Kredi: CC0 Kamu malı

Copernicus Antropojenik Karbon Dioksit İzleme (CO2M) misyonu, insan faaliyetleri yoluyla atmosfere ne kadar karbondioksit salındığını ölçen ilk uydu görevi olacak.

CO2M yalnızca bir görev değildir; bu, iklim değişikliğini anlama ve hafifletme taahhüdümüz açısından çok önemli bir adımdır. Fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının ulusal ve bölgesel ölçeklerde izlenmesinde benzeri görülmemiş bir hassasiyet sunacak.

Verileri, AB’ye, politika önlemlerinin etkinliğini değerlendirmek ve 2028’de gerçekleştirilecek bir sonraki Küresel Durum Değerlendirmesi öncesinde bunların Avrupa’nın karbondan arındırılmasına yönelik etkilerini izlemek için benzersiz ve bağımsız bir bilgi kaynağı sağlayacak.

Videoda, CO2M Görevi Proje Yöneticisi Valerie Fernandez, CO2M Yükü Yöneticisi Yannig Durand ve CO2M Görev Bilimcisi Yasjka Meijer ile yapılan röportajlar yer alıyor.Kredi bilgileri: Avrupa Uzay Ajansı

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Video: Uzaydan insan emisyonlarının takibi (2023, 7 Aralık) 9 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-12-video-tracking-human-emissions-space.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1