Avrupa Komisyonu, dijital platformları (DSA, DMA), veri ekonomisini (Veri Yasası) ve yapay zekayı (AI Yasası) düzenledikten sonra telekomünikasyon dünyasını ele alıyor. Fikir: 450 milyon vatandaşın pazar dijital ağını tamamlamak. Gelecek Dijital ağlara ilişkin düzenlemenin, bir yılı aşkın yasama sürecinin ardından, 2025 yazından önce tamamlanması gerekiyor.

Çeşitli paydaşlar arasında geniş bir istişarenin temellerini atmak amacıyla, Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Mobil Dünya Kongresi öncesinde 21 Şubat’ta konuyla ilgili bir beyaz kitap sunacak.

35 sayfalık ön belge Bağlam danışabildiana konuları gözden geçirir:

  • Telekomünikasyon sektöründeki konsolidasyon hareketini hızlandırmak için birleşme kurallarının gevşetilmesi
  • Teknoloji oyuncularının çok yüksek hızlı ağlara katkısı (“adil paylaşım”)

Ağ bulutlaması kartları yeniden karıştırıyor

Komisyon özellikle telekomünikasyon altyapılarının “yazılımlaştırılmasını” ve “bulutlaştırılmasını” dikkate almaktadır. Ağların alt katmanlarının sanallaştırılması, operatörlerin kendilerini altta yatan donanım yapışmasından kurtarmasına olanak tanır. 5G ağlarının devam eden bulutlaştırılması, telekom operatörlerinin de bulut sağlayıcılarla aynı ölçek ekonomilerinden yararlanmasına olanak tanıyacak.

Brüksel aslında aşağıdakiler arasında bir yakınlaşma gözlemliyor:

  • Ağlar
  • Elektronik iletişim hizmetleri
  • Bulut altyapıları.

Dün bu üç oyuncu tipolojisi arasındaki ayrım ” yarın yerini karmaşık, yakınsak bir ekosistem alacak. »

Mantıksal olarak teknik incelemenin yazarları kendilerine şu soruyu soruyor: Bu yakınsak ekosistemdeki oyuncuların eşdeğer geçerli kurallara tabi olup olmayacağı sorusu ” ve eğer ” son kullanıcılar ve özellikle tüketiciler eşdeğer haklardan yararlanmamalıdır. »

Şunu belirterek konuyu eve getiriyorlar: “ Son teknolojik değişiklikler, elektronik iletişim ve bulut hizmetleri operasyonlarını pan-Avrupa çekirdek ağ operatörlerinin gelişimiyle uyumlu hale getirme fırsatı yaratıyor. »

Finansal ve çevresel katkı

Teknoloji oyuncularından ellerini cüzdanlarına koymalarını isteme fırsatı var mı? Bağlantıya yönelik yatırım ihtiyaçlarının önümüzdeki yıllarda 200 milyar avronun üzerinde olacağı tahmin edilirken Brüksel, operatörlerin gerekli finansmanı bulma becerisinden şüphe ediyor.

Buna göre EURACTIVKomisyon, Netflix, TikTok, Meta veya Google gibi en büyük web trafiği sağlayıcılarının, oluşturulan trafikle orantılı olarak telekomünikasyon ağlarının bakımına mali olarak katkıda bulunacağı “gönderen öder” ilkesini benimseyecektir. .

Aynı şekilde ekosistemdeki tüm oyuncuların dijital teknolojinin karbon ayak izini azaltma çabalarına adil bir şekilde katkıda bulunması gerekiyor. Yayın platformları, özellikle abonelerini, belirli bir video çözünürlüğü seviyesini seçip seçmemelerine bağlı olarak çevresel etkileri hakkında bilgilendirebilir.

Çok parçalı bir pazar

Teknik rapor aynı zamanda Avrupa telekomünikasyon pazarının büyük parçalanmışlığına da dönüyor. Dünyanın diğer bölgelerinden farklı olarak, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, AB’de yaklaşık beş mobil operatör ve yüzün üzerinde sabit operatör bir arada bulunmaktadır. Ve Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, Iliad ve Telefonica gibi sadece birkaç Avrupalı ​​operatör çeşitli pazarlarda mevcut.

Kârlılık seviyelerinin düşmesine yol açan bu pazar çöküşüyle ​​karşı karşıya kaldığımızda şu soru ortaya çıkıyor: Sınır ötesi konsolidasyonun veya farklı üretime yönelik işbirliği biçimlerinin, operatörlerin alt sektördeki rekabeti tehlikeye atmadan yeterli büyüklük elde etmesine izin verip vermeyeceği sorusu. »

Vurgulanan diğer bir dezavantaj ise her üye ülkede ihalelerin uygulanmasıyla frekans edinmenin aşırı yüksek maliyetidir. Daha iyi spektrum yönetimi için Komisyon, açık artırma programını ve yetkilendirme prosedürlerini daha iyi koordine etmeyi değerlendiriyor.genel-15