Kısmen bir kase pirincin içine batırılmış bir iPhone'un fotoğrafı.

Yıllardır boğulan iPhone’ların sahipleri pirinç ıslatma hilesine yemin ettiler. Apple onların geçit töreninde yağmur yağıyor.
Fotoğraf: Orapruek (Shutterstock)

Islak bir iPhone’u bir kase veya pişmemiş pirinç torbasına koyarak saklamak, yıllardır popüler bir kurtarma yöntemi olmuştur; mantık, pirincin telefondaki fazla suyu emmesidir. Ancak iPhone’ların Tanrısı yakın zamanda zavallı ölümlüleri bu durumlarda pirince başvurmamaları konusunda uyardı ve bunun işleri daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

İçinde güncel destek belgesiApple, ıslak cihazları bir torba pirinç içine koymanın “küçük pirinç parçacıklarının iPhone’unuza zarar vermesine neden olabileceğini” belirtiyor ancak daha fazla ayrıntıya girmiyor. Şirket ayrıca, telefonu kurutmak için harici bir ısı kaynağı kullanmak veya konektöre pamuklu çubuk yapıştırmak gibi diğer iyi bilinen hilelerin kullanılmamasını da tavsiye etti. Apple’ın son tavsiyesi şu kişiler tarafından fark edildi: Macworld.

Şirketin pirinçle ilgili uyarısı diğer tamir uzmanlarının uyarılarıyla örtüşüyor. pirinç hilesi daha yavaş çalışır iPhone’unuzu kuruması için tezgahta bırakmaktan daha iyidir. Bu gibi durumlarda zaman çok önemlidir, çünkü en önemli şey suyun telefonun içindeki elektronik aksamlara zarar vermesini önlemektir.

Apple, pirince başvurmak yerine kullanıcılara alternatif bir çözüm sunuyor. iPhone’unuz veya şarj konektörünüz ıslanırsa (ikinci durumda bir uyarı görünür ve şarj işlemi devre dışı bırakılır), Apple aşağıdakileri önerir:

  • Kabloyu iPhone’unuzdan çıkarın ve kablonun diğer ucunu güç adaptöründen veya aksesuardan çıkarın. iPhone’unuz ve kablo tamamen kuruyana kadar kabloyu tekrar takmayın.
  • Fazla sıvıyı çıkarmak için iPhone’unuzu konektör aşağı bakacak şekilde elinize hafifçe vurun. iPhone’unuzu biraz hava akımı olan kuru bir alanda bırakın.
  • En az 30 dakika sonra Lightning veya USB-C kablosuyla şarj etmeyi veya bir aksesuar bağlamayı deneyin.
  • Uyarıyı tekrar görürseniz konnektörde veya kablonuzun pinlerinin altında hâlâ sıvı var demektir. iPhone’unuzu bir güne kadar biraz hava akımı olan kuru bir alanda bırakın. Bu süre boyunca bir aksesuarı şarj etmeyi veya bağlamayı tekrar deneyebilirsiniz. Tamamen kuruması 24 saat kadar sürebilir.
  • Telefonunuz kurumasına rağmen hâlâ şarj olmuyorsa, kabloyu adaptörden çıkarın ve adaptörü (mümkünse) duvardan çıkarın ve ardından yeniden bağlayın.

Apple’ın tavsiyelerinin işe yaramaması durumunda, muhtemelen profesyonel onarım uzmanlarının yardımına ihtiyacınız olduğunu ve hatta kendinizi yeni bir iPhone almaya hazırlamanız gerekebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ne yaparsanız yapın, pirince uzanmanın cazibesine direnin.genel-7