Cord Jefferson koca bir hafta geçirdi ve henüz çarşamba olmadı.

Amerikan Kurgu yazar-yönetmen Pazartesi akşamını San Francisco’da geçirdi ve burada yıldızlarından biri olan John Ortiz tarafından şehrin Yerba Buena Sanat Merkezi’nde düzenlenen SFFILM Ödülleri sırasında verilen George Gund III Virtuosity Ödülü’nü aldı. Salı günü sabah saat 7’den kısa bir süre sonra Jefferson, ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesinin, uzun metrajlı film, senaryo, yıldız Jeffrey Wright’ın başrol performansı ve hem Sterling K. Brown hem de Erika Alexander’ın destekleyici performansı dahil olmak üzere beş Spirit Ödülü adaylığı aldığı haberini aldı.

Akşam karanlığında Jefferson ve işbirlikçi ekibi, filmin kırmızı halı galası için Beverly Hills’teki Samuel Goldwyn Tiyatrosu’na doğru yola çıktılar; burada yapımcı hâlâ girdabı işlemeye çalışıyordu. “Filmin Toronto Film Festivali’ne girememesi için kendimi hazırlıyordum. Bu, dünyanın en büyük yönetmenlerinin görünüşte bir filminin vizyona girdiği ve insanların ‘Beklentilerinizi ölçün’ dediği bir yıldı” diye hatırladı, Eylül ayındaki prestijli festivalde ilk kez sahneye çıkışını hatırladı. “Filmin Toronto’ya geldiğini öğrendiğimde mutfağımda heyecanla bir aşağı bir yukarı zıplıyordum. Seyirci ödülünü kazanmayı düşünmeme bile izin vermedim ve bunun dışında başka bir ödüle aday gösterilmeyi de kesinlikle düşünmedim.”

Artık bu bir gerçek haline geldiğine göre, deneyimli bir TV yazarı olan Jefferson, Bekçiler, İyi Yer, Hiçbirinin Efendisi Ve Larry Wilmore’la Gece Gösterisi, “çok bunalmış ama inanılmaz derecede minnettar” hissederken yakalanıyor. Bu ödül sezonunda adının, çocukluğumdan beri benim için gerçekten çok şey ifade eden film yapımcıları Martin Scorsese ve Christopher Nolan’ın isimleriyle aynı nefeste anılmasını, bir hayalin gerçekleşmesi olarak nitelendiriyor. Gerçek dışı ve gerçeküstü hissettiriyor.”

Jefferson, aralarında Wright, Brown, Alexander, Ortiz, Tracee Ellis Ross ve Adam Brody’nin de bulunduğu oyuncu kadrosuyla birlikte basın toplantısında kırmızı halıda bir başka heyecan verici an daha yaşadı; bunların hepsi SAG’dan sonra tanıtım turlarında kendisine ancak yakın zamanda katılabildi. grev sona erdi. Percival Everett’in 2001 tarihli Erasure adlı romanından uyarlanan filmi, Wright’ın Thelonious “Monk” Ellison adlı bir adamı canlandırmasını konu alıyor. Thelonious “Monk” Ellison, takma adla tuhaf bir “Black” kitabı yazan ve bu kitabın çılgınca başarılı olup yaygınlaştığını gören hayal kırıklığına uğramış bir yazar. beğeni. Bu arada, bir kardeşinin ani ölümü ve annesinin sağlığının bozulmasının ardından ailesini bir arada tutmaya çalışıyor.

Jefferson, Orion/MGM’deki stüdyo ortaklarına atıfta bulunarak, “Bu filme yeşil ışık yaktıklarında toplantıda ağlamaya başladım” dedi. “Bunun benim başıma gelmeyeceğinden o kadar emindim ki. Böyle bir şeyi asla yaşayamayacağıma emindim. Her zaman başka birinin odasında yazar olacağımı sanıyordum. Şu anda burada olmam ve buna tanıklık etmem, bir kez daha, gerçekten her şeyin sahte olduğunu hissettiriyor.”

Aktörleri bunun olduğunu biliyor. Ortiz şöyle açıkladı: “Senaryoyu ilk elime aldığımda tamamen şaşkına dönmüştüm.” “En güzel şekilde bayıldım. Onu uyarlayarak harika bir iş çıkardı; hiç böyle bir şey okumadım.” Brown da aynı fikirde: “Yazdığı senaryo çok iyiydi, daha ilk sayfadan itibaren çok net ve özlüydü. Ayrıca daha ilk sayfadan itibaren düşünceliydi. Eğer bu belgeyi oluşturmuş olsaydı ve bu kadar derinlemesine anlamış olsaydı, onu nasıl hayata geçireceğine dair de samimi bir anlayışa sahip olacağını biliyordum.”

Jefferson, Everett’in kitabını okuduktan sonra bunu hayata geçirmek için ilham aldığını söyledi; bu, 2020’de geliştirmekte olduğu bir TV dizisinin prodüksiyona başlamadan hemen önce fişinin çekilmesiyle başlayan bir olaylar zinciriydi. Şimdi, ödüllerin erken tanınmasıyla birlikte Amerikan Kurgu (15 Aralık’ta piyasaya sürülmeden önce), kim bilir, belki bu proje bir stüdyo, ağ veya yayıncı tarafından yeniden canlandırılabilir. “Bu kasaba ısı güdümlü füzeleri çok seviyor ve bu yüzden evet, çok sayıda çağrı geldi. Gelen aramalar için derinden minnettarım. Umarım bu dizinin ikinci bir hayatı olur çünkü gerçekten çok iyi ve tüm bölümleri biz yazdık. Birilerinin alması için orada duruyor ve şu anda bunu okuyan biri varsa lütfen, size satabileceğimiz sekiz bölümlük bir televizyon sezonumuz var. Çok iyi ve onu yönetebilirim.”sinema-2