Richard Branson, 2021’de Virgin Galactic test uçuşunda. Bakire Galaktik

Richard Branson, 2004 yılında kurduğu uzay turizmi şirketi Virgin Galactic’e artık para yatırmayacağını söyledi.

Sürpriz karar ilk kez ortaya çıktı Finans Zamanlarışirketin hisse değerinin Pazartesi günü keskin bir şekilde düşmesine neden oldu.

Branson Times’a şunları söyledi: “Covid’den sonra çok fazla paramız yok ve Virgin Galactic’in 1 milyar doları var, hatta buna yakın.”

Mevcut durumda Virgin Galactic’in “işini kendi başına yapabilmesi için yeterli fona” sahip olması gerektiğini ekledi.

Virgin Galactic, ilk ticari yolcularını haziran ayında uzayın sınırına uçurdu ve dört ticari uçuş daha gerçekleştirdi. En sonuncusu geçen ayın başında gerçekleşti, ancak sadece birkaç gün sonra şirket, daha büyük bir uçak geliştirirken paradan tasarruf etmek amacıyla iş gücünü azaltacağını ve ticari uçuşları gelecek yıldan itibaren 18 ay süreyle askıya alacağını duyurdu. veya aynı anda altıya kadar ücretli yolcu taşıyabilen mevcut araçtan daha fazla yolcuyu uzaya taşımak.

Askıya alınmadan önce, Virgin Galactic altıncı ticari misyonunu Ocak ayında, ardından ikinci çeyrekte yedincisini ve muhtemelen 2024 ortasında sekizincisini gerçekleştirmeyi planlıyor. Virgin Galactic CEO’su Michael Colglazier, kalan uçuşlar için Virgin Galactic’in uçuş gerçekleştireceğini söyledi. Daha yüksek gelir fırsatlarına odaklanın. Bu, özel yolculardan 1 milyon dolara kadar prim ödemelerinin istenebileceği anlamına geliyor; bu, mevcut koltuk fiyatı olan 450.000 doların iki katından fazla.

Delta adı verilen yeni ve daha büyük aracın 2026’da hazır olması gerekiyor ve Virgin Galactic, o zamana kadar çalışmaya devam etmek için yeterli fona sahip olduğunu söylüyor. Bu noktada Delta’nın ticari uçuşlara başlaması ve bu süreçte yeni gelir elde etmesi planlanıyor.

Ancak FT’nin raporu, bazı analistlerin Virgin Galactic’in muhtemelen 2025 yılında, yani Delta’nın hazır olmasından bir yıl önce yatırımcılardan ek finansman araması gerekeceğine inandığını söylüyor.

Virgin Galactic uçuş deneyimi, genellikle uzayın başladığı yer olarak kabul edilen, Dünya’nın yaklaşık 62 mil yukarısındaki bir alan olan Kármán hattına yakın, roketle çalışan bir uçuşu içeriyor. Yolcular, piste inmek için geri süzülmeden önce, muhteşem Dünya manzarasının ve kabin içinde dakikalarca süren ağırlıksızlığın keyfini çıkarabilirler.
genel-19