Space Shuttle Endeavour’daki 70 mm’lik kameradan sadece birkaç metre uzakta, Rus yapımı kontrol modülü ve ABD yapımı Unity bağlantı modülü, mekiğin kargo bölümünde birleştirildi. Endeavour’un 50 ft’lik özelliğini kullanma. Uzun Kanada yapımı Uzaktan Manipülatör Sistemi (RMS) robot kolu, astronot Nancy J. Currie, kıç uçuş güvertesinde çalışarak Zarya’yı 6 Aralık 1998’de yörüngeden çıkardı. Araç, 16 günden biraz daha uzun bir süredir Dünya’nın yörüngesindeydi. kıskaç ve ardından Birliğe kenetlenme. Kredi bilgileri: NASA

Kuruluşunun 25. yılını kutlayan ISS mürettebatı, başarılarını değerlendiriyor ve sağlık, yaşlanma ve mikro yerçekiminin etkileri konularında hayati araştırmalara devam ediyor.

25 yıl önce bugün, programın ilk iki modülü Uluslararası Uzay istasyonu – Zarya ve Unity – uzay mekiği Endeavour’un STS-88 görevi sırasında çiftleşti. Mekiğin Canadarm robot kolu uzanıp iki haftadan fazla bir süredir yörüngede olan Zarya’yı kavradı ve onu Endeavour’un yük bölmesinde bulunan Unity modülüne bağladı. Endeavor, bir hafta sonra uzay istasyonu montaj döneminin başlamasıyla genç çift modüllü istasyondan ayrılacaktı.

STS 88 Uluslararası Uzay İstasyonunun İnşaatına Başladı

Aralık 1998’de, Uzay Mekiği Misyonu STS-88’in mürettebatı, ABD yapımı Unity düğümünü Rus yapımı Zarya modülüne birleştirerek Uluslararası Uzay İstasyonunun inşasına başladı. Ekip, bu fotoğrafın çekildiği geniş formatlı bir IMAX® kamera taşıyordu. Kredi bilgileri: NASA

Yedi üyeli Expedition 70 mürettebatı bugün Dünya’ya çağrıldı ve onlarla görüştü. NASA Yardımcı Yönetici Bob Cabana ve Uluslararası Uzay İstasyonu Program Müdürü Joel Montalbano, yörünge ileri karakolunun 6 Aralık 1998’de başlayan montaj döneminden bu yana elde ettiği başarılar. Cabana, her iki modül robotik olarak eşleştirildiğinde ve ardından bir dizi uzay yürüyüşü sırasında donatıldığında Endeavour’un komutanıydı. Programın başlangıcından bu yana NASA’nın altıncı istasyon lideri Montalbano, bugün şunları söyledi: “Bugün, Uluslararası Uzay İstasyonunu tasarlayan, inşa eden ve işleten tüm insanları kutlamak istiyoruz.”

Unity Bağlantı Modülü Uzay Mekiği

STS-88 astronotlarından biri, Endeavour’un arka uçuş güvertesi pencerelerinden 70 mm’lik bir kamerayı doğrultarak, 5 Aralık 1998’de Endeavour’un kargo bölümündeki yanaşma sistemiyle eşleştirilecek konuma getirilen Unity bağlantı modülünün görüntüsünü kaydetti. Çiftleşme, 11 günlük görevin ilerleyen dönemlerinde birbirine bağlı Unity ve Zarya modüllerinin Dünya yörüngesine konuşlandırılmasına yol açan uzun bir olaylar zincirinin ilk halkasıydı. Kredi bilgileri: NASA

Bu arada, Dünya’da ve uzayda insan sağlığını iyileştirmek için Çarşamba günü yörünge laboratuvarında bir dizi uzay biyolojisi çalışması devam etti. Kargo operasyonları ve laboratuvar bakımı, hafta ortasında dört astronot ve üç kozmonotu meşgul ederek günü tamamladı.

