CSL deneyindeki ilk E-TEST kampanyası sırasında prototip bileşenlerin sıcaklığı (düz çizgiler) ve teorik modelden simüle edilmiş eğriler (noktalı çizgiler). Kredi bilgileri: ULiège / CSL

Einstein teleskop projesi, ULiège ve CSL laboratuvarlarında geliştirilen E-TEST prototipinin bir dizi kriyojenik ve titreşim testinden geçmek üzere Liège Uzay Merkezi’ne gönderilmesiyle yeni bir aşamaya ulaştı. En iyi şekilde çalışması için, Einstein teleskopunun gelecekteki aynasının aşırı sıcaklıklara soğumaya dayanması ve neredeyse hiç titreşime maruz kalmaması gerekiyor.

ULiège’in Havacılık ve Makine Mühendisliği Araştırma biriminde mühendis ve bilimsel proje koordinatörü olan Christophe Collette, “Bu, 2020’de başlayan bu benzersiz ve iddialı 4 yıllık proje için önemli bir kilometre taşıydı” diye açıklıyor. “Pandemi, malzemelere erişim ve artan teslimat süreleri nedeniyle birkaç gecikme ve aksilik yaşadık, ancak ekibin kararlılığı sayesinde bitmiş bir prototipi zamanında teslim ettik.”

Montajı Ağustos-Ekim 2023 arasında AMOS’ta yapılan E-TEST prototipi, soğutma testleri için kullanılan FOCAL 6.5 vakum tankına yerleştirilmek üzere Kasım ayı başında CSL’ye aktarıldı.

Herhangi bir titreşim riskini önlemek için prototip 6,5 m çapında boş bir odaya yerleştirildi ve ışınımsal olarak (temassız) soğutuldu. CSL’nin Ticari Direktörü Christophe Grodent, “Soğutmada bu yöntem genellikle daha az etkilidir. Yine de soğuk panel ile içerideki kriyostat arasındaki değişim yüzeyini artırarak sorunu çözdük” diye açıklıyor. “Paneller, tüm kriyojenik uygulamalarımızda kullanılan bir helyum sıvılaştırıcı kullanılarak soğutuldu.”Einstein Teleskobu prototipinin soğuma ve titreşim testleri Center Spatial de Liège’de (BE) gerçekleştirildi. Kredi bilgileri: ULiège/CSL

Testler 22 Kasım’da başladı ve 11 Aralık 2023’te dengeye ulaşıldı. Tesisler 18 gün içinde yaklaşık yirmi santigrat dereceden -250°C civarına çıkabildi.

“40 Kelvin’in (K) altına inmeyi umuyorduk ama aynada 22 K denge sıcaklığına ulaşmayı beklemiyorduk. Termal paneller 14K ile 17K Kelvin arasında bir sıcaklığa ulaştı. Bu, oyunun kurallarını değiştirecek.” Bu etkileyici sonuçlar, CSL’nin kriyojenik tesislerinin ve yeteneklerinin kalitesini göstermektedir.

E-TEST prototipinin hala nihai konfigürasyonunda olması gerekse de, bu çok uzakta değil. Operasyonun kalbi olan 45 cm çapında ve 27 cm kalınlığındaki silikondan yapılmış aynası 2024 yılı sonunda gelecek. Dünyada türünün tek örneği olan bu ayna, şu anda bir Amerikan firması tarafından üretiliyor. alanında uzmanlaşmış ve bu tip ürünlerin tek tedarikçisi konumundadır.

Christophe Collette şöyle açıklıyor: “Çok benzer bir malzeme olan ve emisyonunu artırmak için siyaha boyadığımız alüminyum bir aynayla çalışıyoruz.” “Eğer bu ayna titreşim testlerini geçerse, silikon ayna da bu testleri başarıyla geçecektir.”

Bu titreşim testleri önemlidir çünkü aynanın iç sönümlemesi ve sabit kalma yeteneği hakkında bilgi sağlarlar. Yerçekimi dalgası teleskopu projesinin temel prensiplerinden biri, dalgaları tespit etmek için maksimum stabiliteyi sağlamak amacıyla Dünya’nın titreşimlerini silmektir.

“İlk sonuçlar cesaret verici, ancak hala yapılması gereken birkaç iyileştirme var. Prototipin prensibi budur: test edin, öğrenin ve geliştirin. Liege merkezli bir şirketin şu anda üzerinde çalıştığı gibi, süspansiyon sistemi aynanın stabilitesini artıracak.” “

Silikon aynanın gelmesini beklerken E-TEST prototipi rafa kaldırılmadı. “Proje devam ediyor ve farklı koşullar altında yeni testler gerçekleştiriyoruz, bu da performansını daha da artırmamızı sağlayacak. Üstelik bu prototip, alanında farklı projelerde çalışan diğer araştırmacılar tarafından da verimli bir şekilde kullanılabilir. yerçekimsel dalga dedektörleri ve diğer ilgili alanlar.”

University de Liege tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Einstein teleskopu E-TEST prototipi ilk test serisini geçti (2024, 21 Şubat) 21 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-einstein-telescope-prototype-series.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1