Bluesky’nin CEO’su Jay Graber, işinin vekil öğretmenlik gibi olduğunu söylüyor. Deneysel ve gelecek vaadeden bir sosyal platformun başkanından bekleyeceğiniz bir şey değil ama mantıklı: çok fazla baskı var ve haylaz bir seyirci, zırhınızdaki herhangi bir çatlağı dürtmeye ve dürtmeye can atıyor. kırılırsın.

Twitter benzeri uygulama halka açılırken Graber, CEO olarak halka açık ilk gafını anıyor.

Graber, TechCrunch’a şunları söyledi: “Tüm kullanıcılar kolektif olarak gönderilerin ‘skeets’ olarak adlandırıldığına karar verdi ve ben de ‘hayır beyler, bunlar gönderi’ demeye çalıştım ve sonra da sürekli alay edilmek oldukça komikti.”

“Gökyüzü” ve “tweet” karışımı bazı hoş olmayan çağrışımlara sahiptir ve bu da – vekil öğretmen metaforunu canlı tutmak için – bir kelimeye yakışır. ortaokul çocuğunun mizah anlayışı. Ancak artık çok geçti: CNN sunucusu Jake Tapper bile Bluesky’deki bir gönderiden canlı yayında “skeet” olarak bahsetti.

“Bazıları kullanıcılarla platform arasında her zaman bir gerilim olması gerektiğini söyledi. Yeterince komik, sınıfta yedek öğretmen dinamiği varmış gibi geliyor” dedi Graber. “Sanki ‘Hayır, isyan edeceğiz!’ ve bence bu tür bir geri çevirme, bir sosyal uygulamayı çalıştırmanın doğal unsurlarının bir parçası.”

Ancak sıfırdan yeni bir sosyal medya altyapısı inşa ederken bunların hepsi saçmalık ve valizlerden ibaret değil. ‘Skeetgate’, işleri başlatmak için oldukça düşük riskli bir tartışmaydı, ancak platform geliştikçe Bluesky, yalnızca içerik denetimi veya nasıl sorumlu bir şekilde para kazanılacağına ilişkin olağan sorularla değil, daha acil endişelerle karşı karşıya kalıyor. Merkezi olmayan bir platform olarak Graber ve ekibi devam eden bir zorlukla karşı karşıyadır: Kötü aktörlerin eline geçmeden güçlü, açık kaynaklı sosyal araçları nasıl yaratabilirsiniz?

Fedevreye giriş

Bluesky yalnızca yeni bir Twitter rakibi değil. Şirket ayrıca sosyal ağlar için tamamen açık kaynak olan AT Protokolünü de oluşturdu. Bu şekilde halk, Bluesky ekibinin neyi inşa ettiğini ve bunu nasıl yaptığını 7/24 görebilir.

“İnsanlar doğrudan içeri girip kodu değiştirebiliyor; bunun açık kaynak sosyal olduğunu söylediğimizde olduğu gibi, Tümü Kod açık kaynaktır,” dedi Graber. Bu, kullanıcıların kendileri için yeni özellikler oluşturacak ajansa sahip oldukları anlamına gelir. “İnsanlar video ve GIF’lerin olmamasından yorulduklarına karar verdiler, değil mi? Böylece bir topluluk üyesi içeri girdi ve bunu bir kamu katkısı olarak ekledi. Medyayı yerel olarak kullanmıyoruz ancak artık YouTube yerleştirmelerini ve GIF yerleştirmelerini oynatıyoruz.”

Daha da iyisi, üçüncü taraf geliştiriciler, kullanıcı tabanının geri kalanının kullanımına sunabilecekleri kendi özel algoritmik yayınlarını oluşturabilirler; hatta Bluesky uygulamasının içinde bile aranabilirler.

Yalnızca sizi takip eden kişilerin gönderilerini gösterenler gibi bazı algoritmik yayınlar daha teknik olarak yönlendirilir (standart takip akışının tersi). Bir diğeri yalnızca takip ettiğiniz kişilerin resim gönderilerini gösterir. Diğer yayınlar, kullanıcıların kürklü yayınlardan Ukraynalı kullanıcıların Rusya ile savaşa ilişkin bakış açılarını gösterenlere kadar uzanan belirli, niş toplulukları bulmalarına yardımcı oluyor. Bu yayınlar, yalnızca belirli bir anahtar kelimeye sahip gönderileri veya belirli bir kullanıcı listesindeki gönderileri ortaya çıkarmanın ötesinde öneri algoritmasını güçlendirmek için makine öğrenimini kullanabilir.

