Bu hafta sonu Halley’nin ünlü Kuyruklu Yıldızı Güneş’ten en uzak noktası olan afelion’a ulaşacak. 9 Aralık Cumartesi günü, donmuş dış güneş sisteminde, Comet 1P/Halley, güneş sistemindeki 75 yıllık yolculuğunda önemli bir dönüm noktasına ulaşacak.

Kuyruklu yıldız en son 2003 yılında Avrupa Güney Gözlemevi teleskopu tarafından tespit edildiğinden beri kimse onu görmedi. O zamanlar Güneş’ten 28 astronomik birim uzaklıkta bulunuyordu ve görünür büyüklüğü +28m idi. Karşılaştırıldığında, gece gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius’un (α Canis Majoris) görünen büyüklüğü -1,46m’dir.

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın tam günötesi anı 9 Aralık’ta Evrensel Saatle (UT) 1:00’da gerçekleşecek. Kuyruklu yıldız, Neptün’ün yörüngesinin çok ötesinde, 35,14 AU uzaklıkta olacak. (5,3 milyar kilometre) Güneş’ten uzaktadır ve Güneş’e göre saatte 3222 kilometre hızla hareket etmektedir.

Halley Kuyruklu Yıldızı 8 Mart 1986. Kaynak: NASA / W. Liller

Uzaklığından dolayı ne amatör ne de profesyonel teleskoplar göremez. Şu anda NASA’nın Hubble Teleskoplarını veya JWST’yi kullanarak Halley Kuyruklu Yıldızı’nı günötede fotoğraflama planları hakkında hiçbir bilgi yok. Ancak bu tür gözlemlerin potansiyel olarak bilimsel değeri olabilir; bu uzay teleskoplarının görünürlük sınırlarını test edebilir.

Halley Kuyruklu Yıldızı elbette tarihe damgasını vurdu. Sir Edmond Halley, 1696’da kuyruklu yıldızın periyodikliğini fark eden ilk kişiydi. Kendisi bu anı beklemese de, 1758’de dönüşünü başarıyla tahmin etti.

Kuyruklu yıldızın ismindeki “1P” ifadesi onun keşfedilen ilk periyodik kuyruklu yıldız olduğunu gösteriyor. Bugün 472 periyodik kuyruklu yıldız zaten biliniyor ve gök araştırmaları giderek daha sönük nesnelere doğru ilerledikçe, giderek daha fazla sönük periyodik kuyruklu yıldız keşfediliyor, ancak büyük olasılıkla “büyük” olanların tümü zaten keşfedilmiş durumda.

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın 1066 yılındaki görünümü dünya çapında geniş çapta gözlemlendi. Bu, Kral II. Harold’ın ölümünün ve Fatih William’ın tahta çıkışının öncesindeki bir işaret olarak görülüyordu. Kuyruklu yıldızın Doğu Avrupa’ya yaklaşmasıyla bağlantılı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun uyarısıyla ilgili efsaneler de var. Yazar Mark Twain ayrıca kaderini Halley Kuyruklu Yıldızı’nın ortaya çıkışıyla ilişkilendirdi; 1835’te ortaya çıktığı sırada doğmuştu ve 1910’daki bir sonraki görünümünde ölümünü tahmin etmişti. 1986’da Halley Kuyruklu Yıldızı’nın görünümü, şafak vakti güneyde alçakta göründüğü için pek etkileyici değildi. Buna ek olarak, Halley Kuyruklu Yıldızı ile yıllık iki meteor yağmuru ilişkilidir: Nisan-Mayıs Eta Akvaryumları ve Ekim Orionidleri.

Önümüzdeki yıllarda Halley Kuyruklu Yıldızı Hydra ve Canis Minor takımyıldızlarının içinden geçecek. 2050 yılında parlak yıldız Procyon’un çok yakınından geçecek.

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın günberi noktasına bir sonraki yaklaşım 28 Temmuz 2061’de gerçekleşecek. Aynı yılın Eylül ayında, kuyruklu yıldız, kuzey yarımküredeki gözlemciler için gün batımında kuzeybatı gökyüzünde görülebilecek.genel-22