Google az önce duyuruldu Açık kaynaklı dil modellerinden oluşan yeni bir koleksiyon olan Gemma’nın piyasaya sürülmesi, bunları daha geniş bir geliştirici ve araştırmacı kitlesi için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Gemma, Google’ın önceki Gemini modellerinde kullanılan teknolojiyi temel alır, iki küçük boyutta sunulur ve çeşitli araçlar ve belgeler içerir.

Gemma, Google’ın Gemini modellerini oluşturmak için kullandığı araştırma ve teknolojinin aynısı üzerine kurulmuştur. Ancak Gemma, yapay zekaya yeni başlayan geliştiriciler ve araştırmacılar için özel olarak tasarlanmıştır. Google, modellerin kullanımının kolay olduğunu ve geliştiricilerin kullanmaya başlamasına yardımcı olacak bir dizi araç ve kaynakla birlikte geldiğini belirtiyor; örneğin Gemma’nın kurulumundan belirli görevler için ince ayar yapılmasına kadar her şeyi kapsayan kapsamlı bir dokümantasyon seti.

Gemma modelleri bugün mevcut | Kaynak: Google

Google’ın Gemma hakkında belirttiği en önemli şeylerden biri, onun güvenlik ve sorumlu kullanım göz önünde bulundurularak tasarlanmış olmasıdır. İki boyutta (Gemma 2B ve Gemma 7B) mevcut olan bu ürünler, önyargılı veya ayrımcı olmadıklarından emin olmak için incelendi ve bunların sorumlu bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacak bir dizi yönergeyle birlikte geliyor.

Gemma, yapay zeka hakkında daha fazla bilgi edinmek veya kendi yapay zeka uygulamalarını geliştirmek isteyen herkes için harika bir kaynaktır. Modelleri doğrudan geliştiricinin dizüstü veya masaüstü bilgisayarında çalışabiliyor ve Google’a göre önemli kıyaslamalarda çok daha büyük makinelerden daha iyi performans gösteriyor.

Google AI, Gemma’yı açık kaynaklı ve daha geniş bir geliştirici yelpazesi için erişilebilir hale getirerek yeni ve orijinal dil modeli uygulamalarının oluşturulmasını hızlandıracağını umuyor. Gemma, yeni metin formatları geliştirmek, dilleri tercüme etmek, çeşitli yaratıcı içerik türleri yazmak ve sorulara yararlı yanıtlar sağlamak da dahil olmak üzere çok çeşitli görevlerde kullanılabilir. Gemma bugünden itibaren dünya çapında da satışa sunulacak.telefon-1