Bazı yayınlar Graber’in kişisel favorisi gibi saçmadır: yosun.

Graber, “Hiç kimse açıkça bir yosun topluluğuna katılmadı” dedi. “Bu sadece etkileşim akışlarını küresel konuşmanın dışına çıkarmak, yüzeye çıkarmak ve taramak gibi bir şey. Ve bunun etrafında organik bir topluluk oluştuğunu görmek gerçekten harika bir şey.

Daha sonra geliştiriciler, kullanıcıların bir hesabı takip ediyormuş gibi abone olabileceği kendi içerik denetleme modellerini de oluşturabilecek. Ve yakında Bluesky, kullanıcıların AT Protokolü aracılığıyla birbirleriyle iletişim kuran kendi sosyal medya sunucularını oluşturmalarına olanak tanıyan federasyonu açacak.

Eğer bu Mastodon’a benziyorsa, bunun nedeni budur. Mastodon, 2016’daki kuruluşundan bu yana merkezi olmayan sosyal alana öncülük ediyor, ancak daha eski bir sosyal ağ protokolü olan ActivityPub üzerine inşa edilmiş. Mastodon ve Bluesky benzer değerlere sahip olsa da Graber’in ekibi sonuçta kendi protokollerini oluşturmaya karar verdi.

Instagram’ın Threads’i ActivityPub ile birlikte çalışabilirlik sözü verdiğinden ve WordPress ve Tumblr gibi platformların da aynısını yapması planlandığından, bu gelecekte zor olabilir. Bluesky’nin ekibi AT Protokolü ile ActivityPub arasında bir köprü üzerinde aktif olarak çalışmıyor olsa da topluluk çalışıyor. Graber şunu belirtiyor: Köprülübir örnek olarak.

Graber, “Bu protokoller arasında köprü kuruyor çünkü bunlar açık API’ler ve çapraz paylaşım yapıp her türlü şeyi yapabilirsiniz” dedi. “Yazılımın sorunu şu ki, bu sadece bir koddur ve geliştiriciler onu her zaman değiştirebilir.”

Bluesky ve Mastodon gibi platformların dili, kripto topluluğunun benimsediği moda sözcüklere benziyor: merkeziyetsizlik, sahiplik ve topluluk. Ancak bu sosyal protokoller blockchain üzerine kurulmamıştır. Bluesky’den önce Graber bir blockchain geliştiricisiydi, ancak kripto şirketlerinin teknoloji yığınlarının kült benzeri müjdeciliğiyle kullanıcıları yabancılaştıran başarısızlıklarından veya dijital bir cüzdan oluşturmayı veya 20 kelimelik bir dizi yazmayı içeren karmaşık katılım süreçlerinden ders aldı. . Sonuç olarak, Bluesky’yi herkes için iyi bir kullanıcı deneyimi haline getirmeye öncelik veriyor; hatta merkezi olmayan bir protokolün ne olduğunu bilmeyen veya umursamayanlar için bile. Ve eğer daha fazlasını öğrenmek isterlerse bunu yapabilirler.

Graber, “İnsanlara paylaşım yapmak için tamamen yeni bir şey öğrenmek zorunda kalmayacakları bir şey vermek istedik” dedi. “Bu, bazı teknik ödünleşimler içeren bir tasarım tercihiydi, ancak bizi şu felsefeden uzaklaştırdı: ‘Hayır, kullanıcılar teknolojiyi anlamalı ve onu kullanabilmek için ideallere önem vermelidir’ çünkü o zaman bu azalır onu kullanmaya istekli olan kitleniz.

Açık kaynağın takasları

Graber’in Bluesky ile ilgili planları, Twitter’da bir proje olarak başladığı ilk hayalleri kadar iddialı. Başlangıçta Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey tarafından tasarlanan Bluesky, ilk olarak Twitter gibi merkezi platformların sorumluluğunu sınırlayacak bir protokol olarak hayal edildi.

