Özet

  • Frank Miller’ın yazdığı Günah Şehri, Miller’in süper kahramanların ötesindeki yeteneğini sergileyen, beğenilen bir neo-noir çizgi romanıdır. Ucuz ve suç-noir etkilerini serileştirilmiş bir TV / film suç-drama formatında birleştiriyor.

  • Garth Ennis ve Steve Dillon tarafından yazılan Preacher, Teksas’ın küçük bir kasabasında doğaüstü ve dini temaları araştıran kült bir yapım. Tuhaf karakterlerin yer aldığı sürükleyici bir hikayeye sahiptir.

  • Jeph Loeb ve Tim Sale tarafından yazılan Batman: The Long Halloween, süper kahramanın ayakları yere basan, sokak düzeyindeki yanını sergileyen etkili bir dedektif-gerilim Batman çizgi romanıdır. Kara atmosferi kucaklıyor ve Batman’in fiziksel gücünü sergiliyor.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Tüm zamanların en iyi çizgi romanlarını adlandırmak kolay bir iş değil; her yeni on yılda Marvel, DC Comics, Image, Dark Horse ve çok daha fazlasından bir anlık klasik çıkıyor. Ancak bir avuç ünlü çizgi roman ve çizgi roman diğerlerinin üzerinde öne çıkıyor.

Ortam, 20. yüzyılın ilk günlerinden bu yana katlanarak büyüyor. Yavaş yavaş gelişen ana akım kültür ve sanatsal yaklaşımlar, çizgi romanların ve karakterlerinin yazılma biçimini değiştirdi; her geçen on yılda daha fazla harika çizgi roman öyküsü yayınlandı. DC ve Marvel, şaşırtıcı olmayan bir şekilde şimdiye kadarki en ünlü çizgi romanlardan bazılarını yarattı, ancak Dark Horse ve Image gibileri de bazı değerli şeyler ortaya çıkardı. Tüm zamanların en ikonik, en çok beğenilen veya en önemli çizgi romanlarını sıraladığımıza bakıldığında, bir yayıncının listeye hakim olduğu görülüyor.

10 Günah Şehri (1991-2000)

Frank Miller (Dark Horse) tarafından yaratılmıştır.

Batman ve Daredevil ile yaptığı çalışmalar genellikle yazar ve sanatçı Frank Miller’ın en iyi çizgi romanları olarak akla ilk gelenlerdir, ancak aynı zamanda süper kahraman olmayan bazı klasik hikayeler de yazmıştır. Türün en iyi siyah-beyaz çizgi romanlarından biri olan Dark Horse’s Günah Şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin kasvetli, otoriter yönetimli bir kasabasında geçen, beğenilen bir neo-noir hikayesidir. Çizgi roman, yaklaşımı ve ucuz ve suç-noir TV, film ve dergi hikayelerinden aldığı yoğun ilham nedeniyle saygı gördü.

Benzer şekilde, Miller’ın yazısında ilgi çekici bir tempo değişikliği sundu. Günah Şehri daha çok çizgi roman formatında serileştirilmiş bir TV / film suç dramasına benziyor. İkinci film uyarlaması kötü karşılansa da, 2005’teki ilk film genel olarak olumlu eleştiriler aldı.

9 Vaiz (1995-2000)

Yaratan Garth Ennis ve Steve Dillon (Vertigo)

Custer, Preacher'dan bir kilisenin üzerinde beliriyor

Çizgi roman endüstrisinin “iki büyük” yayıncısından biri olan DC Comics, öncelikle süper kahramanlarıyla tanınır. Bununla birlikte, Vertigo çizgi roman izleri, süper kahraman olmayan bazı zamansız klasikleri doğurdu. Garth Ennis ve Steve Dillon’ın Vaiz Küçük bir Teksas kasabasını kasıp kavuran korkunç bir doğaüstü/dini felaketin etrafında şekillenen hikayesiyle kült hitlerden biriydi.

Vaiz olan Jesse Custer, saf iyilik ve saf kötülükten oluşan doğaüstü bir varlığın eline geçer ve muhtemelen evrendeki en güçlü varlık haline gelir. Hikaye küçük kapsamını alır ve sonunda ülke geneline yayılır ve tuhaf bir karakter kadrosuyla tanışır.

8 Batman: Uzun Cadılar Bayramı (1996-1997)

Jeph Loeb tarafından yaratılmıştır. Tim Sale ve Richard Starkings (DC Comics)

Kara Şövalye, medyanın en iyi çizgi romanlarından bazılarının ve Jeph Loeb ile Tim Sale’in etkileyici bir kataloğunu topladı. Uzun Cadılar Bayramı sıklıkla en başarılı ve etkili (en iyi şöyle dursun) çizgi romanlar arasında yer alır. Etkileyici en iyi Batman çizgi romanlarından biri Kara Şövalye Üçlemesisüper kahramanın en iyi özelliklerinin en iyi örneklerinden biri olduğunu kanıtlıyor.

