Apple’ın ürün ekosistemine dalmış durumdayım ancak bunun ana nedeni sizi şaşırtabilir…

iPhone, neredeyse 15 yıldır Apple evreninin tartışmasız süperstarı oldu ve bu, birçok faktörün birleşimi sayesinde oldu. Birincisi, iPhone en erişilebilir Apple ürünlerinden biridir ve hızla eskiyen iPhone SE’nin 400 $’lık başlangıç ​​fiyatı dışında, yeniden satış/yenilenmiş akıllı telefon pazarının bunda büyük bir rolü vardır; Jobs-Wozniak’ın ünlü icadı daha fazla insan için daha ulaşılabilir.

Bununla birlikte iPhone aynı zamanda (açık ara) Apple’ın ürettiği ve sattığı en yaygın üründür. Herkesin bir MacBook’a, iPad’e, AirPods’a veya Apple Watch’a ihtiyacı yok, ancak günümüzde herkesin bir akıllı telefona ihtiyacı var/var, çünkü bilgisayar, kamera, multimedya cihazı ve hatta hesap makinesi gibi pek çok eski cihazın yerini alıyor. bir takvim ve… cüzdanınız.

Dolayısıyla burada karşılaştırmaya yer yok; iPhone, Apple’ın ürün portföyünün İsviçre Çakısı’dır ancak işte burada Android devreye giriyor ve iPhone’un ne olduğuna ve ne yaptığına, çoğu zaman fiyatının çok altında bir fiyata sayısız alternatif sunuyor.

Bu da beni bugünkü hikayenin odak noktasına getiriyor; Android’in ilerlemesi, Apple’ın farklı ürün kategorilerindeki ilerlemesiyle birleştiğinde, MacBook Air ve AirPods Pro olmasaydı muhtemelen iPhone kullanmayacağım anlamına geliyor. Tam tersi değil…

Benim için iPhone artık Apple ekosisteminin en büyük yıldızı değil çünkü Apple’ın diğer ürünleri artık “fazla iyi”

Her ne kadar iPhone, Apple ekosistemindeki bulmacanın en önemli parçası olsa da, Apple’ın son birkaç yılda yaptığı birkaç şey benim iPhone’a bakış açımı değiştirdi.

AirPods Pro ve daha da önemlisi M1 serisi MacBook’lar gibi ürünlerin piyasaya sürülmesi, bu ürünlerin artık başka hiçbir yerde bulmakta zorlanacağınız iPhone’dan daha özel bir şey sunduğu anlamına geliyor.

AirPods’u benim için en dengeli kablosuz kulaklık yapan şey, sınıfında lider teknolojidir. MacBook örneğinde Apple, Intel ve Microsoft gibi rakiplere meydan okuyarak tüketici sınıfı bilgisayarlarda son yılların en büyük değişimini gerçekleştirdi.

Kişisel deneyiminiz farklılık gösterse de, AirPods Pro ve M1 MacBook Air çok hızlı bir şekilde “günlük taşımamda” “sahip olunması gereken” Apple ürünlerine dönüştü ve kendi kategorilerinin en iyisi olduğuna gerçekten inandığım ve değiştirilmesi zor olan ürünler haline geldi ( daha iyi bir şeyle).

PhoneArena, MacBook’u tartışmak için en iyi yer olmayabilir ancak Apple’ın M serisi makinelerinden birini kullanmış olanlar, M serisi Mac’lerin sunduğu performansın, pil ömrünün ve genel paketin ne kadar çığır açıcı olduğunu bilir. M1 MacBook Air’den daha iyi 1.000 $’lık (şimdi daha ucuz) bir dizüstü bilgisayar olduğunu sanmıyorum, ancak iPhone için aynı şeyi söyleyemem.

Bu arada, bugün neredeyse her Android amiral gemisi telefonu iPhone ile rekabet edebiliyor, bu da bir zamanlar Apple’ın süperstar ürünü olan ürünün Apple’ın kendi dünyasında biraz daha az özel hissetmesini sağlıyor. Ve evet, bu, iPhone’dan Pixel 8 Pro gibi bir şeye geçebileceğim anlamına geliyor (ki bunu gerçekten seviyorum), ancak daha iyi bir MacBook olmadığı sürece muhtemelen M1 MacBook Air’in yerini alacak bir şey bulmakta zorlanacağım.