“Bu bir gecede olmayacak. Dorsey, sosyal medya için sağlam, ölçeklenebilir ve kullanışlı, merkezi olmayan bir standart geliştirmek uzun yıllar alacak” diye yazdı. duyuruldu 2019’da Bluesky projesi. “Taahhüdümüz bu çalışmayı bu noktaya ve ötesine kadar finanse etmektir.”

Elbette 2019’dan bu yana Twitter’da çok şey değişti; öncelikle dört farklı CEO oldu. Ancak Bluesky, kendisini Twitter’dan ayrı bir varlık haline getirme öngörüsüne sahipti; dolayısıyla Elon Musk, Twitter’ı satın alıp adını X olarak değiştirdiğinde, Graber ve ekibi zaten şirketten bağımsız olarak faaliyet gösteriyordu. Dorsey, Graber’ı 2021’de şirketi yönetmesi için işe aldı ve onu, kurucularından olduğu Facebook etkinliklerine blockchain tabanlı alternatif olan Happening’den kaçırdı.

Dorsey hâlâ şirketin yönetim kurulunda yer alırken, Bluesky artık başka bir şirketin projesi yerine sıradan bir startup gibi risk sermayesi artırıyor. Bu yaz Bluesky, aralarında WordPress.com sahibi Automattic, Kubernetes’in ortak yaratıcısı Joe Beda ve Twitter’ın geliştirici platformunun eski başkanı Amir Shevat’ın da bulunduğu uzun bir melek yatırımcı listesiyle birlikte Neo liderliğindeki 8 milyon dolarlık bir tohum fonu topladı.

“Twitter önümüzdeki beş yıl içinde Bluesky’ye bu bağlılığı vermişti, ancak Jack’in ayrılması veya Twitter’da bir şeylerin değişmesi halinde işler değişebilirmiş gibi görünüyordu” dedi. “Beş yıl sosyal anlamda uzun bir süre ve bu nedenle bağımsız bir şirket olarak kurulduk.”

Aynı doğrultuda Graber, kullanıcıların da sosyal medya deneyimleri üzerinden aracılık talep etmelerine olanak tanıyan bir altyapı oluşturmak istiyor. Bu misyon odaklı çalışma, onun dijital haklar organizatörü olarak çalıştığı ilk işlerinden birine dayanıyor. Özgür basınağ tarafsızlığı, antitröst ve gizlilik gibi konular üzerinde çalışıyoruz.

Graber, “Bunun gerçekten beni kullanıcılara çevrimiçi güç dinamiklerini değiştirecek bir şey verme becerisine geri döndürdüğünü hissediyorum, çünkü insanlar insanlar tarafından, insanlar için inşa edilen bir şey inşa edebiliyorlar” dedi. “İnsanlara açık bir protokol veriyorsunuz ve ardından geliştiriciler veya bunun üzerinde çalışmak isteyen herkes yenilik yapabiliyor.”

Bu açıklık, kullanıcılara sosyal medya deneyimlerini kontrol etme ve düzenleme olanağı verir. TikTok gibi merkezi bir platformda, kullanıcıların öngörülemeyen Sizin İçin akışının kaprislerini benimsemekten başka seçeneği yok. Birisi TikTok için özel bir algoritma oluşturmak istese bile bunu yapamazdı çünkü gerekli verilere erişimleri olmazdı.

Açık kaynaklı, merkezi olmayan bir platformun faydaları caziptir, ancak içerik denetimi söz konusu olduğunda daha az kontrol iyi bir şey olmayabilir.