Hikaye akışı bir dedektif-gerilim öncülüyle destekleniyor ve Batman’in canlı aksiyonda sıklıkla suç olarak unutulan bir unsurunu vurguluyor. Bunu yaparken de kara kahramanın karanlık, efsanevi atmosferini ve etkileyici fiziksel gücünü kucaklıyor. Uzun Cadılar Bayramı hayranlara ne kadar ustaca temellendirilmiş, sokak düzeyinde hikayelerin yapılabileceğini hatırlatan sürükleyici bir suç destanıdır.

7 Krallık Gel (1996)

Mark Waid ve Alex Ross (DC Comics) tarafından yaratılmıştır.

Daha büyük Adalet Birliği’ne doğru genişliyoruz, Egemenliğin gelsin DC’nin hikaye panteonunda dönüm noktası niteliğindeki bir çizgi romandır. Bu alternatif çizgi roman, bir kavram olarak “süper kahramanlar”ın bir tür meta yapısökümüydü. Usta yazar Mark Waid ve ikonik sanatçı Alex Ross, modası geçmiş “geleneksel” kahramanların öneminin azalmasını ve tehlikeli taklitçilerin yükselişini ayrıntılarıyla anlatan bir mini dizi hazırladılar.

Batman’in ekibi Lex Luthor’u ve yaklaşan çatışmayı durdurmaya çalışırken, geleneksel süper kahramanlar değişen zamanlardan ve yeni tehditlerden kopuyor. Ünlülerden biri olarak duran büyüleyici bir alternatif hikaye. Başka dünyalar Imprint’in en iyi çizgi romanları.

6 Vendetta İçin V (1982-1985)

Alan Moore, David Lloyd ve Tony Weare (Vertigo) tarafından yaratılmıştır.

V for Vendetta filminin kapağının ve soyunma odasındaki Guy Fawkes maskesinin ve peruğunun bölünmüş görüntüsü

Alan Moore ayrıca DC’nin birkaç süper kahramanıyla yaptığı çalışmalarla da tanınıyor, ancak Vendetta için V başkaydı DC Vertigo heyecan verici derecede farklı bir yöne giden çizgi roman. Kurgusal bir siyasi partinin Birleşik Krallık’ı başarılı bir şekilde korkunç bir neo-faşist polis devletine dönüştürdüğü karanlık bir siyasi distopya hikayesi.

Ana karakter, klasik Guy Fawkes maskesini takan ve egemen zalimlere karşı anarşist bir devrime öncülük eden, adı geçen V’dir. Yoğun öncül göz önüne alındığında, Vendetta için V Ahlaki grilikler ve aşırılıklarla dolu yoğun, ayrıntılı bir hikayede çeşitli ağır siyasi temaları ele alıyor.

5 Batman: Öldüren Şaka (1988)

Alan Moore, Brian Bolland ve John Higgins (DC Comics) tarafından yaratılmıştır.

Joker'in başlangıç ​​hikayesinde kaçışından ortaya çıkışı

Batman’e gelince, Moore ve sanatçı Brian Bolland, Caped Crusader’ın en iyi ve en etkileyici çizgi romanlarından birini daha yarattılar. Yine de Öldüren Şaka ayrıntılı bir diziden ziyade 46 sayfalık tek seferlik bir seriydi, anlatılan hikaye etkileyici derecede yoğundu. ile beğen Uzun Cadılar Bayramı, Öldüren Şaka referans materyali olarak etkili oldu Kara Şövalye Üçlemesiyani Heath Ledger’in Joker’i ölümsüzleştirmesine ilham kaynağı oldu.

İlgili: Joker, Batman Yerine Şok Edici Bir Marvel Kahramanını Tercih Ediyor

Kötü adamın yer aldığı en iyi çizgi romanlardan biri ve Suçun Palyaço Prensi’nin deliliği benimsemek için kullandığı bahanenin, yalnızca Batman’in dile getirdiği korkaklığını ince bir şekilde gizlemekten başka bir şey olmadığının altını çiziyor. Ne zaman büyük bir canlı aksiyon uyarlaması Joker’i dahil etmeyi hedeflese, Öldüren Şaka onun neden bu kadar ilgi çekici bir süper kötü adam olduğunu anlamak için en iyi kaynak materyal.

4 Batman: Birinci Yıl (1987)

Frank Miller ve David Mazzucchelli (DC Comics) tarafından yaratılmıştır.

Batman ve Jim Gordon, Batman: Year One'da karşı karşıya geliyor.

