Apple Vision Pro için uzun süre beklemek zorunda kaldık. Cupertino’da her zaman olduğu gibi, Kaliforniyalılar yalnızca 3.500 ABD dolarının altındaki en pahalı bağımsız VR kulaklığını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda geçiş özelliklerine sahip en gelişmiş karma gerçeklik gözlüklerini de sunuyor. İçeriden gelen bir rapora göre Çinli şirket, bu yıl bir Huawei Vision Pro ile bu seviyeye ulaşmak istiyor!

Huawei Vision Pro: Apple Vision Pro’nun gerçek bir rakibi mi?

Li Nan’ın Sina Weibo hakkındaki raporuna göre, dünya çapında akıllı telefon satışlarında bir numara olan şirket, bu yıl bir Huawei Vision veya Huawei Vision Pro’yu piyasaya sürecek. Adı, Apple Vision Pro ile karıştırılma riski taşımıyor. 3.500 dolarlık fiyatla bu, sanal ve karma gerçeklik kulaklıkları söz konusu olduğunda mevcut referans noktası olarak kabul ediliyor.

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro teknolojisi muhtemelen yakında uyarlanacak! / © Apple

Huawei ve gelecek planları ile iyi ilişkileri olduğu görünen eski Meizu pazarlama direktörüne göre, Huawei’nin bağımsız VR gözlükleri Apple Vision Pro’nun teknik bilgisine sahip olmalı. Yakın zamanda piyasaya sürülen Apple kulaklığı gibi Huawei Vision Pro da Sony’nin 4K Mikro-OLED ekranına sahip olacak.

Ağırlık açısından, Huawei ürününün, ağırlığı 530 gramın biraz altında olan Apple MR gözlüklerini sadece 350 gramla geride bıraktığı söyleniyor. Daha uzun seanslarda gerçekten kendini gösteren bir fark. Apple Vision Pro’nun halihazırda mevcut olduğu ABD’de, olağanüstü karma gerçeklik nitelikleriyle zaten bilindiği için, Apple Vision Pro’nun ilk müşterilerini zaman zaman halka açık olarak görebilirsiniz.

Huawei kendi işlemcisiyle başlıyor

HiSilicon Kirin

Huawei’nin olası bir HiSilicon Kirin çipinin görüntüsü. / © Huawei | nextpit’e göre düzenle

Sıkıntı noktası kesinlikle yerleşik işlemci olacaktır. Apple, M2 çipiyle hesaplama kapasitesi henüz tam olarak kullanılmamış bir işlemci kurmuştur. Li Nan’a göre Huawei, daha önce ulaşılamayan bir seviyede hareket kontrolünü de mümkün kılacak şirket içi bir işlemci kuracak. Huawei şu anda çip üretimi açısından yükselişte. Şirket sadece Fransa’da bir 5G çip fabrikası planlamakla kalmıyor, aynı zamanda Huawei, Çin hükümetinin parasını kullanarak Çin’in bir numaralı çip üreticisi olmayı da planlıyor. Bilgi kaynağına göre bahsi geçen gözlükler bu yıl (2024) piyasaya sürülecek.

Huawei artık Almanya’da bir zamanlar tanınmış ucuz akıllı telefon üreticisi olarak görünmese de, Huawei Vision veya Vision Pro’nun fiyatı 3.500 ABD dolarının biraz altında olan Apple Vision Pro’dan kat kat daha ucuz olması gerekiyor.

Biz heyecanlıyız, siz de öyle misiniz? Apple Vision Pro çevresinde ortaya çıkan mevcut heyecan ve Huawei’nin Apple’ın başarısından faydalanma şansı hakkındaki düşüncelerinizi bize yorumlarda yazın.genel-27