8 Ocak Pazartesi günü, United Launch Alliance’ın Vulcan Centaur’unun ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. Ay’a geniş bir yük yelpazesi. SpaceX’in roketleri kadar gelişmiş olmasa da, bu harcanabilir roket, onu endüstride temel taşı haline getirebilecek özelliklere sahip.

202 metrelik (61,6 metre) Vulcan Centaur, Cape Canaveral’daki Uzay Fırlatma Kompleksi-41’den fırlatılacak. Bu çok büyük bir olay çünkü ULA’nın 2006’daki başlangıcından bu yana ilk yeni roket tasarımının başlangıcını işaret ediyor. (Çoğunlukla) gözden çıkarılabilir Vulcan Centaur, teknolojik açıdan devrim niteliğinde olmasa da, Lockheed Martin Corporation ve The Boeing Company’nin ortak girişimi olan ULA için önemli bir evrimsel adımı temsil ediyor.

70 metre uzunluğundaki kaporta birden fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

70 metre uzunluğundaki kaporta birden fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak.
Grafik: ULA

Vulcan Centaur’un gelişim yolculuğu, hem jeopolitik olaylardan hem de havacılık endüstrisindeki rekabet baskılarından önemli ölçüde etkilendi. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi çok önemli bir andı. ULA’yı Rus RD-180 motorlarına olan bağımlılığını yeniden değerlendirmeye zorluyor. Bu durum, SpaceX’in artan rekabetiyle birleştiğinde, ULA’nın BE-4 motorlarının geliştirilmesinde Blue Origin ile işbirliği yapma kararını teşvik etti ve roket motoru teknolojisinde daha fazla ulusal özgüvene doğru taktiksel bir değişime işaret etti.

Vulcan, ULA’nın Atlas V ve Delta IV roketlerindeki tasarım unsurlarını entegre ediyor ve onların halefi olmaya hazırlanıyor. Alçak Dünya yörüngesinden (LEO) ve jeosenkron yörüngeden (GEO), ay ve derin uzay keşif görevlerine kadar çok çeşitli hedef varış noktalarına yük taşıyabilir. Aynı anda birden fazla yükü fırlatma yeteneği ile donatılmış, oldukça çok yönlü bir rokettir.

İlgili makale: Kaynaşan Robotlar, DNA ve Bitcoin: Gelecek Hafta Ay’a Gidecek Şeylerin Çılgın Listesi

Uygun dört standart konfigürasyonVulcan Centaur’un yük kapasitesi, sıfır, iki, dört veya altı SRB olmak üzere kullanılan katı roket güçlendiricilerin sayısına göre değişir. Bu Grafit Epoksi Motor (GEM) 63XL Katı Roket Güçlendiriciler (SRB’ler), Northrop Grumman tarafından sağlanmaktadır. Roketin konfigürasyonu, ilk fırlatılışına ilişkin VC2S gibi benzersiz koduyla tanınabilir. Bu durumda, “V” Vulcan’ı, “C” Centaur’u, “2” SRB sayısını ve “S” ise standart ve uzun versiyonlarda mevcut olan yük kaporta uzunluğunu belirtir. Uzun yük kaportası için isim VC6L olacaktır.

Maksimum kapasitesi, LEO’ya 25,8 metrik tona ve GEO’ya 7 metrik tona kadar taşımasına olanak tanır. Karşılaştırıldığında, SpaceX’in Falcon Heavy’si LEO ve GEO’ya daha fazlasını kaldırabilir, ancak Vulcan Centaur’un esnekliği ve görev uyarlanabilirliği onu diğerlerinden ayırıyor.

Vulcan Centaur'un fırlatılışının kavramsal görüntüsü.

Vulcan Centaur’un fırlatılışının kavramsal görüntüsü.
Resim: ULA

Vulcan Centaur’un ilk aşaması, itici gaz olarak sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıvı oksijen kombinasyonunu kullanan, her biri 550.000 poundluk itme gücü üreten iki BE-4 motorla donatılmıştır. Esas olarak metandan oluşan sıvılaştırılmış doğal gaz, verimliliği ve potansiyel yeniden kullanılabilirliği nedeniyle seçilmiştir (ULA, sonuçta BE-4 motorlarını kurtarın ve yeniden kullanın Vulcan’dan lansmanlar, ancak ilk aşamanın kendisi değil). İkinci aşama, Aerojet Rocketdyne’in iki RL10 motoruyla güçlendiriliyor; uzun bir güvenilirlik geçmişine sahip verimli motorlar. Roketin çok çeşitli görevleri karşılamak üzere tasarlanan yük kaportaları 70 fit (21,3 metre) uzunluğa ve 17,7 fit (5,4 metre) çapa kadar ulaşabilir.

Başlangıç ​​çizgisine giden düzgün bir yol olmadı. 2014’ten bu yana geliştirme aşamasında olan ve başlangıçta 2019’da piyasaya sürülmesi planlanan Vulcan Centaur, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kendi payına düşen zorluklarla karşı karşıya kaldı: Blue Origin’den motor teslimatında gecikmelercovid-19 salgınından kaynaklanan gecikmeler ve patlama testi Mart 2023’te. Bu engellere rağmen roket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli testleri tamamladı: Başarılı sıcak ateş testi Haziran 2023’te ve ıslak elbiseli prova geçen ay yaklaşan ilk yolculuğuna zemin hazırladı.

Vulcan Centaur ve ana bileşenleri.

Vulcan Centaur ve ana bileşenleri.
Grafik: ULA

ABD ulusal güvenliği ve ticari uzay girişimleri için hayati önem taşıyan Vulcan Centaur roketi, önemli uyduları ve uzay uçaklarını konuşlandıracak. ABD Uzay Kuvvetleri’nin ve güvenlik amaçlı fırlatmalara yönelik istihbarat ihtiyaçlarını karşılıyor ve ayrıca Amazon’un Project Kuiper’ı için 38 fırlatma gerçekleştirecek. Tıklamak Burada Vulcan’ın sektörü nasıl altüst etmeye hazır olduğu ve hem NASA hem de Pentagon ile önemli sözleşmeler için SpaceX’e meydan okuma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.genel-7