Köken hikayeleri bazen bir düzine kuruş gibi gelebilir ve yıllar içinde hayranların sabrını anlaşılır bir şekilde yıprattı. Ancak Miller ve David Mazzucchelli’nin İlk yıl en kesin çizgi roman kökenleri arasındadır. Merhum Dennis O’Neil, Batman’in olağanüstü noir yeniden keşfini başlattı ve İlk yıl bu evrimi doruğa çıkaran çizgi romanlardan biriydi.

Ucuz sanat eserlerinden ilham alan sanat eserine kadar, hayranlara Bruce Wayne’in nasıl Gotham City’nin dikkatli koruyucusu haline geldiğini gösteren zengin ve atmosferik bir suç draması. Aynı şekilde, Batman’in yanı sıra müstakbel Komiser Gordon için de harika bir paralel başlangıç ​​hikayesi olarak hizmet etti ve ikisini, Gotham’ın sistematik yozlaşmasına adaleti getirmek için sonuçta ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan kusurlu karakterler olarak tasvir etti.

3 Kum Adam (1989-1996)

Oluşturan: Neil Gaiman, Sam Keith, Dave McKean, Mike Dringenberg (Vertigo)

Çizgi romanlardaki Sandman rüyası

En ikonik Baş dönmesi DC’nin yayınladığı dizi onun amiral gemisiydi Kum AdamBüyük Neil Gaiman tarafından yazılmış ve çok sayıda sanatçı tarafından resimlenmiştir. Hikaye, yedi Endless’tan biri olan Dream’in kendisini tarikatçılar tarafından ele geçirilmiş bulması ve onlar gibi DC’nin tanrılarından bile daha güçlü varlıkların bile kaçınılmaz değişimi kabul etmesi gerektiğini kabul etmek zorunda kalması etrafında dönüyor.

Kum Adam Gaiman’ın başyapıtı olarak kutlanıyor ve metafizik kavramların ruhani ve gerçeküstü kişileştirmeleri nedeniyle övülüyor. Sonsuzlar, evreni oluşturan en güçlü güçlerden bazılarını bünyesinde barındırdıkları için bu kişileştirmelerdir.

2 Batman: Kara Şövalye Geri Dönüyor (1986)

Frank Miller, Klaus Janson ve Lynn Varley tarafından yaratılmıştır (DC Comics)

Tartışmasız en popüler Başka dünyalar Batman’in hikayesi Miller’a ait Kara Şovalye Dönüyor. Çoğu kişi için tartışmasız bir klasik olmasına rağmen, bazı temaları ne yazık ki yanlış yorumlanmış ve daha sonra günümüzde yüceltilmiştir. Buna rağmen, çoğu kahramanın düşüşünden sonra kahramanın daha alaycı, bitkin bir versiyonunu tasvir eden sürükleyici bir aksiyon ve politik olarak distopik bir Batman hikayesi olmaya devam ediyor.

İLGİLİ: Çizgi Romanlardaki En İyi 10 Modern Batman Kostümü

Gotham’ın anlamsız suçlara sürüklenmesi ve ABD hükümetinin ölmekte olan şehri sürekli ihmal etmesi üzerine 50 yaşını aşkın Bruce Wayne, pelerinine ve kukuletasına geri dönmek zorunda kalır. Bu arada, aynı yönetim organı, bir zamanların muhteşem Süpermen’ini etkili bir şekilde politik bir silaha ve kucak köpeğine dönüştürdü.

1 Bekçiler (1986-1987)

Yaratan: Alan Moore, Dave Gibbons ve John Higgins (DC Comics)

İkonik kanlı gülen yüzün ve kırık bir pencerenin üzerinde oturan Rorschach'ın yer aldığı Watchmen kapak resminin bölünmüş görüntüsü

Belki de Moore’un çizgi romandaki en ikonik çalışması onunkiyle geldi. Bekçiler seri. Sanatçılar Dave Gibbons ve John Higgins’in yanı sıra dizi, kendi açılarından açıkça ve tehlikeli bir şekilde istikrarsız olan, ahlaki açıdan belirsiz bir grup “kahramanı” tasvir ederek süper kahraman türünün karanlık bir hicvi gibi işlev gördü.

Çizgi roman aynı zamanda Vietnam Savaşı ve Soğuk Savaş gibi (kendi zamanı için) daha çağdaş unsurları da içeriyordu. Örneğin Doktor Manhattan, nükleer savaşın patlak vermesiyle ilgili paranoyanın fiziksel tezahürü olarak kolaylıkla görülebilir. Beğenilerin yanı sıra Kum Adam Ve Kara Şovalye Dönüyor, Bekçiler Zamanın New York Times’ın En Çok Satanlar Listesi’nde yer alan ilk birkaç çizgi romanından biriydi.sinema-1