geliyordu. Her telefon çıkışında şirketler ortaklığı vurgulayacaklarından emindi. Bu ortaklığın masaya neler getirdiğini hızlıca inceleyelim.

Örnek olarak OnePlus 11’i ele alalım. Hasselblad, telefona doğal renk kalibrasyonunun yanı sıra gelişmiş bir portre modu da getirdi.

OnePlus 11 incelememizden birkaç örneğe göz atın:

İyi bir kontrast görünümüne sahip, ancak yine de dengeli ve gerçekliğini koruyan güzel renklerimiz var.

OnePlus, Hasselblad ile olan işbirliğinin esas olarak renk kalibrasyonuna odaklandığını söylüyor (üzerinden XDA Geliştiricileri). Ve OnePlus 11 ve 12’nin masaya güzel ve doğal renkler getirdiğini oldukça net bir şekilde görebiliyoruz.

Oppo Find X7 Ultra, iş birliğini sergileyen yeni bir örnek. Buradaki ortaklığın ana odağı, muhteşem derinlik ve ayrıntılarla sinematik bokeh efekti sağlayan Hasselblad portre modudur.

Ancak gördüğünüz gibi renkler ve portre modu geliştirmeleri dışında aslında başka hiçbir şeyden bahsetmiyorum. Temel olarak Hasselblad’ın bu iki şirketle yaptığı çalışma, kamera deneyiminin tamamına değil, esas olarak renklere ve portre moduna odaklanıyor. Şimdi, ortaklık yollarının ayrıldığı iki şirketin yakın tarihli bir örneğine sahibiz… ve sonuçları görebiliyoruz! Bunu da tartışalım.

Huawei ve Leica boşanıyor: sonra ne olacak?

Huawei, 2016 yılında akıllı telefon fotoğrafçılığı için Leica ile işbirliği yapmaya başladı. Birçoğunuz muhtemelen son yıllarda Huawei Pro telefonların kameralarının olağanüstü yeteneklerini duymuşsunuzdur.

İki şirket arasındaki ortaklık başladığından beri, Huawei telefonları mükemmel kamera yetenekleriyle oldukça meşhur oldu. Huawei P50 Pro, kameralarında Leica markasını taşıyan son telefondu.

Leica ve Huawei, akıllı telefonlar için lens tasarımı konusunda işbirliği yaptı. Ancak hepsi bu kadar değil: sensörler, ISP ve ayarlama, iki şirketin üzerinde işbirliği yaptığı akıllı telefon kamera tasarımının tüm yönleriydi. Leica, kamera deneyiminin ince ayarlanmasına ve işlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, Leica’nın ünlü görünümünü taklit eden filtreler sağladı (üzerinden ZDNet).

Ancak ortaklık Mayıs 2022’de sona erdi. Mart 2023’te piyasaya sürülen Huawei P60 Pro’muz var. Temel olarak ortaklık sona erdikten sonra. Şimdi P60 Pro incelememizdeki bazı kamera örneklerine göz atalım:

Yukarıdaki görsellerden de görebileceğiniz gibi Leica ortaklığı yapıldıktan sonra gelen Huawei P60 Pro, kamera kalitesi açısından selefine göre daha kötü bir performans göstermiyor. Görüntüler gerçekten etkileyici ve kamera hiçbir koşulda neredeyse hiç zorlanmıyor. Doğru renklere (bazı P50 Pro örneklerinde bulunan hafif mavimsi renk tonundan bile daha iyi), güzel gece çekimlerine ve gerçekçi cilt tonlarına sahibiz.

Sonuçta: biri açık. Leica ortaklığı sonrasında gelen telefonlar fotoğraf kalitesinde herhangi bir darbe yaşamadı. Huawei’nin ünlü lens ve optik üreticisiyle yaptığı işbirliğinden bir şeyler öğrenebileceğini hayal edersiniz.

Huawei ve Leica ortaklığının OnePlus/Hasselblad ortaklığına kıyasla 6 yıl daha uzun sürdüğü doğru olsa da (eğer söylentiler doğru çıkarsa!), OnePlus’ın bu işbirliğinden hiçbir şey öğrenmediğini hayal etmek zor.

Ve şimdi soruya geçiyoruz…

Hasselblad’la ortaklığın olası sona ermesinin ardından felaket ve kasvet yaşanacak mı?

Doğrudan söylemek gerekirse: büyük ihtimalle fotoğraf kalitesinde bir felaketin ortaya çıktığını görmeyeceğiz. OnePlus kameraların nasıl yapılacağını biliyor ve Hasselblad’ın esas olarak renk kalibrasyonu ve portre moduna (bazı filtrelerin yanı sıra) yardımcı olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

OnePlus ve Oppo’nun da Hasselblad ile çalışırken renkler hakkında birkaç şey öğrenmiş olması çok muhtemel. Ayrıca ortaklıktan önce bile OnePlus ve Oppo telefonlarının renkler konusunda pek de kötü olmadığını belirtmekte fayda var.

İşte artık çok uzakta olan 2020 ile o dönemde OnePlus 8 ile mevcut olan amiral gemisi telefonlardan bir karşılaştırma:

O zamanki rakipleriyle karşılaştırıldığında OnePlus 8, akıllı telefon fotoğrafçılığı açısından iyiydi: Elbette bazı alanlarda iyileştirmelere ihtiyacı vardı, ancak diğerlerinde oldukça güvenilirdi. Genel olarak bakıldığında fena değil: Şirketin Hasselblad’dan öğrendikleriyle durumun daha da iyi olması muhtemel.

Sonuçta ortaklık henüz sona ermedi ve bu yıl bitebilir de bitmeyebilir de. Ancak öyle olsa bile, bir sonraki OnePlus/Oppo telefonunun fotoğraf çekmede bu yılın adayları kadar (daha iyi olmasa da) iyi olacağından emin olabilirsiniz.telefon-1