Yörünge laboratuvarında araştırmacıların uzaydan kaynaklanan hızlandırılmış yaşlanma semptomlarını moleküler ve hücresel düzeyde anlamalarına yardımcı olan yaşlanma çalışmaları yapılıyor. NASA Uçuş Mühendisleri Loral O’Hara ve Jasmin Moghbeli, karaciğer sapı örneklerini sırayla işleme aldılar. Uzay çağı Çalışma Kibo laboratuvar modülünde gerçekleştirilmektedir. Kibo’nun Yaşam Bilimleri Torpido Kutusu, bağışıklık hücrelerinin yaşlanmaya benzer özelliklerini ve karaciğer hücrelerinin yenilenme kapasitesini araştıran araştırma operasyonuna ev sahipliği yapıyor.

ISS İnşaat Birlik Modülü

Unity modülündeki (ön planda) teller ve kablolar, STS-88’in uzayda yürüyen astronotlarının, bu 35 mm’lik çerçeve Endeavour’un arka pencerelerinden açığa çıkarıldığında ilk araç dışı aktivitelerini (EVA) gerçekleştirdiklerini gösteren ipuçlarıdır. Zarya modülünün Unity’nin en üst ucuyla eşleştiği görülebilir. Kredi bilgileri: NASA

Uzay ajansları Dünya’dan daha uzaklara daha uzun insanlı görevler planlarken, akıl sağlığı ve biliş, NASA ve uluslararası ortakları için temel kaygılardır. Komutan Andreas Mogensen sanal gerçeklik gözlüğü taktı VR Akıl Bakımı Bugün deney yaptım ve sinir sistemi üzerindeki dengeleyici etkisini anlamak için 360 derecelik bir film izledim. Uçuş Mühendisi Satoshi Furukawa bilgisayarlı bir robotik testine girdi. ŞİFRE Mikro yerçekiminin beyin yapısını, uyku kalitesini, stresi ve bağışıklık fonksiyonunu nasıl etkilediğini inceleyen bir araştırma.

ESA’dan Mogensen (Avrupa Uzay Ajansı) ve Furukawa’dan JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) ayrıca O’Hara ve Moghbeli ile ortaklık kurarak gün boyunca SpaceX Dragon kargo uzay aracının içine ve dışına yükleri aktardı. Dörtlü daha sonra Çarşamba gününün geri kalanını devam eden diğer çeşitli uzay araştırmaları ve yaşam destek faaliyetlerine destek vererek geçirdi.

ISS Bağlantılı Zarya ve Birlik Modülleri

Endeavour’un kargo bölümünden biraz önce serbest bırakıldıktan sonra uzayda süzülen birbirine bağlı Zarya ve Unity modüllerini gösteren bu 35 mm’lik sahnenin arka planını çeşitli beyaz ve gri bulutlar oluşturuyor. Daha önce görevdeki görev sürelerinin çoğunu uzay donanımı ikilisi üzerinde çalışarak geçiren altı mürettebat üyesi, birleştirilen modüllerin mekikten uzaklaşmasını Endeavor’dan izledi. Kredi bilgileri: NASA

Kıdemli kozmonot Oleg Kononenko, bir süre kuluçkalanan yumurtalarla ilgilendi. Roskosmos uzay biyolojisi çalışması, karbondioksit monitörleri konuşlandırıldı ve acil durum maskeleri kullanılarak pratik yapıldı. Uçuş Mühendisi Nikolai Chub bir bağışıklık çalışması üzerinde çalıştı ve kargoyu uçaktan çıkarmaya devam etti. Progress 86 ikmal gemisi. Uçuş Mühendisi Konstantin Borisov sabaha elektrikli su tesisatı ekipmanlarını değiştirerek başladı, ardından öğleden sonra duman dedektörlerini kontrol ederek ve bilimsel bir dizüstü bilgisayarı şarj ederek çalıştı.



uzay-2