GÜNCELLEME 12/9/23: Beeper, hem Beeper Cloud hem de Beeper Mini uygulamalarına ilişkin bir güncelleme sağladı. Beeper Cloud kısmen çalışıyor, ancak yalnızca Apple Kimliği girişleri için ve telefon numaranızı kullanmıyor. Beeper Mini hâlâ çalışmıyor ve şirket, geçici çözüm aracılığıyla kaydedilen tüm telefon numaralarının iMessage’deki kaydını silmek zorunda kaldı. Bunun, iPhone kullanıcılarından Android’e gönderilen mesajların havada kaybolmak yerine SMS yoluyla gönderilmeye devam etmesi için yapılması gerekiyordu. Şirket, her ikisi için de yakında bir düzeltmenin geleceğini söylüyor.

Ayrıca Beeper Mini uygulamasının ücretsiz deneme süresi bir hafta daha uzatılıyor ve düzeltme yayınlandığında bu süre de sıfırlanacak.

Orijinal hikaye aşağıda devam ediyor.

Benzersiz bir güvenlik yaklaşımıyla iMessage işlevselliği vaat eden Android uygulaması Beeper Mini, bugün erken saatlerde birçok kullanıcı için aniden çalışmayı durdurdu. Halka açık lansmanından bir haftadan kısa bir süre sonra, uygulamanın Apple ekosistemiyle görünüşte kusursuz entegrasyonunun kısa ömürlü olması, iMessage’ın Android’e güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde getirilmesinin uygulanabilirliği konusunda endişeleri artırıyor.

Reddit ve diğer platformlardaki birçok rapor, Beeper Mini’nin şu anda birçok kullanıcıya mesaj gönderemediğini veya alamadığını doğruluyor. Bazıları, uygulamanın yeni bir cihaza yeniden yüklenmesi veya etkinleştirilmesi durumunda Apple Kimliğiyle oturum açmanın şu anda çalışmadığını da bildiriyor. Uygulamayı mesaj göndermek için kullanmaya çalışmak, “sunucuda arama başarısız oldu; arama isteği zaman aşımına uğradı.”
Kesintinin nedeni başlangıçta belirsizdi. Ancak yapılan açıklamada TechCrunchBeeper CEO’su Eric Migicovsky daha fazla ayrıntı verdi ve Apple’ın, kullandığı yöntemlerle uygulamanın çalışma yeteneğini kesmenin bir yolunu bulma ihtimalinin bulunduğunu doğruladı. Ayrıca şunları ekledi:
Beeper Mini’nin yenilikçi yaklaşımı, lansmanından sonra diğer Android üzerinde iMessage çözümlerinden öne çıktı. Genellikle üçüncü taraf sunuculara ve şüpheli güvenlik uygulamalarına güvenen rakiplerinden farklı olarak Beeper Mini, iMessage üzerinde doğrudan tersine mühendislik uygulayarak kullanıcıların Apple ID’leri ve telefon numaralarıyla oturum açmalarına olanak tanıdı. Bu, Android kullanıcıları için güvenli ve yerel benzeri bir deneyim vaat ediyordu.
Ancak uygulamanın ani kesintisi geleceğine dair şüphelere yol açtı. TC tarafından bugünkü kesintinin Beeper Mini için ileriye dönük ne anlama geldiği sorulduğunda Migicovsky, “Seçenekleri değerlendireceğiz” dedi. Şimdilik Beeper ekibi her ikisinde de bir güncelleme yayınladı. Twitter/X ve bir aracılığıyla Reddit’te yanıt ver konunun kendilerinde olduğunu ve şu anda üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Beeper Mini’deki kesinti, iMessage’ın Android’e getirilmesinin doğasında var olan zorlukların altını çiziyor. Apple’ın kapalı ekosistemi ve özel protokolleri, üçüncü taraf geliştiricilerin istikrarlı ve güvenli bir bağlantı kurmasını zorlaştırıyor. Tatil yaklaşırken hem Android hem de iOS cihazlarına güvenen kullanıcılar, Beeper Mini’nin bu engeli aşıp işlevselliğini geri kazanıp kazanamayacağını yakından takip edecek.

telefon-1