Bugünlerde çoğumuz fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları yedeklemek için bulut depolamaya güveniyor olsa da, iOS 17’yi çalıştırabilen her iPhone aynı zamanda harici depolama aygıtlarını da destekliyor: 2018’e kadar olan tüm iPhone’lar bu kadar; dolayısıyla iPhone XR ve iPhone da buna dahil XS ve iPhone XS Max.

Belki dosya yedeklemelerini iCloud yerine manuel olarak yönetmeyi tercih edersiniz. (Bulut depolamanın tamamen hatasız olmadığını her zaman hatırlamakta fayda var.) Belki iPhone’unuzda DSLR ile çekilen fotoğraflara erişmeniz gerekiyor. Ya da belki birisi size, telefonunuza taşımak istediğiniz dosyaların bulunduğu bir sürücü vermiştir. Dosyaları harici bir depolama aygıtı aracılığıyla kaydetmek istemenizin birkaç nedeni vardır ve bunu yapmak zor değildir.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in gelişiyle birlikte yeni bir neden daha ortaya çıktı: Apple’ın yüksek çözünürlüklü teknolojisini kullanarak bu telefonlara video kaydedebilirsiniz ProRes video formatı 4K çözünürlükte ve saniyede 120 kare — ancak yalnızca harici bir depolama aygıtı takılıysa. En iyi video kalitesini istiyorsanız harici bir sürücüye ihtiyacınız vardır.

İşte iPhone’unuza hangi harici sürücüleri takabileceğiniz ve taktığınızda ne olacağı hakkında bilmeniz gerekenler.

Harici bir sürücü nasıl seçilir

İyi haber şu ki Apple çok seçici değil iPhone’unuzla hangi sürücülerin çalışacağına gelince. Çoğu flash sürücü, taşınabilir SSD, harici HDD ve hafıza kartı okuyucusu sorunsuz çalışacaktır ancak bazı uyarılar vardır: doğru kablonun yerinde olduğundan ve sürücünün yeterli düzeyde olduğundan emin olmanız gerekir. güçlendirilmiş.

Bunun gibi bazı sürücüler JSL JDTDC modeliiPhone’larla kullanılmak üzere tanıtılıyor.
Fotoğraf: JSL JDTDC

Genel bir kural olarak, bir aygıt bir dizüstü bilgisayara bağlandığında harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyorsa, iPhone’unuzda da harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz; ancak kendi güç kablosu varsa (büyük kapasiteli HDD gibi) sürücüler bunu yapıyor), o zaman iPhone’unuza bağlarken de buna ihtiyacınız olacak. Bir sürücüye ayrı olarak güç sağlanmazsa, çalışması için iPhone’unuzun gücünü tüketeceğini unutmayın.

Daha sonra doğru bağlantı kablosuna ihtiyacınız var: bir uçta harici cihazın kullandığı şey ve diğer uçta Lightning veya USB-C. Doğru kabloyu bulamıyorsanız (örneğin, bazı harici sürücüler özel konektörler kullanır), bu durumda bir adaptör gerekebilir ancak bu, aygıtın işlevselliğini etkilememelidir.

Sürücü formatları söz konusu olduğunda spesifik olmanız gerekir. Sürücüde yalnızca bir bölüm bulunmalı ve çalışabilmesi için APFS, APFS (şifreli), macOS Extended (HFS Plus), exFAT (FAT64), FAT32 veya FAT olarak biçimlendirilmelidir. Sahip olduğunuz sürücü veya hafıza kartı bu formatlardan birinde değilse, onu bir bilgisayar aracılığıyla yeniden formatlamanız gerekecektir.

4K çözünürlük, 60 fps ProRes video, harici sürücüler kaydetmeye gelince teklif etmem gerekiyor Saniyede en az 220 MB yazma hızına ve maksimum 4,5 W güç tüketimine sahip olduğundan, teknik özellikleri dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. İdeal olarak, kendinize bu amaç için reklamı yapılan veya diğer kullanıcıların başarılı olduğunu bildiğiniz bir sürücü edinin.

Harici sürücü nasıl kullanılır

Yukarıdaki hususların tümünü dikkate aldığınızı varsayarsak, telefonunuzun aşağıda göründüğünü görmelisiniz. Konumlar içinde Araştır Harici sürücüye bağladığınızda iOS’taki Dosyalar uygulamasının sekmesine tıklayın. Değilse tanımlanmamıştır; gücü yetersiz olabilir veya uyumsuz bir dosya biçimine ayarlanmış olabilir.

Harici sürücüler Konumlar başlığı altında görünecektir.

Bazı seçenekleri görüntülemek için herhangi bir dosya veya klasörü basılı tutun.

Harici cihazdaki dosyalara erişmek için:

  • Sol taraftaki menüde girişine dokunun. Araştır sekmesi. (Biçimlendirildiğinde ona verilen adla anılacaktır.)
  • Açmak için dosyalara ve klasörlere dokunun ve geri dönmek için geri oklarını (sol üst) kullanın.
  • Dosya ve klasörlerin ekranda gösterilme şeklini (simgeler veya liste olarak) ve sıralanma şeklini değiştirmek için üç noktaya (sağ üst) dokunun.

Yerel iPhone depolama alanı için Dosyalar’da sahip olduğunuz seçeneklerin aynıları harici depolama alanı için de mevcuttur. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunduğunuzda, örneğin yeni bir klasör oluşturabileceksiniz. Bir dosya veya klasöre uzun bastığınızda onu çoğaltabilir veya yeniden adlandırabilirsiniz.

Dosyaları harici cihazdan kopyalamak ve taşımak için:

  • Tek dosya ve klasörler için, öğeyi basılı tutarak menüyü görüntüleyin. Kopyala Ve Taşınmak seçenekler.
  • Dosya ve klasör grupları için üç noktaya (sağ üstte) ve ardından Seçmegrup seçimi yapmanızı sağlar. Daha sonra aynı öğeyi bulmak için seçimdeki herhangi bir öğeyi basılı tutabilirsiniz. Kopyala Ve Taşınmak seçenekler.

Kopyalamak veya taşımak için birden fazla dosya seçebilirsiniz.

Fotoğraflar ve videolar doğrudan Fotoğraflar uygulamasına gönderilebilir.

  • Eğer bunu seçtiyseniz Kopyala Bir veya daha fazla dosya kullanıyorsanız, hedef klasöre gitmeniz, dosya tarayıcı penceresinde boş bir alanı basılı tutmanız ve Yapıştırmak.
  • Eğer bunu seçtiyseniz Taşınmak Bir veya daha fazla dosya varsa, başka bir şey yapmadan önce sizi bir hedef klasör seçmeye davet eden yeni bir pencere görünür; klasörü bulun ve ardından simgesine dokunun. Taşınmak.

Harici cihazınız salt okunur olarak ayarlanmışsa yalnızca dosyaları kopyalayabileceğinizi unutmayın. Onları hareket ettirmeye çalışırsan göreceksin Kopyala ziyade Taşınmak son adımda.

Bu senaryolarda pek çok kişinin üzerinde çalıştığı fotoğraf ve videolar için, dosyayı açmak için dosyaya dokunabilir, ardından dosya adına (en üstte) dokunup Fotoğraflara Kaydet iPhone’unuzun ana galerisine kopyalamak için.

Her şey nispeten basittir ve Dosyalar uygulamasının tüm ayrıntıları konusunda zaten rahatsanız, harici cihazlarla çalışırken de herhangi bir sorun yaşamazsınız.genel-2