Mastodon bunu 2019’da aşırı sağcı, Nazi dostu sosyal ağ Gab’in GoDaddy’den kaldırıldıktan sonra sunucularına taşınmasıyla zor yoldan öğrendi. Mastodon’un kurucusu Gab’ı kınadı, ancak o sırada ademi merkeziyetin onu fiilen harekete geçmekten alıkoyduğunu söyledi. Bireysel Mastodon sunucuları durumu kendileri hafifletmek zorunda kaldı. Bazıları Gab’in sunucusunu toplu olarak bloke ederek Gab üyelerinin web sitesinde başkalarıyla etkileşime girmesini imkansız hale getirdi. Ancak yine de Mastodon’un açık kaynak kodunun, kullandığı şeye güç sağlamak için kullanıldığını hesaba katması gerekiyor. aramalar “(eğer varsa) ince örtülü beyazların üstünlüğünü savunan bir platform.” Gab, sağcı radikallerin planlamak için kullandığı platformlardan biri haline geldi Capitol’e yapılan saldırılar 6 Ocak 2021’de Mastodon’un teknolojisi aracılığıyla çevrimiçi olmaya devam edecek. Donald Trump’ın sosyal medya platformu Truth Social bile Mastodon’un teknolojisi üzerine inşa edildi.

Graber, “Buradaki benzetmeler gerçekten doğru; web böyle çalışıyor” dedi. “Peki insanlar internette tehlikeli olabilecek şeyler inşa ederken ne yaparsınız? Farklı müdahale düzeyleri vardır. Öncelikle tanıtımını yapmayın, daha fazla göze göndermeyin. Ve sonra onunla bağlantınızı kesebilirsiniz, ona bağlantı vermeyin. Bu yüzden onu daha az keşfedilebilir hale getirin.

Bluesky, içerik denetleme kararları konusunda fazla müdahaleci davranarak bazı kullanıcılarında güvensizlik yarattı. Geçtiğimiz Haziran ayında, Bluesky’nin yalnızca 100.000 kullanıcısı varken, birisi önde gelen bir Siyah kullanıcının “gerçekten yüksek bir yere” itilmesini istediğini yayınladı. Bazı kullanıcılar bu yorumun şiddet tehdidi olduğunu belirtirken Graber, paylaşımı kaldırmadı.

“Ölüm tehditlerini onaylamıyoruz ve paylaşımlarının hedefli taciz veya inandırıcı bir şiddet tehdidi içerdiğine inandığımız hesapları kaldırmaya devam edeceğiz. Ancak hararetli dilin tümü ölüm tehdidine yol açacak şekilde çizgiyi aşmıyor” dedi Graber, Bluesky’de. iplik o zaman. “Akıllıca olsun ya da olmasın, pek çok insan tartışırken ya da öfkesini açığa vururken şiddet içeren görüntüler kullanıyor. Zarar vermek için bir “ölüm tehdidinin” spesifik ve doğrudan olması gerekip gerekmediğini ve bu tür bir konuşmayı yasaklamamız durumunda bunun insanların Bluesky hakkında hararetli tartışmalara katılma yeteneği açısından ne anlama geleceğini tartıştık.”

Bu olay, kullanıcıları birleşik platformların gerçekliğiyle tanıştırdı. İyi haber şu ki, Graber’in denetleme seçimlerinden gerçekten nefret ediyorlarsa, kendi kurallarıyla kendi sunucularını oluşturabilirler. Ancak kötü haber şu ki, ölüm tehdidinde bulunanlar da bunu yapabiliyor.

Graber geçen ay bir panelde şunları söyledi: “Bu, açık kaynağın değiş tokuşlarından biri; pek çok faydası var; her şey açık, herkes işbirliği yapabilir, herkes katkıda bulunabilir, herkes kodu kullanabilir.” “Bu aynı zamanda değerleri sizinkinden büyük ölçüde farklı olan kişilerin kodu kullanabileceği, yakalayabileceği ve onunla koşabileceği anlamına da geliyor.”

İçerik denetlemeye yönelik bu yaklaşım, Bluesky halka açıldıkça test edilmeye devam edecek. Bluesky, artık yalnızca davetle yapılamayacağını duyurduktan yalnızca bir saat sonra saniyede yaklaşık iki yeni kayıt alıyordu.

Graber, “Kullanıcılar bana Jack Dorsey ya da Elon’muşum gibi davrandıklarında, belki bir düzeyde eşdeğer görünebilirim, ancak pek o kökenden değilim ve yaptığım da bu değil” dedi. “Bu on yıl önce değil ve merkezi bir sosyal yapı inşa etmiyoruz. Çok daha fazla kaosu ve çok daha fazla esnekliği olan bir şey inşa ediyoruz.”

genel-24