Neredeyse on beş yıldır fiber optik ülke genelinde kullanılıyor. Ancak temelde çok yüksek hızlı ağların genelleştirilmesi, Orange altyapılarına erişime bağlıdır.

Fiberi abonelerin evlerine getirmek için operatörler ve hizmet sağlayıcıları, Orange tarafından sabit telefon ve ADSL teknolojisini destekleyen bakır ağını geçirmek üzere inşa edilen inşaat mühendisliğini (yer altı boruları, hava destekleri) kullanıyor.

Fiber optik ağların kitlesel dağıtımını hızlandırmak için telekomünikasyon gözlemcisi Arcep, 2008 yılında tarihi operatörün yerel döngü inşaat mühendisliği altyapılarına erişimi açmasını istedi. “Şeffaf ve ayrımcı olmayan koşullar altında”geçiş hakkına tabidir. Başlangıçta çok düşük olan erişim fiyatları “ bakırdan fibere geçiş ilerledikçe artması bekleniyor “. Denetleyici makam 2017 yılında yeni hesaplama yöntemini belirledi.

Fiyatlar bir yılda iki katına çıktı

Birkaç ay süren kamuoyu müzakerelerinin ardından Arcep, fiyatlandırma koşullarını fiilen değiştirdi. 14 Aralık tarihli bir karar. Yapılan hesaplamalara göre Dünya, Bouygues Telecom, Free ve SFR ve alternatif telekom operatörleri, 1 Mart’tan itibaren fiber optik hatlarının kanallardan veya Turuncu direklerden geçişi için %67 ila %72 daha fazla ödeyecek. 2025 yılında erişim ücreti %22’den %28’e çıkacak. Bu bir yılda iki katına çıktı.

“İşletmeciler artış riskini biliyorlardı ancak ne bu büyüklüğü ne de bu kadar sıkı bir takvimi beklemiyorlardı”, günlük yaşamı ilerletir. Kendini işletmelere adamış bir operatör olan Celeste’nin kurucu başkanı, şirketinin ek maliyetini 3 milyon euro olarak hesapladı. Erişim fiyatlarındaki bu artışın kullanıcıların fiber faturalarına yansıması riski de var. İnternet aboneliği zaten bir seferde 1,20 Euro arttıArcep rakamlarına göreayda ortalama 34,50 Euro’ya yerleşmek.

Portföyden etkilenenler yalnızca operatörler değildir. Avica içinDijital teknolojiyle uğraşan topluluklardan oluşan bir dernek, yerel yönetimler ve onların delegeleri de bu durumdan endişe duyuyor. “Zaten hassas dengede, hatta işletme açığında », Bu yeni ücretleri operatör müşterilerine yansıtamazlar.

Avrupa Komisyonu takip etmedi

Avicca, Nîmes Métropole örneğini alarak şunu belirtiyor: ” Bir topluluk inşaat mühendisliği fiyat listesini fiili olarak katlandığı maliyetlere ve enflasyona uygun hale getirecek şekilde günceller”Orange buna mahkemede itiraz ediyor.

Ancak fiyatlardaki bu artış “Orange’ın müşterilerine dayattığı değerden çok daha az”İnşaat Mühendisliği Optik Döngüleri ve Bağlantıları (GC BLO) teklifi aracılığıyla.

İçinde 21 Eylül tarihli bir mektupAvrupa Komisyonu Arcep’ten şu bilgileri sağlamasını istemişti: Tüm piyasa katılımcılarına iş planlarını güncelleme ve bir sonraki fiyat artışına hazırlanma fırsatı vermek amacıyla, önümüzdeki yıllarda yeni tarifelerin kademeli olarak uygulamaya konması. » Bir yılda yüzde 100’ün üzerinde artışla sesi duyulmuyor”Avicca sonucunu çıkarıyor.genel-15