05 Şubat 2024Haber odasıKripto Para / Finansal Dolandırıcılık

Artık feshedilmiş kripto para borsası BTC-e ile bağlantısı olduğu iddia edilen 42 yaşındaki Belarus ve Kıbrıs vatandaşı, kara para aklama ve lisanssız para hizmetleri işi yürütmeyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya.

Aliaksandr Klimenka21 Aralık 2023’te Letonya’da tutuklanan ABD’ye iade edilen zanlı, suçlu bulunması halinde en fazla 25 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

2011 yılından bu yana faaliyet gösteren BTC-e, başka bir kilit üyenin tutuklanmasının ardından Temmuz 2017 sonlarında kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Alexander VinnikYunanistan’da.

Borsanın, Vinnik’in BTC-e de dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi borsalar aracılığıyla başka bir dijital borsa olan Mt. Gox’un hacklenmesinden elde edilen fonları aklamasıyla birlikte 4 milyar doların üzerinde değerde mevduat aldığı iddia ediliyor.

Mahkeme belgeleri iddia etmek Borsanın “önemli bir siber suç ve çevrimiçi kara para aklama kuruluşu” olduğu, kullanıcılarının yüksek düzeyde anonimlik ile bitcoin ticareti yapmasına olanak tanıdığı ve böylece suç faaliyetleriyle uğraşan bir müşteri tabanı oluşturduğu belirtildi.

Bunlar arasında bilgisayar korsanlığı olayları, fidye yazılımı dolandırıcılıkları, kimlik hırsızlığı planları ve narkotik dağıtım halkaları yer alıyordu.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), “BTC-e’nin ABD’de tutulan sunucularının, BTC-e ve operatörlerinin planlarını gerçekleştirmelerinin başlıca yollarından biri olduğu iddia ediliyor.” dedi.

Bu sunucular, davalı tarafından kontrol edilen bir teknoloji hizmetleri şirketi olan Klimenka ve Soft-FX’e kiralanmış ve bakımı yapılmıştır.

BTC-e ayrıca, ABD federal yasalarına uygun olarak kara para aklamayı önleme süreci veya müşterini tanı (KYC) doğrulaması oluşturmamakla da suçlanıyor.

Haziran 2023’te iki Rus vatandaşı – Alexey Bilyuchenko ve Aleksandr Verner – Mt. Gox’un 2014 dijital soygununun planlanmasındaki rollerinden dolayı suçlandı.

Adalet Bakanlığı’ndan Klimenka’nın iddianamesine ilişkin haber geldi ücretlendirildi Palm Coast, Florida’dan 19 yaşındaki Noah Michael Urban, Ağustos 2022 ile Mart 2023 arasında en az beş farklı kurbandan 800.000 dolar çalınmasına yol açan suçlar nedeniyle elektronik dolandırıcılık ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçundan yargılanıyor.

Sosa, Elijah, King Bob, Anthony Ramirez ve Gustavo Fring takma adlarını kullanan Urban’ın, Scattered Spider olarak bilinen siber suç grubunun önemli bir üyesi olduğu söyleniyor. KrebsOnGüvenlikayrıca kendisini The Com olarak adlandıran daha geniş bir siber suç ekosisteminin “üst düzey üyesi”.

Bu aynı zamanda Adalet Bakanlığı’nın, SIM değiştirme saldırısıyla ilgili olarak Robert Powell, Carter Rohn ve Emily Hernandez adlı üç kişiye yönelik suçlamaları duyurmasının ardından geldi. kripto borsası FTX 2022’de çöktüğünde 400 milyon dolardan fazla para çalacaktı.

Powell (diğer adıyla R, R$ ve ElSwapo1), Rohn (diğer adıyla Carti ve Punslayer) ve Hernandez (diğer adıyla Em), Mart 2021 ile Mart 2021 arasında SIM değiştirme saldırılarını düzenleyen Powell SIM Değiştirme Ekibi adlı büyük bir siber suçlu hırsızlık çetesini yönetmekle suçlanıyor. Nisan 2023’te kurbanların hesaplarından yüz milyonlarca dolar çaldı.

Blockchain analiz firması Elliptic, Ekim 2023’te, söz konusu yağmalanan varlıklar, izi gizlemek amacıyla Rusya-bağlantı noktası aracılarıyla işbirliği içinde zincirler arası suç yoluyla aklanmıştı.siber-2