Çin’in yapay zeka donanım şirketlerine büyük bir darbe indiren BAE, Çinli şirketlerle bağlarını koparmaya karar verdi ve bunun yerine Çin bileşenlerini ABD’li meslektaşları lehine değiştirecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli önde gelen yapay zeka şirketi G42, ABD’li meslektaşları lehine Çinli donanım tedarikçileriyle bağlarını koparma kararını açıkladı.

Bu hareket, G42’nin ABD yapımı çiplere erişimi güvence altına almayı ve Microsoft ve OpenAI dahil Amerikalı ortaklar tarafından dile getirilen endişeleri gidermeyi amaçladığı, yeni teknolojiyi çevreleyen artan jeopolitik gerilimlere bir yanıt olarak görülüyor.

G42 CEO’su Peng Xiao, ticari kaygılardan dolayı seçim yapılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, “Her iki tarafla da çalışamayız. Yapamayız.”

İlgili Makaleler

Çin

Çin, insansız hava araçları için ‘en güçlü’ mikrodalga silahını geliştirdiğini iddia ediyor ve kilometrelerce iletişim akışını bozabiliyor

Çin

NVIDIA, Çin pazarına yönelik düşük kaliteli Yapay Zeka Çipleri üretmek için ABD Hükümeti ile işbirliği yapıyor

Karar, G42’nin Amerikalı ortaklarına güvence verme, Washington’un gelişmiş çip ihracatına ilişkin kurallarına uyma ve ABD yapımı çiplere erişimi sürdürme çabalarının bir parçası.

Son raporlar G42’nin Çin’le olan derin bağlarını vurgulayarak ABD’li yetkililer arasında şirketin telekom devi Huawei ile olan ilişkisine ilişkin endişeleri artırdı.

G42’nin ABD yapay zeka teknolojisi ve genetik verilerinin Çin hükümetine ve şirketlerine aktarılmasında bir kanal görevi görebileceğine dair endişeler var.

Xiao, G42’nin, sunucular ve veri merkezi ağ donanımı da dahil olmak üzere Huawei donanımlarını kademeli olarak kullanımdan kaldırdığını açıkladı. Şirket, ABD hükümetinin tavsiye ettiği temkinli yaklaşıma uyum sağlamak için Çin ortaklıklarından uzaklaşmayı ve Amerikalı ortaklarla ilişkilerini sürdürmeyi hedefliyor.

Arapça geniş dil modelinin başlatılması gibi girişimlerle tanınan G42’nin Mubadala, Abu Dhabi egemen servet fonu ve ABD özel sermaye grubu Silver Lake’ten yatırımları var.

Bazı Çin bağlantılarıyla bağları kesme kararı, hızla ilerleyen yapay zeka alanında Çin ile ABD arasındaki daha geniş rekabeti yansıtıyor.

Hükümet casusluğu iddiası için kullanılan bir BAE sohbet uygulaması olan ToTok’un oluşturulmasına dahil olduğu iddiası da dahil olmak üzere G42’yi çevreleyen tartışmalara rağmen şirket, yapay zeka yönetişimine, etiğine ve düzenlemelerine olumlu katkılarını sürdürüyor.

G42’nin COVID-19 salgını sırasında Sinopharm ve BGI ile olan ortaklıkları, diğer küresel teknoloji şirketlerinden farklı olmadığını iddia ettiği geniş uluslararası ağını öne çıkarıyor.

BAE’nin gelişen çok kutuplu dünyadaki stratejik konumu ve teknolojik ilerleme arayışı, G42 gibi şirketlerin küresel yapay zeka rekabetinin karmaşık ortamında yön bulma konusunda karşılaştığı zorlukların altını çiziyor.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5