Samsung’un bugünkü lansman etkinliğinde şirketin yapay zeka destekli Galaxy S24 akıllı telefon serisini tanıttığı şirket, yapay zekanın yeni Canlı Çeviri özelliğiyle arama deneyimini nasıl geliştirebileceğini tanıttı. Yeni akıllı telefonlara gelen çeşitli çeviri özelliklerinden biri olan bu özellik, müşterilerin konuşmadıkları bir dilde arama yapmasına veya aramayı kabul etmesine ve ardından aramanın hem sesli olarak hem de ekranda canlı çevirisini almasına olanak tanıyor.

Şirket, bugünkü etkinlikte AI teknolojisini sahnede tanıttı ve birisinin İspanyolca konuşmamasına rağmen restoran rezervasyonu yapmak için yeni özelliği nasıl kullanabileceğini gösterdi. Yerel Arama uygulamasında konuşma, diğer kişiyle telefonda konuştuktan hemen sonra tercüme ediliyordu. Bu kişi daha sonra kendi dilinde (bu durumda İspanyolca) yanıt verebildi ve bu daha sonra arayanın dili olan İngilizce’ye tekrar çevrildi.

Samsung Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Drew Blackard, “Bu, aramalarınızda kendi kişisel tercümanınızın olması gibi bir şey” dedi.

Samsung, canlı çeviri özelliğinin 13 dile kadar ses ve metin çevirisi desteğiyle başlayacağını söyledi. Ayrıca tüm çeviriler cihaz üzerinde gerçekleştiğinden Samsung sahiplerinin telefon görüşmeleri gizli kalıyor.

Bu özellik aynı zamanda dil ayarlarınızı ve kişilerinizin her birinin hangi dili konuştuğunu da hatırlayacak, böylece görüşmenizden önce güncelleme yapmanıza gerek kalmayacak. Şirket, bunun çok sayıda uluslararası arama yapan kişiler için olduğu kadar sık ​​seyahat eden kişiler için de faydalı olabileceğini öne sürdü.

Çeviri özellikleri aynı zamanda çağrıların dışında da çalışır; söylediklerinizi hem sözlü olarak hem de metin yoluyla diğer kişiye tercüme eder (ve bunun tersi de geçerlidir).

Resim Kredisi: SAMSUNG

Ayrıca Samsung klavyesine çeviri de ekleniyor, böylece yazarken kelimeleri ve cümleleri doğrudan çevirebilirsiniz. Burada siz sohbet ederken klavye kullanılan dili algılayacak ve mesajı alıcının diline çevirecektir. Bu özellik, her iki kişi de aynı dili konuştuğunda ancak kendi ana dillerinde iletişim kurma konusunda daha rahat olduklarında bile yararlı olabilir.

Samsung, kullanıcıların bir arkadaşlarıyla mesajlaşırken “gündelik” veya iş bağlantıları için daha resmi bir dil gibi farklı iletişim tarzlarını bile seçebileceklerini belirtiyor. Ayrıca heyecanlı bir ton, sosyal bir ton (örneğin sosyal medya gönderileri için) ve Shakespeare tarzı bir ton da mevcut; şirket, “biraz tuhaf” hissediyorsanız ikincisinin de mevcut olduğunu ekledi.

Konuşma sırasındaki canlı çeviriye benzer şekilde, bu çeviriler de Googe’un en verimli yapay zeka modeli Gemini Nano sayesinde cihazda gerçekleşiyor.genel-24