Still Wakes the Deep’in yayın tarihi ne zaman? Çin Odası korku köklerine geri dönüyor ve bu sefer Kuzey Denizi’nin ortasında açık denizdeki bir petrol platformunda mahsur kaldık ve yalnız değiliz. Yardımcı sanat yönetmeni Laura Dodds’a göre Still Wakes the Deep, “Stanley Kubrick bir petrol platformunda belgesel çekerken aklını kaybetmiş olsaydı” ne olurdu? Henüz satıldı mı? Biz de öyle.

The Chinese Room’un Dear Esther ve Everyone’s Gone to the Rapture gibi kült klasiklerle ilgili geçmişi göz önüne alındığında, Still Wakes the Deep, uykuda kalan hit bir korku oyunu olma konusunda güçlü bir potansiyele sahip; PCGamesN’in Still Wakes the Deep’teki Gamescom demosuyla kendi fırçasına bir göz atın Ön izleme. Takviminizde çıkış tarihi penceresini zaten engellediyseniz en son haberleri, oynanışı ve hikaye ayrıntılarını buradan takip edin.

Still Wakes the Deep yayın tarihi penceresi

Still Wakes the Deep’in 2024 İlkbaharında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu çıkış tarihi aralığı, Xbox İş Ortağı Önizlemesi yayın etkinliği sırasında yayınlanan ilk oynanış fragmanında doğrulandı.

Ekim 2023’te yayınlanan bir geliştirme günlüğünde, ses direktörü Daan Hendriks, stüdyonun “‘içerik tamamlandı’ durumuna ulaşmamızı içeren beta dönüm noktamız için sıkı çalıştığına” dair güvence verdi.

QA test uzmanı Seb Axel ayrıca ekibin sertifikasyona hazırlanırken odak noktasını konsol versiyonuna kaydırdığını doğruladı. Axel, “PC sürümünün gerçekten iyi bir noktada olduğu için şanslıyız ve deneyimin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için zaten birçok konsol testi yaptık” diyor. “Beta dönemine girmek üzereyiz, bu da oyunun baştan sona tamamen oynanabilir olduğu ve tüm temel sistem ve özelliklerin dahil olduğu anlamına geliyor.”

Still Wakes the Deep Game Pass ve Steam’de. Ayrıca PlayStation 5 ve Xbox Series X|S’de de mevcut olacak.

Still Wakes the Deep fragmanları

Still Wakes the Deep’e ilk bakışımızı Haziran 2023’teki Xbox Games Showcase’de görmüştük. Duyuru fragmanı, Kuzey Denizi aşağıda çalkalanırken Beira D petrol platformunun deniz sisiyle çevrelenmiş çarpıcı görsellerini gösteriyor. Caz teçhizatın içini keşfederken, kanla kaplı koridorlarda, dar çıkıntılarda ve kırık merdivenlerde gezinirken, Still Wakes the Deep’in bütünsel birinci şahıs bakış açısının da tadına varıyoruz. Bu oynanış parçalarına, Maggie MacInnes tarafından icra edilen bir Gal halk şarkısı olan Fath Mo Mhulaid a Bhith Ann’in unutulmaz performansı eşlik ediyor. Fragman, Caz’ın insanlık dışı bir çığlıkla yarıda kesilen bir ambar tekerleğini çılgınca döndürmesiyle doruğa çıkıyor.

Çin Odası, Xbox İş Ortağı Önizlemesi sırasında bize ilk bakışta daha fazla anlık oyun deneyimi yaşattı. Bu, Caz’ın, bir dizi tuhaf dal tarafından devre dışı bırakılmış gibi görünen sondaj makinesinin sondajını incelemek için okyanusun üzerinde asılı duran çökmekte olan bir geçitte gezindiği heyecan verici bir sahneyi içeriyor. Fragman, Caz’ın sular altında kalmış bir sanayi odasında yolunu bulması, dar alanlardan geçmesi ve yakındaki bir sesin sızlanması ve çığlık atması nedeniyle suyun altına eğilmesiyle kesiliyor. Caz ambar kapağından aşağı inmeye cesaret ederken sesin sahibi kapıyı çarparak onu karanlığa sürükler.

YouTube Küçük Resmi

Hala Derinleri Uyandırıyor hikayesi

Ürkütücü hikaye oyunu, İskoçya kıyılarının hemen açıklarındaki Kuzey Denizi petrol platformunda geçiyor. İşçi sınıfından Glasgowlu eski bir boksör olan Caz McCleary rolünü üstleniyoruz. Hayatta kalan birkaç Beira D teçhizat işçisinden biri olarak, ailesini tekrar görebilmek için buzlu sularda ve gemiye doğru sürünen doğaüstü yaratıkta hayatta kalması gerekiyor. Bu öncül bize şimdiden Amnesia The Bunker’ı hatırlatıyor; The Chinese Room’un, Amnesia: A Machine for Pigs’in arkasındaki stüdyo olarak seriyle olan geçmişi göz önüne alındığında, uygun bir karşılaştırma.

Ses yönetmeni Daan Hendriks, “Oyunun anlatımında aileyle ilgili güçlü temalar var” diye doğruluyor. Caz, sorunlarından kaçmanın bir yolu olarak petrol sondaj kulesindeki görevini üstlendi, ancak görünen o ki kendisi, peşindeki doğaüstü yırtıcıdan kaçmaya çalışmakla meşgulken, sorunlar ona yetişecek gibi görünüyor.

