Panera Bread, yüksek oranda kafein içeren “Şarjlı Limonata” enerji içeceğiyle bir kez daha birinin ölümüne neden olmakla suçlanıyor. 46 yaşındaki Dennis Brown’un ailesi, Brown’ın Ekim ayı başlarında kalpten kaynaklanan ölümünün içkiden kaynaklandığını iddia ederek bu hafta zincire karşı haksız ölüm davası açtı. Bu, bu yıl şirkete karşı yapılan ikinci iddia, ancak Panera her iki ölümün de sorumluluğunu reddetti.

Bu son dava Brown’un annesi ve kardeşleri tarafından Delaware Yüksek Mahkemesi’nde açıldı, ancak asıl ölüm Florida’nın Fleming Adası’nda gerçekleşti. Davaya göre Brown, zincirin uzun süredir hayranıydı ancak son zamanlarda düzenli olarak Ücretli Limonata içmeye başladı. 9 Ekim’de içkiyi sipariş ettiği ve eve yürümeye başlamadan önce iki kez doldurduğu bildirildi. Yürüyüş sırasında ölümcül bir “kardiyak olay” yaşadı.

Brown’ın, hafif zihinsel engelli ve bulanık görüşe neden olan bir kromozomal eksiklik bozukluğuna sahip olduğu biliniyordu, ancak bağımsız yaşıyordu. Ayrıca ölümüne katkıda bulunmuş olabilecek yüksek tansiyonu da vardı. Ailenin avukatlarının paylaştığı ölüm belgesine göre görüntülendi New York Times’a göre Brown “hipertansif hastalığa bağlı kalp durmasından” öldü.

Yanlışlıkla ölüm iddiası ikinci dosyalama Yaklaşık iki ay içinde Panera’ya karşı. Ekim ayının sonlarında, 21 yaşındaki Sarah Katz’ın ailesi, Eylül 2022’deki ölümcül kalp krizinin de benzer şekilde enerji içeceğinden kaynaklandığını iddia etti. Her iki aile de Kline & Spectre hukuk firması tarafından temsil ediliyor.

Brown gibi Katz’ın da önceden var olan bir kardiyovasküler rahatsızlığı olduğu biliniyordu: uzun QT sendromu. Genel olarak kişilerin şunları yapması önerilir: çok koşullar Kalp sorunları riskini artırabileceği için enerji içeceklerinde yaygın olarak bulunan kafein ve diğer uyarıcıların tüketimini azaltın. Her iki aile de Brown ve Katz’ın aktif olarak enerji içeceklerinden kaçındığını, ancak Panera’nın pazarlamasının müşterileri Şarjlı Limonata’nın yüksek kafein içeriği konusunda uygun şekilde uyarmak için çok az şey yaptığını iddia ediyor.

Şirketin web sitesine göre, büyük Ücretli Limonatanın yaklaşık 390 miligram kafein içerdiği tahmin ediliyor; bu da günlük sınır olan 400 miligramın hemen altında. tavsiye edilen çoğu insan için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından. Ancak davalarda, işçilerin içeceği tesiste karıştırmalarının beklendiği ve bunun da porsiyon başına değişen miktarlarda kafein oluşumuna yol açabileceği belirtiliyor. Ayrıca Panera’nın limonatayı açıkça bir enerji içeceği olarak etiketlemediğini, bunun yerine kafein içeriğini Dark Roast kahvesine benzer şekilde karşılaştırdığını iddia ediyorlar.

İlk davanın ardından Panera talep edildi Ücretli Limonatalarının yüksek kafein içeriği hakkında “geliştirilmiş” açıklamalar göstereceğini söyledi. Ancak en azından şimdilik Panera, Brown veya Katz’ın ölümleriyle ilgili herhangi bir doğrudan suçluluğu reddediyor.

Panera, ikinci davaya yanıt olarak yaptığı açıklamada, “Panera, Bay Brown’ın ailesine olan derin sempatimizi ifade ediyor” dedi. “Araştırmamıza göre talihsiz ölümünün şirketin ürünlerinden birinden kaynaklanmadığına inanıyoruz. Daha önce de aynı hukuk firması tarafından açılan bu davanın da aynı şekilde yersiz olduğunu düşünüyoruz.”genel-7