Samsung, Temmuz ve Eylül 2023 arasındaki üç aylık akıllı telefon sevkiyatlarında yalnızca son birkaç yılda defalarca Apple’ı gölgede bırakmayı başardı ve genel pastadaki payının üçüncü çeyrekte yüzde 22’den biraz düştüğünü görmesine rağmen bir bütün olarak küresel pazara hakim oldu. 2022’de şu anda yüzde 20’ye.

En azından bu Canalys’e göreHer ne kadar diğer araştırma firmaları tarafından aynı dönem için bir araya getirilen raporlar aşağı yukarı aynı görünse de. Ancak her zamanki gibi, Apple ve Samsung gibi üreticilerin toplam hacimleri yerine dünya çapında en çok satan telefon modellerini analiz ettiğimizde hiyerarşi kökten değişiyor.

Çağlar boyu iPhone 14 üçlüsü

Apple’ın temel iPhone 14 modeliyle arka arkaya ikinci çeyrekte burada bir numarada yer aldığını görmek ne kadar etkileyici olsa da, dünyanın en çok satan akıllı telefonunun arkasındaki teknoloji devinin de ikinci sırada yer alması açıkça 100 kat daha etkileyici. üçüncüsü aynı ailenin diğer iki üyesiyle, dördüncüsü ise “antik” olanla iPhone 13.
Pro olmayan 6.1 inç iPhone 13 elbette 2022’nin 1. Çeyreği, 2022’nin 2. Çeyreği ve 2022’nin 3. Çeyreği’nde liste lideriydi, ardından geçen yılın sonunda doğrudan dördüncü sıraya geriledi ve o zamandan beri bu pozisyonda kaldı. Bu şu anlama gelir: iPhone 14iPhone 15 ve iPhone 15 Pro Max’in bu tatil çeyreğinde dünyaya hükmetmek için gerekenlere sahip olup olmadığı henüz bilinmiyor.
iPhone 14 Pro Max, dikkat edin, öne geçmeyi başardı iPhone 14 Geçen yılın Temmuz ve Eylül ayları arasında ilk on arasında yer aldıktan sonra 2022’nin 4. çeyreği tacı için. Biraz şaşırtıcı bir şekilde, iPhone 1515 Pro ve 15 Pro Max, 2023’ün 3. çeyreği hiyerarşisinde hiçbir yerde bulunmuyor ve görünüşe göre Çin’den gelen, öncüllerine kıyasla zayıf erken talep raporlarını doğruluyor.

Doğal olarak iPhone 15 kadro da kötü bir durumla karşı karşıya olabilir… istikrarlı iPhone 14 serinin popülerliği, ancak her iki durumda da, Apple’ın en çok satan on akıllı telefon modeli listesine fazlasıyla hakim olmasına rağmen kesinlikle endişelenmek için bir nedeni var.

Galaxy S23 ailesinin durumu ne kadar kötü?

Kısaca oldukça kötü. O kadar kötü ki S23 Ultra, 2023’ün ilk çeyreğinde bu listeye altıncı sıradan girdi, bu da lansmanın sonucuydu, ikinci çeyrekte sekiz numaraya geriledi ve ilk ondan erken çıktı. “Vanilya” S23 ve S23+ hiçbir zaman listeye bile girmedi ve Samsung’a ilk onda yer veren pek çok kişi kaldı, ancak hiçbiri üst düzey özelliklere ve gerçekten yüksek kar marjlarına sahip değil.
Bu açıkça chaebol’un mobil bölümünün mali durumu için iyi değil, özellikle de alt seviye Galaxy A14 ve A14 5G’nin 2023’ün üçüncü çeyreğinde Galaxy A54’ten daha popüler olduğu ve Xiaomi’nin ultra düşük maliyetli Redmi 13C’nin liderliğini üstlendiği göz önüne alındığında. Galaxy S23 Ultraen popüler on cep telefonu arasında yer alıyor.
Bu arada Redmi 13C, yakın zamana kadar sürekli olarak küresel ilk 10’da yer alan düşük ila orta seviye bir modele sahip olan üreticisi için (bir nevi) forma dönüşü işaret ediyor. Xiaomi’nin yakın gelecekte bu ikinciyi yapıp yapamayacağını ya da Samsung’un 2024’ün ilk çeyreğinde süper premium Galaxy S24 üçlüsünü piyasaya sürmeden önce üst seviye Galaxy S23 FE gibi bir ürünle ilk ona girip girmeyeceğini şimdi göreceğiz. .telefon-1