Dolandırıcılar, Amazon’dan bir ürün satın alarak yasal bir şekilde satın alırlardı. Daha sonra bazı “içeridekiler” tarafından onaylanacak bir iade ve geri ödeme talebinde bulunacaklardı. Daha sonra geri ödemeyi saklayacak ve ürünü yerel listelerinde satacaklardı.

Tuhaf bir gelişmeyle, e-ticaret devi Amazon, basit bir geri ödeme dolandırıcılığı kullanarak para transferleri veya ürünler yoluyla milyonlarca doları dolandırabilen çevrimiçi dolandırıcıların kurbanı oldu

Amazon, e-ticaret devinden milyonlarca dolarlık ürünün çalınmasıyla sonuçlanan karmaşık bir geri ödeme dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen uluslararası bir hırsız çetesine karşı harekete geçti.

Amazon, perşembe günü Washington’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde REKK adlı bir örgütün yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere, Yunanistan, Litvanya ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerden yaklaşık 30 kişiyi sanık olarak adlandıran davayı açtı.

İlgili Makaleler

Temizlik

Evin Temizlenmesi: Hükümet. Çevrimiçi dolandırıcılıkları ve finansal sahtekarlıkları engellemek için Hindistan’da 7 milyon cep telefonu numarasını sildi

Temizlik

Amazon, Adobe, Stable Diffusion ve Midjourney ile yarışıyor ve kendi yapay zeka destekli görüntü oluşturucusunu piyasaya sürüyor

REKK tarafından düzenlenen dolandırıcılığın, Amazon’dan ürün satın almayı, ürünleri iade etmeden para iadesi talep etmeyi ve Amazon’un dahili sistemlerine sızmak ve geri ödemeleri onaylamaları için şirket çalışanlarına rüşvet vermek gibi çeşitli taktikleri içerdiği bildirildi.

REKK, iade hizmetlerinin tanıtımını Reddit ve Discord gibi sosyal medya platformlarında yaptı ve hizmetlerini satın almak isteyen kişilerle mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden iletişim kurdu. Dolandırıcılar, MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar ve araba lastikleri gibi yüksek değerli ürünleri hedef alarak müşterilerden amaçlanan satın almanın değerine göre komisyon talep etti.

Amazon’un davasında şunu iddia ediliyor: “Sanıkların planı, asla iade edilmeyen ürünler için geri ödemeleri işleme koyması için Amazon’u kandırıyor; Sanıklar söz verdiği gibi ürünleri iade etmek yerine ürünü ve para iadesini elinde tutuyor.”

Şirket, Haziran 2022’den Mayıs 2023’e kadar oyun konsolları, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve hatta 24 ayar altın parayı kapsayan sahte geri ödemelerle sonuçlanan bir düzineden fazla işleme dikkat çekiyor.

Dava, en az yedi eski Amazon çalışanını “içeriden bilgi sahibi” olarak tanımlıyor ve onları, ürün iadesi olmadan geri ödemeleri onaylamak için rüşvet kabul etmekle suçluyor.

Olay, Amazon’un platformundaki dolandırıcılık ve kötüye kullanımla mücadelede karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. Şirket, hırsızlık ve dolandırıcılıkla ilgili sorunları çözmek için 2022’de 1,2 milyar dolar harcadı ve 15.000 kişiyi istihdam etti.

Amazon’un satıcı hizmetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Dharmesh Mehta, LinkedIn’de şunları söyledi: “Bu örnekte olduğu gibi dolandırıcılık tespit edildiğinde Amazon, uyarı yayınlamak, hesapları kapatmak ve bu olayla ilgilenen kişileri önlemek de dahil olmak üzere faaliyeti durdurmak için çeşitli önlemler alıyor. yeni hesap açmaktan kaynaklanan para iadesi dolandırıcılığı.”

Çevrimiçi alışveriş büyümeye devam ettikçe Amazon gibi platformlar dolandırıcılıkların ana hedefi olmaya devam ediyor ve suç faaliyetlerine karşı korunmak için sağlam önlemler alınması gerekiyor.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5