Apple’ın, test ettiği esnek panellerin ekran departmanının kriterlerini geçememesi üzerine katlanabilir iPhone projesini rafa kaldırdığı iddia ediliyor. Çin teknoloji blog dünyasının geniş sınırlarından tipik olarak güvenilir bir sızıntı kaynağının bu iddiası, Apple’ın bazı esnek telefonları test etmek ve tersine mühendislik yapmak ve ayrıca ekran üreticileri tarafından kendisine gönderilen katlanabilir ekran örneklerini incelemek için aldığını ileri sürüyor.

Şimdiye kadar her şey yolunda, Kore medyası geçtiğimiz günlerde Apple’ın aslında bu tür panelleri üreten olağan şüpheliler olan Samsung, LG veya BOE gibi katlanabilir ekran örneklerini teslim aldığını bildirdi. Apple’ın incelediği katlanabilir ekranlı cihazlardan birinin birkaç gün içinde arızalandığı iddia ediliyor ancak kaynak, menteşenin kırılıp kırılmadığını veya ekranda bozulmalar meydana gelip gelmediğini açıklamadı.
Apple’ın ekran departmanının katlanabilir panelin genel kalitesini her zamanki gibi bulamadığı bildirildiğinden, katlanabilir iPhone projesinin dondurulacağı yönündeki söylentilerin tek nedeni bu değil. Bunu hayal etmek de zor değil, çünkü Apple’ın panel özellikleri, dayanıklılık ve fiyatlandırma konusunda çok talepkar olduğu ve ekran tedarikçilerini çoğu zaman heyecanlandırdığı biliniyor.

Katlanabilir telefonlar mükemmel ekranlara sahip

Kim biliyordu?
Ancak bölümün tamamı veya okunması oldukça saçma. Katlanabilir telefon ekranlarını uzun bir süredir test ediyoruz ve ilk sürümlerde dayanıklılık ve ekran özelliklerinde zorluklar olsa da artık ekranları menteşesiz kardeşlerinin ekranlarıyla aynı seviyede, hatta bazen daha iyi durumda. Örneğin Samsung Galaxy Z Fold 5 veya OnePlus Open ekranlarını ele alalım.
Yüksek dinamik yenileme hızları ve en iyi HDR sertifikalarıyla son derece parlaktırlar. Kısacası, onu nasıl dilimlediğiniz veya açtığınız önemli değil, harika görünüyorlar. Aslına bakılırsa, katlanabilir ekranlı modern cihazlar ile sert ekranlı modern cihazlar arasındaki teknik özellik farkı neredeyse tamamen silindi.

Gördüğünüz gibi buradaki katlanabilir cihazlar, reklamı yapılan 4500 parlaklığa sahip olanlar veya Apple ve Samsung’un övülen amiral gemisi telefon OLED ekranları da dahil olmak üzere hem 2023 hem de 2024 amiral gemilerinin ekran kalitesi kriterlerini karşılıyor veya aşıyor.

Apple’ın katlanabilir iPhone’a ihtiyacı yok ancak katlanabilir bir iPad piyasaya sürebilir

Neden katlamalı?
Bugünün tazesine göre TrendForce rapor, katlanabilir telefon Sevkiyatlar, 2022’den bu yana %25 artışla geçen yıl yaklaşık 16 milyon adede ulaştı, ancak yine de pazarın yalnızca %1,4’ünü kontrol ediyor. Bir noktada katlanabilir cihazlar en hızlı büyüyen segment olurken, çok sayıda Çinli şirket katlanabilir cihaz için ilk veya ikinci denemelerini yaptı, bükülü telefon satışlarının %11 artışla 17,7 milyon adede çıkmasıyla büyümenin bu yıl daha yavaş olması bekleniyor. TrendForce analistlerine göre, “Bu büyüme oranı piyasa beklentilerinin altında kalıyor ve segmentin payının 2025 yılına kadar yalnızca %2’yi aşacağı öngörülüyor
Tüm bunlar gerçekleştiğinde daha hızlı pazara girme oranları gelecektir. katlanabilir telefon Tüketicilerin aklındaki dezavantajlar (özellikle fiyat ve ayak izi) ele alınmaktadır. Oppo veya OnePlus gibi Çinli üreticiler bunu zaten gösterdi katlanabilir telefonlar ince, hafif, uygun fiyatlı ve iyi kameralı olabilir. Samsung’un bunu fark ettiği ve daha ince, daha ucuz Galaxy Z Fold 6 ile onlara yetişmeye çalıştığı bildirildi, ancak tüm bu gelişmelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde anlamlı pazar payı oranlarıyla katlanabilir cihazları tercih edilen seçenek haline getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Menteşelenmek ya da menteşelenmemek

Bütün buuhaha nasıl katlanabilir telefon ekranlar Apple’ın yüksek standartlarına uygun değil ve bu durum, meşhur esnek iPhone’un gelişimini duraklatmış olabilir; Apple’ın buna ihtiyaç duymadığı işaretini kaçırıyor. Ekmek ve tereyağlı iPhone serisi sıcak kek gibi satılıyor ve Apple’ın zorlayıcı bir neden olmadan isteyerek sulandıramayacağı veya yamyamlaştırmayacağı bir şey.

Bir iPhone’un ortasına menteşe koymak öyle bir neden değil. Evet, bir menteşe, çünkü iPhone hala şu anda olduğu gibi plastik alt tabakaya sahip esnek bir ekranla geliyor. Tamamen katlama ve açma eyleminin iPhone kullanıcısına değer katması gerekiyor ve Apple’ın ekran departmanının katlanabilir panel testlerinden korkmak yerine muhtemelen bunu düşündüğü şey de bu.
Bu nedenle, Apple’ın zor durumdaki iPad’i ve özellikle iPad mini satışlarını yeniden canlandırmaya çalışacağı, hatta katlanabilir bir iPhone’u gerekli görmeden önce katlanabilir ekranlı bir Mac üreteceği yönünde haberler çıkıyor.

Bu gerçekleştiğinde, katlanabilirlerin kullanıcılar arasında zaten popüler olduğu kanıtlanmış olmalı ve tedarikçiler kaliteli bileşenleri ucuza ve bol miktarda sunabilmelidir. Apple, ciddi iPhone donanımı veya form faktörü yükseltmeleriyle çılgına dönmeye geldiğinde genellikle bu şekilde ilerliyor.

O zamana kadar katlanabilir bir iPhone, gerçekten zorlayıcı bir kullanım senaryosu olmadan aşırı derecede pahalı olacaktı. Tıpkı Apple’ın ekibinin artık katlanabilir cihazların geliştirilmesine yöneldiği bildirilen Vision Pro donanımı gibi.telefon-1