Aşağıdaki filmlerin yapımcılığını üstlenen Mort Engelberg: Dumanlı ve eşkiya Ve Büyük Kolay Bill Clinton ve diğer başkan adayları için “ileri adam” olarak siyasete geçmeden önce Cumartesi günü Los Angeles’ta doğal sebeplerden öldü. 86 yaşındaydı.

“Harika bir insandı, harika bir kocaydı. Film işini seviyordu ve Başkan Clinton’la yaptığı çalışmaları da seviyordu” dedi eşi Helaine Blatt. Hollywood Muhabiri. “Tanıştığım herkesin en iyi hikayelerini, en iyi şakalarını anlattı.”

Memphis’te doğup büyüyen Engelberg, Illinois Üniversitesi’nden mezun oldu ve ardından Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik alanında yüksek lisans derecesi üzerinde bir yıl çalıştı. Bu dereceyi tamamlamadan okulu bıraktı ve birkaç yıl gazeteci olarak çalıştı, ardından 1961’de o zamanlar yeni kurulan Barış Gücü’nün yöneticisi Sargent Shriver için çalışmak üzere Washington’a taşındı ve daha sonra Shriver’ı Ekonomik Fırsatlar Ofisi’ne kadar takip etti. Başkan Lyndon B. Johnson’ın Yoksulluğa Karşı Savaşı’nın genel merkezi.

Ancak Vietnam Savaşı Johnson’ın programlarından fon çekmeye başlayınca Engelberg siyaseti bıraktı, New York’a taşındı ve 1967’de MGM’de işe girdi. United Artists’e geçti ve burada birçok James Bond filminde asistanlık yaptı. Stüdyo daha sonra ona yapım başkanının asistanı olarak çalıştığı Los Angeles ofisini devretti.

Engelberg sonunda yapımcılık rolüne geçti ve burada çalıştı. Dumanlı Burt Reynolds’un başrol oynadığı filmler, 1986’lar Büyük Kolay, Başrollerinde Dennis Quaid ve Ellen Barkin’in yanı sıra Steve McQueen’in de yer aldığı Avcı (1980).

Diğer çalışmaları arasında 1985’ler yer alıyor Cennetteki Çocuk; 1979 Dom DeLuise komedisi ‘Hot Stuff’; 1987’ler Sipariş Verilecek Hizmetçi Ve Yol için Üç; ve 1988’ler Korku Gecesi Bölüm 2. 1988’lerde yönetici yapımcıydı Uzaktan kumanda Ve Mahalle Oraya GidiyorBu onun son filmiydi.

1984’te Walter Mondale’in başkanlık yarışı için ön adam olarak gönüllü olarak (siyasi adayların tanıtımını yapan, kampanya durakları için yerleri araştıran, büyük kalabalıklar yaratan ve olayların aksamadan ilerlemesini sağlayan biri) politikaya büyük bir dönüş yaptı. 1984’te ve yine Michael Dukakis’in 1988’deki başkanlık adaylığı için.

Her ikisi de kampanyalarını kazanamasa da, 1991’de Engelberg yine ileri adam olarak gönüllü oldu, bu kez o zamanki Arkansas Valisi Bill Clinton’ın başkanlık kampanyası için, kendisi de kazanacaktı. Clinton’la ikinci başkanlık kampanyasında ve başkanlık sonrası dönemde çalışmaya devam etti.

“Clinton’la çok seyahat etti; o adamı sevdi” diyen Blatt, kampanyalardaki çalışmaları için hiçbir zaman para almadığını belirtti. “Her zaman gönüllü oldu. Her zaman ‘Beni kovamazlar’ derdi.”

1992’de kendisine neden film yapımcılığını bırakıp kendisini siyasi bir kampanyanın zorlu programına adadığı soruldu. O söylenmiş Los Angeles Times çalışmayı “terapötik” ve eğlence endüstrisinden “harika bir rahatlama” bulduğunu söyledi.

“Bir kere bu tamamen fedakarlık değil” dedi. “LA tek sektörlü bir şehir ve burada her şey ‘senin resmin nasıldı’ ya da ‘arkadaşının resmi nasıldı’ ya da ‘bu anlaşmayı mı yoksa şu anlaşmayı mı yapacaksın?’ Film işinde bir bileşeniniz var ve o da kendinizsiniz. Oysa siyasette – ve bunun iddialı göründüğünü biliyorum – ama siyaset bir şeylerle ilgilidir. Bir sonraki başkanı seçmek oldukça önemli bir şey.”

Yıllar sonra kendisine siyasetteki rolü tekrar soruldu ve işinden ne kadar keyif aldığına dikkat çekildi.

Engelberg “Bu büyük bir sorumluluk ama aynı zamanda da çok eğlenceli” dedi. söylenmiş New York Times 2016’da. “Bu, yıllar geçtikçe gerçekten sevmeye başladığım bir şey.”

Engelberg, ölümüne kadar emekliliğini soran herkese emekli olmadığını söylüyordu: “Yapımcı olduğunu söylerdi” diyen Blatt, Hollywood’a olan sevgisine dikkat çekti.

26 yıllık birlikteliğinin ardından 2016 yılında uzun süredir aşkı olan Blatt ile 79 yaşındayken evlendi. “75. doğum günümde onu benimle evlenmeye ikna ettim. ‘Tamam evleneceğiz ama düğün yok’ dedi. Küçücük bir şeydi, bütün kız arkadaşlarımla bir partiydi,” diye anılarını sevgiyle anlattı.

Çiftin çocuğu yoktu. Engelberg’in yanında Blatt’ın yanı sıra kardeşi ve “en iyi arkadaşı” Steve Engelberg de hayatta kaldı; yeğeni Liza Pahlberg; ve yeğeni Danny Engelberg.

Borys Kit bu rapora katkıda bulunmuştur.sinema-2