Geliştiriciler Önizlemeye Erişim Sağlarken Android 15 Daha Fazla Gizlilik Vaat Ediyor başlıklı makalenin resmi

Resim: tomeq’ler (Shutterstock)

Android 15 önizlemesi bugün geliştiriciler için çıktı ve beraberinde Google’ın Özel Korumalı Alanının en son sürümü de geliyor. üçüncü taraf çerezlerini öldürdü daha geçen ay.

Yeni işletim sistemi aynı zamanda bir cihazın kamerasına daha fazla kontrol sağlamak için uzantıları da sunacak ve böylece cihazın tüm yetenekleriyle kullanılabilmesini sağlayacak ve geliştiricilerin, oyunları ve uygulama performansını iyileştirmek için bir cihazın ısısını ve işlem gücünü yönetmeleri için daha fazla kontrol sağlayacak. .

Yeni işletim sisteminin destekleyeceği bir diğer ilginç özellik ise kısmi ekran paylaşımı. Android 15 yayına girdiğinde kullanıcılar, cihazın ekranının tamamı yerine yalnızca bir uygulamanın penceresi gibi ekranlarının bir bölümünü kaydedebilecek veya paylaşabilecek.

Android14 iOS kullanıcılarının geçen yıl alıştığı benzer gizlilik özelliklerini getirdi ve görünen o ki Android 15, birkaç yeni değişiklikle birlikte gizliliğe odaklanmayı sürdürecek.

Google’ın işletim sistemi bu alanda iOS’un gerisinde kaldığı için gizlilik, Android 14’ün en büyük odak noktasıydı. Özel Korumalı Alan, Android cihazlarda kullanıcının gizliliğini korumayı ve “mobil uygulamalar için kişisel reklamcılık deneyimi” yaratmayı amaçlayan bir projedir çünkü Google’ın hâlâ kullanıcılardan para kazanması gerekiyor.

Yeni işletim sistemi aynı zamanda geliştiricilerin uygulama dosyalarının bütünlüğünü güvence altına alarak kötü amaçlı yazılımlar tarafından bozulmalarını veya değiştirilmelerini, dolayısıyla bir güvenlik riski oluşturmalarını önlemek amacıyla güncellemeler de içeriyor.

Android 15 şu adresten indirilebilir: Android geliştirici sitesi bugünden itibaren başlayacak ve muhtemelen Google’ın yeni Pixel telefonlarını ve diğer Pixel cihazlarını piyasaya sürdüğü sonbaharda resmi olarak piyasaya sürülecek. Geliştiriciler önümüzdeki aylarda yeni işletim sistemi için daha fazla güncelleme alacak ve Android kullanıcıları ilkbaharda Android 15’in beta sürümüne erişebilecek.genel-7