‘Kuyruklu yıldız C2021 S3’, Ocak 2024’te farklı bir araştırma ekibi tarafından gözlemlenen kuyruklu yıldızı tasvir ediyor. Kredi bilgileri: Damian Peach

Bu bahar Dünya’nın yanından bir kuyruklu yıldız geçecek ve kuyruğu eksik olabilir.

Kuyruklu yıldız Dünya için herhangi bir tehlike oluşturmuyor; gezegenimize olan uzaklığı bizim güneşe olan mesafemizle hemen hemen aynı; ancak bilim adamlarının, uzay havası tahminlerini iyileştirmek için amatör gökbilimcilerden C/2021 S3 Pannstar görüntülerine ihtiyacı var. Bu tahminler, uzayda ve Dünya’da teknolojiye zarar verebilecek güneş fırtınaları içeren parçacık akımları olan güneş rüzgarlarının neden olduğu sorunları önlemek için hayati öneme sahiptir.

Sarah Watson, Reading Üniversitesi’nden Ph.D. Projeyi yöneten araştırmacı şunları söyledi: “Görmeyi beklediğimiz şey oldukça sıra dışı görünebilir. Kuyruklu yıldızlardan bahsettiğimizde, insanlar genellikle büyük, parlak bir küre ve onu takip eden uzun ince bir kuyruk düşünürler.”

“Gözlemlediğimiz kuyruklu yıldız, güneş rüzgârlarıyla sarsıldığı için kuyruğu ‘ayrılabileceği’ için farklı görünebilir.”

“Güneş sistemimizdeki yolculuğunun bir resmini oluşturmak için kuyruklu yıldızın çok sayıda zamanlı fotoğrafına ihtiyacımız var. Bu, amatör gökbilimcilerin teleskoplarını çıkarmaları, gerçekten muhteşem bir kozmik anı yakalamaları ve evrene büyük bir katkıda bulunmaları için harika bir fırsat.” bazı önemli bilimler.”

Kuyruklu yıldızı tespit edin

Kuyruklu yıldız, 14 Şubat Çarşamba gününden bu yana Birleşik Krallık gece gökyüzünde görülebiliyor ancak güneşten daha uzakta göründüğü ve gece gökyüzünde ufkun üzerinde daha uzun süre kaldığı için önümüzdeki haftalarda gökbilimciler tarafından fark edilmesi daha kolay olacak. Kuyruklu yıldız çıplak gözle görülemeyeceğinden, yıldız gözlemcilerinin kuyruklu yıldızı yakalamak için kamera takabilecekleri küçük bir teleskopa veya büyük lensli bir kameraya ihtiyaçları olacak. Mart ayı sonuna kadar görücüye çıkması bekleniyor.

Bir kuyruklu yıldızın nasıl fotoğraflanacağına dair tam bir kılavuzu şu adreste bulabilirsiniz: BBC Sky at Night Dergisi web sitesi.

Fotoğrafçılar, kuyruklu yıldızın başını tanımlamak için bulanık bir nesneye ve kuyruğunu tanımlamak için arkasında parlak bir çizgiye dikkat etmelidir. Araştırmacılar özellikle kuyruklu yıldızın kırık kuyruğunun fotoğraflarını almak için sabırsızlanıyorlar ve eğer fotoğrafçılar kuyruklu yıldızı yakalamayı başarabilirlerse; Bilim adamlarının görüntünün konumu ve zamanı hakkında da bilgiye ihtiyacı olacak.

Veriler ve görseller [email protected] adresine gönderilmeli ve en iyi fotoğraflar arşivlenmek üzere İngiliz Astronomi Derneği’ne gönderilecektir.

Uzay rüzgar tulumları

Kuyruklu yıldızlar bazen kozmik ‘rüzgar çorapları’ olarak anılır, çünkü onlar, rüzgar tulumunun rüzgarın yönünü ve gücünü göstermesine benzer şekilde, uzaydaki güneş rüzgarının yönünü ve gücünü belirtebilirler. Kuyruklu yıldızın görüntüleri, araştırma ekibinin kuyruklu yıldızın yerel güneş rüzgarı koşulları hakkında veri kaydetmesine olanak tanıyacak. Kuyruk kuyruklu yıldızdan ayrılırsa veya sallanıyor gibi görünürse ekip, yakınlarda güneş rüzgarı aktivitesinde bir artış olduğunu belirleyebilir.

Güneş rüzgarı, bazıları uzaydaki uydulara, astronotlara ve yüksek irtifadaki hava mürettebatına zarar verecek kadar enerjik olan, güneşten gelen yüklü parçacık akıntılarını içerir. Güneş rüzgarı dünyanın manyetosferine çarptığında iletişim teknolojisi kontrolden çıkabilir. Bilim insanları, güneş rüzgarı konusundaki anlayışımızı geliştirerek uzay hava durumu tahminlerini de geliştirebilirler.

Reading Üniversitesi liderliğindeki 2023 tarihli bir araştırma, on uzay hava durumu uzmanından dokuzunun, uzay hava durumu hakkında doğru tahminler yapılmadığı takdirde Dünya’nın altyapısında ciddi hasar görebileceği konusunda hemfikir olduğunu ortaya çıkardı.

Reading Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Dünya’yı güneşten korumak için kuyruklu yıldızın kuyruğunu yakalamak (2024, 20 Şubat) 20 Şubat 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-02-capturing-comet-tail-earth-safe.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1