Venmo ve PayPal gibi fintech uygulamaları sayesinde artık ödeme yapmak için bankaya gitmenize gerek yok. Görünüşe göre bu uygulamalardan ilham alan internet, artık size borç vermek için oradaymış gibi görünen ama gizli amaçları olan tehlikeli SpyLoan uygulamalarıyla dolu.

Siber güvenlik şirketi ESET araştırmacıları keşfettim Bu tür kredi uygulamaları artıyor. Bu uygulamalar Güneydoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki acil paraya ihtiyacı olan savunmasız insanları hedef alıyor. Çoğu zaman bu mağdurlar yerleşik mali yardım kanallarına erişemiyor.
2022’de hem Google hem de Apple birçok SpyLoan uygulamasını mağazalarından kaldırdı. Ayrıca üçüncü taraf mağazalar ve web siteleri aracılığıyla da yayılırlar.

Bu yıl 18 uygulama daha Google Play’e geldi ve bunlardan 17’si kaldırılmadan önce 12 milyon kez indirildi. Bir uygulama, geliştiricilerinin uygulamanın çalışma şeklini değiştirip artık zararlı olarak kabul edilmemesi nedeniyle kullanılabilir durumda kaldı.

Failler, uygulamaları Twitter (X), Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformları ve kısa mesajlar aracılığıyla pazarlıyor.

SpyLoan uygulamaları anında kredi vaat ediyor ancak alışılmadık derecede yüksek bir faiz oranı talep ediyor ve hızlı geri ödeme bekliyor

Uygulamalar hızlı mali yardım vaat ediyor ve Google Play’de onaylanmak için aldatıcı teknikler kullanıyor. Orijinal görünmek için, tanınmış kredi sağlayıcıları ve finans kurumlarıyla yakın bağlantılıymış gibi davranırlar veya meşru kredi uygulamalarına benzeyecek şekilde tasarlanmışlardır. Hatta bazılarının, diğer web sitelerinden alınan stok fotoğraf ve ofis alanı görsellerinin yer aldığı, sahte bir yönetim kuruluna sahip resmi web siteleri bile var.

Bir SpyLoan uygulaması indirildikten sonra, kullanıcıdan hizmet şartlarını kabul etmesini, çağrı kayıtlarına, depolamaya, medya dosyalarına, kişi listelerine ve konum verilerine erişim dahil olmak üzere çeşitli izinler vermesini ve adres, iletişim bilgileri gibi kişisel ayrıntıları sağlamasını ister. banka hesap bilgileri ve kimlik kartının fotoğrafı. Uygulamanın arkasındaki kişiler tüm bu kullanıcı bilgilerine eriştikten sonra, kullanıcı hiç kredi başvurusunda bulunmamış veya kredisi onaylanmamış olsa bile mağdurlara geri ödeme yapmaları için şantaj yapmaya başlıyorlar.

Faiz oranlarına üst sınır ve 60 günden fazla geri ödeme süresi belirleyen Google politikalarına uymuyorlar. Örneğin bir vakada birisi 450 peso istedi ve bunu 549 peso faiziyle birlikte 5 gün içinde iade etmesi bekleniyordu.

Birisi uymayı reddederse, ölüm dahil korkunç sonuçlarla tehdit ediliyor.

İşte uygulamaların adları:

 1. AA Kredisi
 2. Aşk Nakit
 3. GuayabaNakit
 4. EasyCredit
 5. Kaju
 6. CrediBus
 7. FlashKredi
 8. PréstamosKredito
 9. Crédito-YumiCash Prestamos
 10. Krediye git
 11. Instantáneo Préstamo
 12. Cartera grande
 13. Rápido Crédito
 14. Finupp Borç Verme
 15. 4S Nakit
 16. DoğruNaira
 17. EasyCash

Yukarıda belirtilen uygulamalardan herhangi birini zaten indirdiyseniz hemen silin. Birisi tacize uğruyorsa kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmelidir. Güvende kalmak için uygulamaları yalnızca güvenilir kaynaklardan indirin ve bir uygulamayı yüklemeden önce incelemeleri ve derecelendirmeleri gözden geçirin.telefon-1