Bunu söylemek güvenli VC’ler bu yıl üretken yapay zeka söz konusu olduğunda demir sıcakken saldırdı.

Makroekonomik zorluklar ve diğer ilgili faktörler nedeniyle risk sermayesi yatırımları genel olarak geçen yıla göre düşerken, üretken yapay zeka alanındaki (ve daha geniş anlamda yapay zeka) start-up’lar oldukça iyi performans gösterdi.

PitchBook’a göre yapay zeka ile ilgili startup’lara yönelik finansman 2023’te 68,7 milyar doları aştı; OpenAI, Stability AI ve Anthropic gibi üretken yapay zeka sağlayıcıları bu rakamın önemli bir kısmını oluşturuyor. Sektörün yılı geçtiğimiz birkaç yıla göre çok daha yüksek yatırımlarla kapatacağı görülüyor.

Ancak üst düzey rakamlar yanıltıcı olabilir mi?

PitchBook’un 3. çeyrekteki yapay zeka yatırımına ilişkin bu sabah yayınladığı rapor, “mega anlaşmaların” (yani büyük isim destekçilerinden gelen multi-yüz milyon dolarlık yatırımların) bu yılki anlaşma toplamlarını büyük ölçüde şişirdiğini ortaya çıkardı.

Örneğin, yalnızca birkaç ay önce Amazon, yapay zeka destekli sohbet robotu Claude’u geliştiren Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapma sözü verdi. OpenAI, Microsoft’tan 10 milyar dolarlık bir yatırım aldı (her ne kadar hepsi birden olmasa da ve kısmen bulut bilgi işlem kredileri şeklinde olsa da). Daha “kişisel” yapay zeka asistanları olarak tanımladığı şeyi yaratan bir firma olan Inflection AI, Microsoft liderliğindeki bir finansman turunda 1,3 milyar dolar topladı. Liste devam ediyor.

Üçüncü çeyrekte risk sermayesi finansmanı dahil ile ilgili Mega anlaşmaların toplamı yaklaşık 22,1 milyar dolardı. Ancak üretken yapay zeka girişimleri tarafından güvence altına alınan teknoloji devi liderliğindeki dilimler çıkarıldığında, sektör için toplam 15,1 milyar dolara yaklaşıyor.genel-24