Elbette, neredeyse her gün kullandığım AirDrop ve Apple aygıtlarındaki evrensel kopyala-yapıştır gibi pratik özellikleri özlerdim, ancak iPhone yine de benim için vazgeçilmesi en kolay Apple ürünü olurdu çünkü bunlar oyunun kurallarını değiştirmiyor. M1 serisi yongaların, Mac’i tek şarjla birkaç (çalışma) günü dayanabilen bir dizüstü bilgisayara dönüştürmesiyle aynı özelliklere sahiptir; bu, çok az sayıda (varsa) Windows dizüstü bilgisayarın başarabileceği bir şeydir.

iPhone artık benim için MacBook ve AirPods’tan daha az “önemli” ve Apple Vision Pro’dan daha az heyecan verici geliyor… Peki Apple, iPhone’u yeniden havalı hale getirebilir mi?

Tamam, tamam, benim için iPhone artık MacBook’tan daha az önemli, ancak Apple’ın iPhone’u benim için değiştirmenin daha zor olduğu bir yere getirmesinin bir yolu var mı?

Gerçek şu ki, kulaklıklar ve Apple’ın dizüstü bilgisayarları gibi cihazların önemli bir 9/10 ürün haline gelmek için daha yapacak çok işi vardı. Bu arada, iPhone başından beri oldukça iyiydi ve bağlam/rekabetin önemli olduğu yer burası.

Örneğin, 5-15 yıl önce çoğu Android cihazla karşılaştırıldığında iPhone her zaman daha güvenilir, daha hızlı ve kullanımı daha sorunsuz bir telefondu. Apple’ın çok daha üstün yazılım desteğinden bahsetmeye bile gerek yok; bu destek artık Samsung ve Google gibi firmalarla hemen hemen eşleşiyor.

Bu beni Apple’ın iPhone’u benim için daha havalı ve yeri doldurulamaz hissettirip hissettiremeyeceği sorusunun “evet” kısmına getiriyor ve benim “çığır açan” fikrim birkaç yıldır gündemde olan bir şey. Elbette bu katlanabilir bir iPhone olacaktır.

Apple, iPhone’un MacBook gibi “yeri doldurulamaz” olmasını sağlayabilir mi?

İkiye katlanabilen bir iPhone’un sihirli bir şekilde MacBook kadar önemli hale geleceğini söylemiyorum ama kesinlikle iPhone X’ten sonra çıkan diğer Apple amiral gemilerinden daha heyecan verici bir telefon olacaktır. şimdi iPhone 15 Pro’ya üçlü A başlıkları getirerek “düzgün” mobil oyunlara ayak uydurmaya çalışıyor. Peki ya Tim Cook & Co, iPhone’u Galaxy Z Fold 5’inizi Samsung DeX’e benzer bir özelliğe sahip profesyonel düzeyde bir bilgi işlem makinesine dönüştürmek için A17 Pro çipinin tüm gücünü ve mühendislik uzmanlığını kullansaydı? bilgisayar monitöre bağlandığında?

Her iki durumda da, bu hikaye daha çok benim MacBook’umun nedeninin iPhone olmadığını ortaya koymamla ilgili. Sanki şimdi tam tersiymiş gibi geliyor. Bu, Apple’ın “düzeltmesi” gereken bir şey olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, aslında değil. Ama belki de iPhone’u yeniden daha… yeri doldurulamaz… hissettirmenin bir yolu vardır? Tabii “yeri doldurulamaz” heyecan verici/iyi/yenilikçi anlamına geliyorsa. iMessage değil.

Ama sanırım Apple’ın ekosisteminin hangi kısmı sizi “duvarlarla çevrili bahçede” tutarsa ​​tutsun, Apple kazanıyor. Peki Intel, Apple’ın MacBook’larındakinden daha güçlü ve verimli bir çip yaparsa ne olur? Peki Sony, AirPod’lardan daha iyi bir kablosuz kulaklık çifti yaparsa ne olur?telefon-1