Senatör Ron Wyden (D-OR), yabancı devlet kurumlarının iOS ve Android kullanıcılarını gözetlediğine inanıyor ve Reuters (aracılığıyla AndroidOtoritesi), senatör Adalet Bakanlığı’na (DOJ) bir mektup yazarak kurumdan anlık bildirim gözetimi hakkında bilgilerin yayınlanmasına izin vermesini istedi. Senatör, yabancı hükümetlerin akıllı telefon kullanıcılarını gözetlemek için uygulamalar tarafından gönderilen anlık bildirimleri kullandığını söyledi.
Wyden’in mektubunda, “Adalet Bakanlığı’na (DOJ), Apple ve Google’ın müşterilerini ve genel kamuoyunu akıllı telefon uygulaması bildirim kayıtlarına yönelik talepler konusunda bilgilendirmesine izin vermesini talep etmek için yazıyorum.” deniyordu. Senatör, ABD hükümetinin Apple ve Google’ın yabancı hükümetlerin gözetimini kamuya açık bir şekilde tartışmasını kısıtladığını söylüyor.

Anında bildirim, cihaza yüklenen bir uygulamadan telefonunuza gönderilen bir bildirimdir. Wyden’ın açıkladığı gibi, bu bildirimlerin sırasıyla iOS ve Android için Apple ve Google tarafından işletilen bir “dijital postaneden” geçmesi gerekiyor. Adalet Bakanlığı’na gönderdiği mektubunda senatör şöyle yazıyor: “Apple ve Google anlık bildirim verileri sundukları için hükümetler tarafından gizlice bu bilgileri vermeye zorlanabilirler.”

Senatör Wyden’ın, Apple ve Google’ın yabancı devlet kurumlarına devretmek zorunda kalabileceğinden korktuğu bilgiler arasında, bireysel akıllı telefon kullanıcılarının belirli uygulamalarla nasıl etkileşimde bulunduğu, bildirimin tam metni ve şifrelenmemiş içerik yer alıyor. Wyden, Adalet Bakanlığı’nın, Apple ve Google’ın yabancı hükümetlerden anlık bildirimlerden gelen bilgi talepleri konusunda tamamen dürüst olmalarına izin vermesini istiyor.

Senatör Wyden mektubunda şunları yazdı: “Apple ve Google, kullanıcıların belirli uygulamaları nasıl kullandıklarına ilişkin hükümet gözetimini kolaylaştırma konusunda benzersiz bir konumdadır. Bu iki şirketin aldığı veriler, hangi uygulamanın ne zaman bildirim aldığını ayrıntılarıyla açıklayan meta verileri içerir. telefon ve bu bildirimin iletilmesi amaçlanan ilgili Apple veya Google hesabı.”

Hem Apple hem de Google, Senatör Wyden’in mektubunu takdirle karşıladılar ve bir süredir anlık bildirim gözetiminin sürdüğünü söylediler. Apple, hükümetin şirketin anlık bildirim verileri için talep aldığını açıklamasına izin vermeyeceğini itiraf edecek kadar ileri gitti ancak bu bilgiyi kullanıcılarla paylaşmaya başlayacağını söyledi.

Apple, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bu durumda federal hükümet herhangi bir bilgiyi paylaşmamızı yasakladı. Artık bu yöntem kamuya açıklandığı için şeffaflık raporumuzu bu tür talepleri detaylandıracak şekilde güncelliyoruz.”

Google ayrıca anlık bildirim gözetiminin bir “şey” olduğunu kabul etti ve Senatör Wyden’in “kullanıcıları bu talepler hakkında bilgilendirme taahhüdünü” kabul ettiğini söyledi. Google’ın şeffaflık raporu zaten anlık bildirim verileri için hükümet taleplerini yayınlıyor.telefon-1