New Mexico müfettişleri metanın reşit olmayanların Instagram ve Facebook hesaplarını korumada başarısız olduğunu iddia ettiğinden, Meta çocuk güvenliği konusunda hukuk davasıyla karşı karşıya kalacak. Soruşturmayı New Mexico başsavcısı Raul Torrez ve ofisi yönetti. Bu raporda, Meta’nın algoritmalarının bu hesaplara kasıtlı olarak müstehcen içerik gönderip göndermediğini belirlemek için dört hayali çocuğun Facebook ve Instagram hesapları oluşturuldu. New Mexico’daki hukuk davası, Ekim ayında 40’tan fazla eyalet tarafından açılan davaların ardından şirketin dahil olduğu bir başka çocuk istismarı davasıdır. Bunlarda Meta’nın, platformlarını özellikle küçükler arasında sosyal medya bağımlılığına neden olabilecek özelliklerle tasarladığı iddia edildi.

Torrez, Meta’nın çocuk profillerinin yağmacı yetişkinler tarafından çevrimiçi olarak sömürülmesini önlemek için yeterli önlemleri sağlayamadığı sonucuna vardıktan sonra araştırmacıların çocuk istismarı ve insan kaçakçılığına odaklandığını iddia etti. Hukuk davası aynı zamanda yırtıcıların çocukları aktif olarak tımar etmek için Facebook veya Instagram hesaplarını kullandığı çok sayıda yeni ceza davasından elde edilen verilere de dayanıyor.

Dört hayali hesabı oluştururken araştırmacılar, tıpkı birçok çocuğun sosyal medyada yaşları hakkında yalan söyleme eğiliminde olduğu gibi, tüm bireyler için yetişkinlerin doğum tarihlerini verdi. Yetişkin bireylerin yerine küçüklerin resimlerini gösteren yapay zeka tarafından oluşturulan fotoğraflar da kullanıldı. Davaya göre, bu hesaplar kurulduktan kısa bir süre sonra Meta’nın algoritmaları bu hesaplara cinsel içerikli içerik göndermeye başladı. 13 yaşındaki hayali bir kızın hesabının oluşturulmasından sadece iki gün sonra, Meta’nın algoritmaları, Facebook’ta aktif olarak yetişkinlere yönelik içerik yayınlayan başka bir hesabı takip etmelerini önerdi.

Davaya göre, cinsel içeriğe ilgi gösteren hesaplara yırtıcı kişiler çok çabuk ulaşıyor. Oldukça endişe verici bir şekilde, test hesaplarından biri New Mexico’da iş aramak için bir gruba katıldı.

Grubun bir üyesi, kısa süre sonra bir kızın sahte hesabıyla temasa geçti ve kızın pornografik bir video izlemesi halinde fiyat teklif etti. Torrez, bu ‘işe alma’ girişimlerinden bazılarının o kadar rahatsız edici olduğunu ve ofisinin onları potansiyel soruşturma için havale ettiğini söyledi.

‘ya yapılan açıklamada Wall Street DergisiTorrez şunları ekliyor:

Meta, yırtıcı yetişkinlerin kendi platformlarında reşit olmayanlarla iletişim kurmasını engellemek için çalıştığını belirtiyor. Ancak hukuk davası, tüm test hesaplarının, istenmeyen iltifatlardan çok daha fazlasıyla meşgul olan yetişkinlerin talepleriyle dolup taştığını iddia ediyor.telefon-1