Teknik direktör Nick Slaven, Still Wakes the Deep’in, Inkle’ın anlatı kodlama dili Ink aracılığıyla sıralı olaylardan oluşan bir akış şeması yapısında ortaya konan görev senaryosunun kapağını kaldırdı. Çin Odası ayrıca gelecek vaat eden programcılara InkPotDemo projesine erişim izni verdi. GitHubSlaven tarafından “hikayeler anlatabileceğimiz çok esnek ve güçlü bir sistem” olarak tanımlanıyor.

YouTube Küçük Resmi

Still Wakes the Deep oynanışı

Still Wakes the Deep, The Chinese Room’dan beklediğimiz oynanışın daha fazlasını sunmaya hazırlanıyor: hafif bulmaca çözme ve birçok sinir bozucu karşılaşmayla birinci şahıs anlatım deneyimi. Caz’ın elinde hiçbir silah ya da özel güç yok; bunun yerine oyuncular hikayeyi sonuna kadar görmek için “zekalarını ve kararlılıklarını” kullanmalıdır.

Kıdemli pazarlama yöneticisi Marijam Didžgalvytė’ye göre Çin Odası, 1970’lerin reklam ve iç tasarımının yanı sıra “Kubrick, Loach ve Dargento gibi devlerden ilham aldı”. Bu iyi tanımlanmış estetik, gerçek zamanlı aydınlatmayı ve Kuzey Denizi’nin ortasında mahsur kalma deneyimini tam olarak yakalamak için gerekli hava efektlerini üreten bir VFX sistemini içeren Unreal Engine 5’in aslına uygunluğuyla el ele gidiyor.

İskoçya’nın kendisi Still Wakes the Deep için büyük bir ilham kaynağı. Kreatif direktör John McCormack İskoçya’dan geliyor, dolayısıyla kendi deneyiminin Still Wakes the Deep’in gelişimi üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlaşılıyor. Ekip aynı zamanda dreich’in melankolik güzelliğini yakalama çabalarında Bill Forsyth’in İskoç komedi-drama filmi Local Hero ve Andrey Zyagintsev’in The Return filminden de ilham aldı. Dario Argento’nun Suspiria’sının sinir bozucu derecede canlı aydınlatması, Beira D petrol platformunun psikolojik dehşeti hakim olurken son rötuşları görevi görüyor.

Still Wakes the Deep'in çıkış tarihi: Kahraman Caz, teçhizatın altındaki bir iskelede tökezleyerek dengesini sağlamak için ellerini havaya kaldırıyor.

Caz’ın hayatta kalma mücadelesi, ana güverteden işaret fişeği istifine ve iskeleye kadar petrol platformunun tamamına yayılıyor. Baş tasarımcı Rob McLachlan, “Önceki alanlara geri döndüğünüz birçok sahne ekledik… ancak bunlar ya sel ya da yıkım nedeniyle değişti” diyor ve bunun başlangıçta maliyet düşürücü bir önlem olduğunu ancak geri teptiğini açıklıyor. Ortamları tekrar ziyaret ettiğimizde dramatik bir şekilde gelişmelerini bekleyebiliriz ve bunların yok edilmesi, oyunun son saatlerinde keşfedilecek yeni alanların açılmasını sağlayabilir.

Elbette korku, teçhizatın klostrofobik alanlarının ötesine uzanıyor. Endüstriyel duvarların ötesinde, Kuzey Denizi’nin dalgalı suları öfkelenmeye devam ediyor; ancak bu sadece karamsar bir set dekorasyonu değil. Programcı Joe Wheater, “Bu, oyuncunun gezinmek ve hayatta kalmak zorunda kalabileceği ölümcül bir engel” diyor.

Still Wakes the Deep'in çıkış tarihi: Bir iç ofis, atılmış kağıt parti halkaları ve peri ışıklarıyla, duvarlara gölgeler ve ışık saçan okyanusun yansımasıyla darmadağın olmuş durumda.

Chinese Room ayrıca Dead Space, Until Dawn ve Dark Pictures Anthology üzerine kapsamlı çalışmaları Still Wakes the Deep’in ses ortamını yeni ve dehşet verici boyutlara taşımaya kesinlikle yardımcı olacak besteci Jason Graves ile olan işbirliğini de doğruladı. “[Jason] Bu oyunun anlatımını mükemmel bir şekilde tamamladığını düşündüğümüz unutulmaz bir atmosfer yaratmak için alışılmadık, el yapımı ses kaynaklarını geleneksel enstrümanlarla birleştirdi” diyor Hendriks.

QA test uzmanı Seb Axel sayesinde Still Wakes the Deep’in ne kadar korkutucu olabileceğine dair bazı fikirlerimiz var. “Şimdi bile ara sıra yaşanan korkutucu anlara kapılıyorum ve bunu yüzlerce kez oynadım. Harici QA’larımızdan biri bununla baş edemedi ve çok korktukları için projeden ayrılmak zorunda kaldı,” diye dalga geçiyor Axel. Ayrıca Still Wakes the Deep’in korkularının senaryolu atlama korkularıyla sınırlı olmayacağını da öne sürüyor. Bunun yerine oyuncular, Alien Isolation ve Amnesia The Bunker’da görüldüğü gibi, serbest dolaşan bir takipçiden sürekli olarak kaçmak zorunda kalabilirler.

Artık bu büyük riske girmeye hazır olduğunuza göre, Still Wakes the Deep’in çıkış tarihine kadar sizi yönlendirecek en iyi bağımsız oyunlardan bazılarına göz atın. Ayrıca okyanusta hayatta kalma oyunlarından bilim kurgu-korku oyunlarına kadar tüm türlerdeki en iyi tek oyunculu oyunlardan bazıları için de önerilerimiz var.oyun-2