IMAP, güneş sistemimizi çevreleyen heliosfer adı verilen koruyucu manyetik kabarcığı ve onun üzerinde meydana gelen parçacık ivmesini inceleyecek. Katkıda bulunanlar: NASA/Princeton/Johns Hopkins APL/Josh Diaz

NASA’daki mühendisler, Yıldızlararası Haritalama ve Hızlandırma Probu (IMAP) uzay aracının geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşını tamamladılar. Şu anda geliştirme ve tasarım aşamasından montaj, test ve entegrasyon aşamasına geçiyor ve 2025 Baharının sonlarına doğru fırlatmayı hedefliyor. Fırlatmanın ardından uzay aracı, Dünya-güneş L1 Lagrange Noktasına uçacak ve güneşin güneş rüzgârının yüklü parçacıklarla nasıl etkileşime girdiğini analiz edecek. Güneş sisteminin dışından kaynaklanan parçacıklar.

IMAP, iki Voyager uzay aracı ve Yıldızlararası Sınır Kaşifi’nin (IBEX) keşiflerini ve içgörülerini takip edecek ve heliofizikteki en önemli iki kapsamlı konunun araştırılmasına yardımcı olacaktır: Güneşten gelen yüklü parçacıkların enerjilendirilmesi ve güneş rüzgârının etkileşimi. yıldızlararası uzayla sınırında.

Görev, güneş sistemimizi çevreleyen ve koruyan elektromanyetik kabarcık olan heliosferin sınırlarını haritalandıracak ve araştırmacıların heliosferin sınırlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Bu bölge, güneş rüzgarı adı verilen güneşimizden gelen parçacıkların sürekli akışının galaksinin geri kalanından gelen malzemelerle çarpıştığı yerdir. Bu çarpışma, heliosfere giren zararlı kozmik radyasyon miktarını sınırlar.

Aynı zamanda heliosferin gerçek şekli hakkındaki tartışmanın çözümlenmesine de yardımcı olacak. 2020’de birkaç uzay aracından alınan verileri kullanan bir araştırma, Güneş’in etki balonunun daha önce incelenen uzun kuyruklu kuyruklu yıldız şeklinden ziyade sönmüş bir kruvasan şekli olabileceğini öne sürdü.

Uzay aracı Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon km (1 milyon mil) uzağa yerleştirilecek ve gezegenler arası uzaydaki parçacıkların aralığını haritalamaya ve anlamaya yardımcı olmak için onu geçen parçacıkları toplayacak ve analiz edecek.

IMAP misyonunun yakın zamanda karşılaştığı kilometre taşı, misyonun geliştirme ve tasarımdan test ve entegrasyon aşamasına geçmesine olanak tanıyan Anahtar Karar Noktası D olarak adlandırılıyor. NASA, yakın tarihli bir görev blog yazısında, proje ekibinin “sistem entegrasyonu ve test sırasında riskleri ve teknik karmaşıklıkları ele almak” için yeterli kaynaklara sahip olmasını sağlamak amacıyla hedeflenen fırlatma tarihinin Nisan ayının sonundan Mayıs 2025’e bir ay geriye çekildiğini söyledi.

Uzay aracı şu anda Laurel, Maryland’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nın temiz odasında monte ediliyor. Montajı, entegrasyonu ve testleri izleyebileceğiniz 24 saatlik canlı bir yayın var.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca mühendisler, uzay aracının çalışmasını sağlamak için elektronikleri, iletişim sistemlerini, termal sistemleri, itici gücü, pilleri ve daha birçok karmaşık sistemi kuracaklar. Ayrıca IMAP araçlarının 10’u da yakında dünyanın dört bir yanından gelmeye başlayacak ve uzay aracına teker teker entegre edilecek. Son olarak uzay aracı, fırlatılma öncesinde son testler için NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne gönderilmeden önce testlere başlayacak.

Universe Today tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA’nın yıldızlararası haritalama sondası 2025’teki fırlatmaya hazırlanıyor (2023, 5 Aralık) 5 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-12-nasa-interstellar-probe.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1