Halley Kuyruklu Yıldızı 1986’da.

Donmuş dış güneş sisteminde yalnızlık var. 9 Aralık Cumartesi günü, tüm kuyruklu yıldızların en ünlüsü olan 1P/Halley, güneş sistemindeki 75 yıllık yolculuğunda aphelion’a veya güneşten en uzak noktasına ulaşarak önemli bir noktaya ulaşıyor.

Aralık 2023’ün, kuyruklu yıldızın son 1986 ile bir sonraki 2061 görünümü arasında bir orta noktayı temsil ettiğini söyleyebilirsiniz. Halley Kuyruklu Yıldızı’nı, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobu’nun bir nesil önce 2003’te görüntülemesinden bu yana kimse görmemişti. O zamanlar kuyruklu yıldız, +28 büyüklüğünde 28 Astronomik Birim (AU) uzaktaydı.

Günötesinin kesin anı 9 Aralık’ta Evrensel Saatle (UT) 1:00’de (8’inci Cuma gecesi 20:00 EST) gerçekleşecek. Bu noktada Halley Kuyruklu Yıldızı güneşten 35,14 AU (neredeyse 3,3 milyar mil veya 5,3 milyar kilometre) uzakta olacak. Bu, kuyruklu yıldızı Neptün’ün yörüngesinin ötesine yerleştirir ve güney takımyıldızı Deniz Yılanı Hydra’da +35 kadirde parlar. Kuyruklu yıldız ayrıca güneşe göre saniyede 0,91 kilometre veya saatte 2.000 mil hızla en yavaş hızıyla hareket edecek.

Bu, kuyruklu yıldızı amatör ve hatta büyük profesyonel teleskopların menzilinin oldukça dışına çıkarır. Bunu yazarken, NASA’nın Hubble veya JWST kullanarak Halley’i günötede görüntülemeye yönelik açıklanmış bir planı yoktu. Elbette bunu yapmanın, uzay teleskoplarının sınırlarını zorlamak dışında çok az bilimsel avantajı olacaktır.

“Onaylanmış HST ve JWST programlarına hızlıca göz attım ve Halley Kuyruklu Yıldızı’nı görüntüleme veya spektroskopi yoluyla gözlemlemeyi planlayan herhangi bir program göremiyorum.” Christine Pullam (NASA-Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü) Universe Today’e söyledi.

Ünlü Halley kuyruklu yıldızı bu hafta sonu afelden geçiyor

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın yörüngesi. Kredi bilgileri: NASA/JPL

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın kısa tarihi

Halley Kuyruklu Yıldızı kesinlikle tarihe damgasını vurdu. Sir Edmond Halley, kuyruklu yıldızın periyodikliğini ilk kez 1696’da fark ederek bir hayaleti diğerine bağladı. Halley, 1758 yılında, şimdi kendi adını taşıyan kuyruklu yıldızın geri dönüşünü başarıyla öngördü, ancak onu görecek kadar yaşamadı.

Adındaki “1P”, Halley’nin keşfedilen ilk periyodik kuyruklu yıldız olduğu gerçeğini ifade ediyor. Periyodik kuyruklu yıldızların yörüngeleri 200 yıldan daha kısadır. Bugüne kadar 472 periyodik kuyruklu yıldız bilinmektedir. Gökyüzü araştırmaları büyüklük ölçeğinin derinliklerine doğru ilerledikçe, giderek daha soluk periyodik kuyruklu yıldızlar keşfediyoruz ve büyük olasılıkla “büyük” olanların hepsini bulduk.

Halley Kuyruklu Yıldızı’na ilişkin Çin gözlemlerinin tarihi M.Ö. 467’ye kadar uzanıyor. Kuyruklu yıldızın 1066 görünümü dünya çapında geniş çapta görüldü. Görünüşü, Kral II. Harold’ın Hastings Muharebesi’ndeki ölümünden ve Fatih William’ın tahta çıkışından önceki bir alamet olarak kabul edildi.

Bir (muhtemelen uydurma) hikaye, Papa III. Callixtus’un, doğu Avrupa’ya tecavüz eden Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bir uyarı olarak kuyruklu yıldızı “aforoz ettiğini” belirtir.

Amerikalı yazar Mark Twain’in Halley Kuyruklu Yıldızı’yla da meşhur olduğu biliniyor. Twain, 1835 yılında kuyruklu yıldızın ortaya çıkışı sırasında doğmuştu ve kuyruklu yıldızın 1910’daki bir sonraki görünümünde kendisinin vefat edeceğini öngörmüştü. (Spoiler uyarısı: öyle oldu).

Modern görünümler

Bahsi gelmişken, o yıl Halley’e dair beklentiler aslında 20. yüzyılın en büyük kuyruklu yıldızlarından biri olan 1910 Büyük Kuyruklu Yıldızı tarafından gölgede bırakılmıştı. Aslında, 1910’daki Halley Kuyruklu Yıldızı’nı hatırlayanlar, Büyük Kuyrukluyıldız’ı yalnızca birkaç kez görmüş olabilirler. aylar önce. Yeni çıkmış spektroskopi yöntemi sayesinde kuyruklu yıldızın kuyruğunda zehirli siyanojen gazının keşfedilmesi, 1910’daki Büyük Kuyrukluyıldız Paniğini ateşledi.

Ünlü Halley kuyruklu yıldızı bu hafta sonu afelden geçiyor

Halley Kuyruklu Yıldızı 2060’a kadar. Kredi: Yıldızlı Gece

Ne yazık ki, Halley’nin 1986’daki görüntüsü, şafak vakti güneyde alçakta göründüğü için biraz hayal kırıklığı yarattı. Yine de bir kuyruklu yıldızla ilk buluşma için Halley’s’e üç uzay görevi gönderildi. Bunlar Sovyetler Birliği’nin Vega 1 ve 2’si ile ESA’nın Giotto’suydu.

Her yıl iki meteor yağmuru da Halley ile ilişkilidir: Nisan-Mayıs Eta Akvaryumları ve Ekim Orionidleri.

Bu hafta sonu Halley Kuyruklu Yıldızı’nın yüzeyinde duran güneş -19’uncu büyüklükte parlayacaktı. Bu, dolunaydan yalnızca 250 kat daha parlaktır.

Önümüzdeki yıllarda Halley Kuyruklu Yıldızı

Bizim Dünya perspektifimizden bakıldığında, kuyruklu yıldız önümüzdeki birkaç on yılı Hydra takımyıldızında ve Küçük Köpek’te başıboş dolaşarak geçirecek. Kuyruklu yıldız 2050 yılında parlak yıldız Procyon’un çok yakınından geçecek. Halley Kuyruklu Yıldızı bundan sonra 28 Temmuz 2061’de günberi noktasına ulaşacak ve sonraki aylarda negatif kadirleri kırabilir. Eylül 2061’de, kuzey yarımküredeki gözlemciler için Halley, alacakaranlıkta kuzeybatıya doğru alçakta görünecek.

Artık hepsi buradan geliyor. Halley Kuyruklu Yıldızı önümüzdeki on yılda bir kez daha kurtarılacak ve bu da 2061’deki hayalete yol açacak.

Universe Today tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Ünlü Halley kuyruklu yıldızı bu hafta sonu (2023, 7 Aralık) günöteden geçiyor; 8 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-12-famed-halley-comet-aphelion-weekend.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1