Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Bu yıl artık bir yıl. Pek çok kişi bunun Şubat ayına fazladan bir gün (28 yerine toplam 29 gün) kazandıracağı anlamına geldiğini biliyor ancak çoğu zaman bunun nedenini bilmiyor. Uzay uzmanları Dr. Minjae Kim ve Dr. James McCormac bu olguya ışık tuttu.

Warwick Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Dr. Kim şunları söyledi: “Artık yıllar, takvimimizi Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesine göre hizalamada çok önemli bir rol oynuyor. Tropikal yıl olarak da bilinen yörünge, yaklaşık Tamamlanması 365,24 gün. Bu, 365 günlük standart takvim yılımızdan biraz daha uzun.”

“Her yıl bir günün bu fazladan çeyreği önemsiz görünebilir, ancak zamanla birikerek takvimimizde gözle görülür bir değişime yol açar.”

“Bu fazladan süreyi ayarlamadığımız takdirde takvimimiz yavaş yavaş astronomik mevsimlerle senkronizasyonunu kaybeder ve bu da yıllar içinde önemli bir kaymaya neden olur. Bu nedenle artık yıllar, bu kaymayı önlemek ve takvimimizin Dünya’nınkiyle hizalanmasını korumak için çok önemlidir. güneşin etrafında yolculuk.”

“Bu yanlış hizalamayı dengelemek için, artık yıl sistemi her dört yılda bir takvime fazladan bir gün ekler. Bu ayarlama, Şubat ayının 29 güne uzatılmasıyla yapılır. Görünüşte basit olan bu dört yılda bir gün ekleme çözümü, Gregoryen takviminde daha da geliştirildi. , günümüzün en yaygın kullanılan takvim sistemidir.”

Artık yıllar, bir yılın 12 aya (365 gün) bölündüğü Roma zamanlarına kadar uzanıyordu.

Warwick Astrofizik Grubu’ndan araştırmacı Dr. James McCormac şunları ekledi: “M.Ö. 46 yılında Julius Cesar, her dört yılda bir yılın en kısa ayına (Şubat) bir gün ekleyen yeni Jülyen Takvimi’ni önerdi. Çeyrek gün kayması sorununda öngörülebilir bir düzeltmeye izin vermek.”

“Ancak bu aslında sorunun hafif bir aşırı düzeltmesiydi. Güneş yılı tam olarak 365,25 gün olmayıp aslında 365,2422 güneş gününden biraz daha az olduğundan, Jülyen Takvimi ile güneş yılı artık çok da olsa yeniden birbirinden uzaklaşıyordu. daha yavaş, yılda 11,2 dakika.”

“1500’lerin sonlarına gelindiğinde, Jülyen takvimindeki bu küçük aşırı düzeltme, güneş yılına göre 13 günlük bir sapmaya ulaşmıştı. O zamanın Katolik kilisesinin Pontifex Maximus’u olan Papa Gregory XIII. 1582’de bize şu tarihi verdi: Jülyen Takvimi’ni 11,2 dakikalık kaymayı hesaba katacak şekilde değiştiren Gregoryen takvimi. Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülke bugün hala Gregoryen takvimini kullanıyor.”

Jülyen takviminin yaptığı aşırı düzeltmeyi iyileştirmek için Gregoryen takvimi her 400 yılda bir üç artık günü atlar. Bu, ortalama 365.2425 güneş günü yılını verir ve bu, 365.2422 güneş günü olan güneş yılına çok daha yakındır.

Kim, “Artık yıllar, inşa edilmiş zaman kavramımızı evrenin doğal ritmiyle nasıl uyumlu hale getirdiğimizi, insan faaliyetleri ile Dünyanın doğal döngüleri arasında kritik bir dengeyi nasıl koruduğumuzu güzel bir şekilde gösteriyor.”

Warwick Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Neden artık yıllara ihtiyacımız var? Astrofizikçiler bu ayın ekstra tarihini açıklıyor (2024, 21 Şubat) 21 Şubat 2024’te https://phys.org/news/2024-02-years-astrophysicists-month-extra-date.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1