PC Games Hardware’in yazarları, 11 yıl önce piyasaya sürülen Titan serisinin ilk nesli olan GeForce GTX Titan video kartını test etmeye karar verdi.


fotoğraf: iXBT

Piyasaya sürüldüğü dönemde 1000$ fiyat etiketiyle oldukça etkileyici bir çözümdü. Kart, 2688 CUDA çekirdeği ve 6 GB belleğe sahip bir GK110 GPU ile donatılmıştı. Karşılaştırıldığında, kardeş GTX 780’in 3 GB belleği ve 2.304 CUDA çekirdeği vardı. O zamanlar GTX Titan en hızlı tek çipli video kartıydı, ancak o zamanlar hem Nvidia hem de AMD hala çift çipli adaptörler piyasaya sürüyordu, dolayısıyla GTX 690 ve Radeon HD 7990 daha da hızlıydı.

GeForce GTX Titan, 11 yıl sonra, 96 bit veriyoluyla Radeon RX 6400'ü bile geride bırakamıyor

Ama bunların hepsi çok çok uzun zaman önceydi. Bazıları için 11 yıl çok da uzun bir süre değilmiş gibi görünebilir, çünkü video kartları nesilleri arasındaki performans artışının sözde çok büyük olmadığını sıklıkla duyabilirsiniz. Ancak aslında, zamanına göre canavar olan GTX Titan, artık yalnızca bütçeye uygun modern masaüstü 3D kartlarıyla rekabet edebiliyor. Hız aşırtma olmadan GTX Titan, 53 W TDP’ye ve 96 bit veriyoluna sahip en yüksek bütçeli Radeon RX 6400’den bile genellikle daha düşüktür!

Dolayısıyla bugün ilk “Titan”, en iyi iGPU’ların çok az ilerisinde olan ve yalnızca modern oyunlar için şartlı olarak uygun olan bir çözümdür.genel-22