Üretken yapay zekanın dijital toplum üzerinde nasıl bir etkisi olacak? Peki son kullanıcıya yönelik cihazların özellikleri (ve kullanıcı deneyimi) üzerinde ne gibi etkiler yaratacak? Artık profesyoneller arasında giderek daha sık tekrarlanan ve henüz gerekli tüm cevaplara sahip olmayan sorular, çünkü gelişme yolu esasen yeni başlayan yeni bir teknolojiyle karşı karşıyayız. İsviçreli finansal hizmetler devinin Küresel teknoloji ekibinden yaklaşık yirmi analistin izlenimlerini toplayan UBS’nin yakın tarihli bir raporu (“Edge’ye geçiş: GenAI’nin büyümesinin bir sonraki aşamasını ne yönlendiriyor?” başlıklı), fotoğraflamayı amaçladı. Mevcut ve gelecek senaryo, iki ana eğilimi vurguluyor. Birincisi: Chat GPT’deki patlama ve geniş formatlı dilsel anlama modellerinden yararlanan araçlar (aylık 1,8 milyar kullanıcıdan oluşan bir ordudan bahsediyoruz) bulut veri merkezlerindeki bilgi işlem kapasitesinde önemli bir ivmeyi tetikledi. İkincisi: Uç cihazlardaki Nesil Yapay Zeka uygulamaları, 2024’te üst düzey teknolojilerin benimsenmesinin ve 2025-2027 arasında ana akım penetrasyonunun temellerini atıyor.

Şimdiye kadar tedarik zinciri oyuncularının yalnızca küçük bir kısmı ve özellikle bulut tabanlı hizmet sağlayıcılar bu teknolojinin popülaritesinden faydalandıysa, donanım ve yarı iletken tedarikçileri de yakında belirsiz potansiyele sahip bir pazarı paylaşmak için devreye girecek. Bu somut olarak ne anlama geliyor? Önemli değiştirme döngülerini teşvik etme kapasitesine sahip (en azından kağıt üzerinde) yeni bir dönüşümle karşı karşıyayız; çünkü “üretken algoritmaların” yetenekleriyle desteklenen yeni nesil bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve Nesnelerin İnterneti cihazları, kullanıcılara daha fazlasını garanti edebiliyor. içerik oluşturmayı kolaylaştıran ve özelleştirme seçeneklerini artıran yardımcı program.

…PC’lerde devrim

İşleme ve depolama kapasitesi açısından mükemmel “kişisel” teknoloji cihazı olan PC’yi ele alalım. Gen AI sayesinde, nöral yonga setlerinin (çeşitli Intel markalarının yeni CPU’ları ve GPU’ları) aşamalı olarak tanıtılması sayesinde herkese ek multimedya işleme özellikleri, “yardımcı pilot” mantığıyla üretkenlik uygulamaları ve oyun oturumları için gelişmiş performans sunulacak. , AMD, Nvidia, Apple vb.) yapay zekanın faydalarını en üst düzeye çıkarıyor.

Akıllı telefonlarda olan…

Akıllı telefonlarda, Samsung’un yakın zamanda Galaxy S24’ü piyasaya sürmesiyle birlikte, Gen AI ve yeni SoC’ler (Qualcomm, MediaTek, Apple ve Samsung’un çipleri üzerindeki sistemler) sayesinde neler yapabileceğimizin tadına bakmaya başlıyoruz: Algoritma bilimiyle daha da geliştirilen sensörler ve kameralar sayesinde konuşmanın gerçek zamanlı çevirilerini etkinleştirin, konuşmadan metne veya metinden görüntüye geçiş yapın ve hatta görüntü alıp kaydedin.

“Yeni” bir pazar şekilleniyor

UBS uzmanları, entegre yapay zekaya sahip Edge ürünlerinin pazarlanmasının bu yıl hızlanacağına ve önümüzdeki üç yıl içinde ilk olgunlaşma aşamasını (yeni modellerin gelişiyle) bulacağına inanıyor. Satışlar üzerindeki etki, başta bilgisayarlar olmak üzere teknoloji pazarının önemli segmentlerinde belirgin bir büyüme ile kendini gösterecek. Aslında tahminler, “Yapay Zeka Kuşağına hazır” bilgisayarların sevkiyatında 2023’te sayılan 59 milyon birimden 2027’de beklenen 166 milyona, %60’a ulaşacak bir penetrasyon ve kurulu bir filo değiştirme döngüsüyle ileriye doğru bir sıçrayıştan bahsediyor. nihai ürünün fiyatlarını da etkileyecektir. Fiyat listelerindeki artış, yüzde 2 ile sınırlı da olsa, aslında gelirlerde yıllık yüzde 6’lık bir bileşik büyüme oranı yakalayacak ve söz konusu dönem sonunda ciroyu 200 milyar doların üzerine çıkaracak. 2023’te satılan 50 milyon cihazdan 2027’de tahminen 583 milyona çıkması beklenen, entegre Nesil Yapay Zeka ile akıllı telefon pazarının gelişmesi daha da güçlü olacak. PC’lerle karşılaştırıldığında, akıllı telefon segmenti daha düşük bir penetrasyon oranı (yüzde 1) gözlemleyecek. %46, ancak cirodaki yıllık bileşik artış (%5 olarak tahmin ediliyor) açısından da çok benzer bir eğilim izleyecektir; bu artış, pozitif olarak hesaplanan ortalama tüketici fiyatlarındaki giderek artan artış sayesinde de 513 milyar dolara ulaşacaktır. %3’lük değişim. Eldeki veriler, IoT sistemlerini donatan mikro denetleyicilerden üstün zekayla donatılmış makinelere dönüştürülen bilgisayarlara kadar uç cihazlara yönelik talebin artması sayesinde Yapay Zeka Kuşağı’nın ekonomik etkisi ilk tahminleri çok aşabilir.genel-18