Google, AI telefon trendini Pixel 8 ile başlattı ve Samsung ve Apple’ın sırasıyla Galaxy S24 ve iPhone 16 ile aynı şeyi yapması bekleniyor. Makine öğrenimi uzun süredir telefonların bir parçası olmasına rağmen artık odak noktası üretken yapay zeka ve cihaz içi yapay zeka üzerindedir. Pratik uygulamalar başlangıçtaki heyecanla aynı doğrultuda değil ve bu, Samsung ve Apple’ın yaklaşımında bir değişikliğe neden olabilir.
Sızdıran @Tech_Reve yatırım bankası Mizuho Securities’in beklediğini bildirdi Galaksi S24 Ve iPhone 16 Ailenin öncekilerle aynı miktarda RAM’e sahip olması.
iPhone 15’in 6GB RAM’i var ve önceki raporlarda iPhone 16 8 GB RAM ile gelecek. Pro modelleri bu yıl zaten 8 GB’a yükseldi. Bugünkü söylenti doğruysa, temel iPhone 16 olduğundan daha az RAM’e sahip olmaya devam edecek iPhone 16 Pro.
Galaxy S23 ve S23 Plus 8 GB RAM’e sahipken Ultra, 8 GB ve 12 GB RAM seçenekleriyle geliyor. Yakın zamanda çıkan bir söylenti, bu yıl beklenen tek değişikliğin 8GB’lık modele ek olarak 12GB Plus modelinin de olacağı yönündeydi.

Bu söylentilere dayanarak RAM sayısının artmayacağı muhtemel. Mizuho Securities’in işaret ettiği gibi cihazdaki yapay zeka, daha fazla RAM ihtiyacını artıracak. Peki neden Samsung ve Apple gibi şirketler eskisinden daha fazla RAM sunmuyor?

Mizuho bunun arkasında iki neden olduğunu söylüyor. Öncelikle hafıza fiyatlarının artması bekleniyor. İkincisi, gerçek dünyadaki uygulamalar o kadar da etkileyici görünmüyor. Apple ve Samsung, eğer kazanılacak çok fazla bir şey yoksa muhtemelen bu maliyeti yutmanın ya da aktarmanın bir anlamı yok.

Daha önce @Tech_Reve, Macquarie Group’tan cihaz içi yapay zekaya sahip akıllı telefonların görüntü oluşturma yetenekleri için 12 GB RAM’e ve yapay zeka asistan işlevleri için 20 GB RAM’e ihtiyaç duyduğunu belirten bir rapor paylaşmıştı.

Samsung ve Apple tamamen yapay zekaya yönelmek niyetinde olmasalar bile, yeni telefonlarının en azından bazı yapay zeka destekli özelliklere sahip olacağını biliyoruz. Bu nedenle aynı RAM yapılandırmasına bağlı kalmanın iyi bir fikir olup olmadığından emin değiliz. Apple’ın yapay zeka yeteneklerini Siri’ye dahil edeceği ve bunu Siri’nin ana satış noktalarından biri olarak pazarlayacağı söyleniyor. iPhone 16.
Samsung’un Gauss üretken yapay zeka modelini Galaksi S24. Gauss resimler oluşturabilir ve düzenleyebilir, e-posta yazabilir ve belgeleri özetleyebilir. Şirket, yapay zeka uygulamalarından kaynaklanan artan veri taleplerini daha iyi karşılamak için UFS 4.0 veya Universal Flash Storage 4.0’ı kullanabilir.

telefon-1