Cooler Master, CES 2024 öncesinde X Silent güç kaynağı ailesini (PSU’lar) resmi olarak piyasaya sürdü. İsim, buradaki büyük çekiciliği ortaya koyuyor: şaşırtıcı miktarlarda güç sağlayan, fansız güç kaynakları için sınırları aşan sessiz PSU’lar. Toplamda 850W, 1100W ve 1300W güç değerlerine sahip üç yeni X Silent PSU var ve bunlardan ikisi tamamen pasif fansız tasarım.

X Silent ailesinin fansız ve dolayısıyla tamamen sessiz yıldızları Cooler Master X Silent Edge Platinum 850W ve 1100W PSU’lardır. Ancak bu yeterli sessiz güç değilse Cooler Master, 20dB’nin altında ortam gürültü profiline sahip ultra sessiz bir Mobius fanı içeren X Silent Max Platinum 1300W PSU’yu da sunuyor.

Cooler Master’ın X Silent Edge Platinum 850W ve 1100W PSU’ları tamamen pasiftir. Isı dağıtımı için, kalın alüminyum PSU kasasına birleştirilmiş ısı borularına veya üreticinin “yenilikçi modülerleştirilmiş termal yapı” dediği şeye güveniyorlar. Aralık ayında Cooler Master Genel Merkezine yaptığımız ziyarette bu termal yapının fotoğraflarını çekmiştik.

(Resim kredisi: Gelecek)

Gücü biraz daha yükselten Cooler Master’ın X Silent Max Platinum 1300W PSU’su, Edge modellerinin termal tasarımına ve firmanın Mobius fanlarından birine sahip. Videoda bunun oldukça büyük bir döndürücü olduğunu ve firmaya göre “20 db’nin altında ortam gürültüsü çıkışını” korurken aktif olarak soğutmak üzere tasarlandığını görebilirsiniz. Üstelik Mobius fanı sıfır devir/dakika moduna sahiptir, dolayısıyla genellikle yalnızca sistem yük altındayken dönmeye başlar.

(Resim kredisi: Cooler Master)

Bir aile olarak Cooler Master X Silent (Edge / Max) Platinum PSU’ların pek çok ortak noktası var. Yukarıda açıklanan fansız ve fan soğutmalı farklılıkların dışında 850W, 1100W ve 1300W PSU’ların tümü aşağıdaki çekici özelliklere sahiptir:

  • Sessiz ve verimli güç dağıtımı
  • Dijital monitör ve MasterCTRL yazılım kontrolleri sıcaklık, yük ve fan hızının gerçek zamanlı izlenmesini sağlar
  • Tipik yüklerde %92’nin üzerinde verimlilikle 80 Plus Platinum verimlilik sertifikası
  • ATX 3.0 desteği ve dayanıklı 90 derecelik 12VHPWR kablo
  • Infineon elektronik bileşenleri
  • 15 yıllık uzun garantilergenel-21