EIRSAT-1, İrlanda’nın ilk uydusu. Kredi bilgileri: Avrupa Uzay Ajansı

Altı yıllık sıkı çalışma ve adanmışlık, 1 Aralık’ta İrlanda Eğitim Araştırma Uydusu EIRSAT-1’in Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla muhteşem bir şekilde meyvesini verdi. Space-X Falcon-9 fırlatıcısına binen sadece 10,7 cm x 10,7 cm x 22,7 cm boyutlarındaki minik uydu, İrlanda’nın ilk uydusu olarak tarihe geçti.

EIRSAT-1, ESA Academy’nin Uydunuzu Uçturun! Programına katılan University College Dublin (UCD) öğrencileri tarafından tasarlandı, üretildi ve test edildi. programı, üniversite öğrenci ekiplerinin profesyonel standartlara göre kendi uydularını geliştirmelerini destekleyen uygulamalı bir girişimdir. Fırlatma fırsatı ESA tarafından sağlandı.

ESA uzmanları, düzinelerce UCD öğrencisine eğitim ve rehberlik sunmak için uydunun geliştirilmesi boyunca hazır bulundu. Öğrenme yolculukları aynı zamanda ESA Education’ın Belçika’daki CubeSat Destek Tesisi’ndeki test kampanyalarını ve İrlanda’nın ilk uzay aracı operasyon prosedürlerini öğrenmek için hem ESA Akademisi’nin Eğitim ve Öğrenim Merkezi’nde hem de Darmstadt Almanya’daki Avrupa Uzay Operasyonları Merkezi’nde özel uzay aracı iletişim oturumlarını da içeriyordu.Kredi bilgileri: Avrupa Uzay Ajansı

ESA Genel Müdürü Josef Aschbacher, “Bu başarılı fırlatma ve İrlanda’nın yörüngedeki ilk heyecan verici macerasının başlangıcı için EIRSAT-1 ekibini tüm kalbimle tebrik etmek istiyorum” dedi. Ayrıca UCD’ye, ESA ile ortak bir eğitim hedefi doğrultusunda güçlerini birleştirdiği için teşekkür etmek isterim: genç neslin becerilerini artırmak” diye devam etti.

“İrlanda ve Avrupa için uzay hedeflerimizi ancak kapasite geliştirerek gerçeğe dönüştürebiliriz. Eğitim programımızla, uzay teknolojisi ve uzay çözümlerini kullanmayı öğrenen yurttaş nesillerini yetiştirerek, dünya çapında bir fark yaratıyoruz. toplumumuz, gezegenimiz ve geleceğimiz.”

Alçak Dünya yörüngesinde EIRSAT-1, öğrenciler tarafından sıfırdan oluşturulan üç ana deneyi gerçekleştirecek:

  • GMOD, evrendeki en parlak patlamalar olan ve büyük bir yıldız öldüğünde veya iki yıldız çarpıştığında meydana gelen gama ışını patlamalarını inceleyen bir dedektör.
  • EMOD, ısıl işlemin uzaydayken uydunun yüzeyini nasıl koruduğunu görmeye yönelik bir deney.
  • WBC, bir uydunun uzaydaki yönünü değiştirmek için Dünya’nın manyetik alanını kullanmanın yeni bir yöntemini test etmeye yönelik bir deney.
İrlanda'nın ilk uydusu EIRSAT-1'in kalkışı

Kredi bilgileri: Avrupa Uzay Ajansı

EIRSAT-1’in yörüngeye konuşlandırılmasının ardından, öğrenci ekibi artık uyduyla bağlantı kurmaya ve yine tamamen öğrenciler tarafından işletilen ve Dublin’deki UCD’de bulunan özel yer kontrol tesisinde operasyonları başlatmaya çalışıyor.

ESA Eğitim Ofisi Başkanı Hugo Marée, “ESA Education ekibi, EIRSAT-1 öğrencilerini inanılmaz hedeflerine ulaşmalarından dolayı yürekten tebrik ederek ESA DG’ye katılmak istiyor” dedi.

“EIRSAT-1, İrlanda’nın ilk uydusu olarak tarih yazmakla kalmadı, aynı zamanda bir nesil İrlandalı okul öğrencisine hedeflerini daha da yükseltmeleri için ilham verdi. Bu, ESERO İrlanda (ESA ile ESA arasındaki bir işbirliği) tarafından düzenlenen ilham verici etkinlikler sayesinde başarıldı. ve İrlanda Bilim Vakfı) bu misyon çerçevesinde çalışıyor” diye devam etti. “Farklı yaş gruplarına STEM alanında gelecekteki bir kariyere yönelik ilham verebilen ve onların ilgisini çekebilen Eğitim programımızla gurur duyuyorum.”

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: İrlanda’nın ilk uydusu EIRSAT-1’in kalkışı (2023, 4 Aralık) https://phys.org/news/2023-12-lift-off-eirsat-ireland-satellite.html adresinden 5 Aralık 2023’te alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1