Bir destek sayfasında yapılan güncellemeye göre Apple, iPhone ayarları uygulamasının Pil Sağlığı bölümünde değişiklik yapıyor ancak bu yalnızca iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için ve yalnızca iOS için geçerli. 17.4 yüklü. Yalnızca yukarıda belirtilen modellerde mevcut olan bu küçük değişiklik, kullanıcıların iPhone’larının pil durumunu bir bakışta görmelerine olanak tanıyacak. Bir kez senin iPhone 15 serisi modeli güncellendi iOS 17.4’te, Pil bölümünü açabilecek ve pilinizin durumunun hızlı bir şekilde okunduğunu görebileceksiniz.
Örneğin şuraya gidin: Ayarlar > Pil ve sayfadaki “Pil Sağlığı” Kelimesinin yanında, daha önce dokunmanız gereken Pil Sağlığı ve Şarj Etme düğmesine basmanıza gerek kalmadan pilinizin sağlığı hakkında hızlı bir özet veren “Normal” ifadesini görebilirsiniz. Pil Sağlığı düğmesine basarsanız iPhone 15 serisi telefonda, pilin üretildiği tarihi, hücrenin ilk kullanıldığı tarihi, pil döngüsü sayısını ve Maksimum Kapasiteyi göreceksiniz.

Maksimum Kapasite rakamı, pilin mevcut kapasitesini hücrenin yeni olduğu zamanla karşılaştırır. Sonuç, pilinizin, telefonun ilk satın alındığı andaki kapasiteyle (%100) eşleşen maksimum kapasiteye sahip olduğunu söyleyebilecek yüzde cinsinden bir okumadır. Daha düşük bir okuma pilin kalitesinin azaldığını gösterir. Yüzde %80’in altına düşerse Apple pili değiştirmenizi önerir.

#Batterygate sonucunda Ayarlar uygulamasının Pil Sağlığı bölümü iPhone’a eklendi. Daha eski iPhone modelleri, karmaşık görevleri yerine getirirken kapanıyordu çünkü daha zayıf piller, bu görevleri yerine getirmek için CPU’ya güç sağlayamıyordu. Apple tek taraflı olarak iOS 10.2.1 güncellemesine, iPhone kullanıcılarının bilgisi olmadan bu eski iPhone modellerini kısıtlamasına olanak tanıyan bir yöntem eklemeye karar verdi. Davalar açıldı (bakın orada ne yaptık?) ve etkilenen iPhone kullanıcıları bu Ocak ayına kadar 500 milyon dolarlık anlaşmadan paylarını almaya başlamadı.
Tim Cook, 2017 sonlarında #Batterygate için özür dilediğinde, iPhone kullanıcılarına zayıflamış pilleri yalnızca 29 dolara değiştirmelerine olanak tanıyan özel bir fırsat vermişti. Apple, 2018’deki iOS 11.3 ile birlikte iPhone kullanıcılarına ilk “Pil Sağlığı” sayfasını gönderdi. Bu, iPhone kullanıcılarının pilleri ve değiştirilmesi gerekip gerekmediği konusunda hızlı bir şekilde bilgi edinmelerine olanak tanıdığı için hoş bir eklenti oldu.telefon-1