Grand Theft Auto VI’nın ilk fragmanı nihayet geldi ve hayranlara Rockstar’ın 2025’te çıkacak bir sonraki büyük oyununa dair ilk bakışı sunuyor. Oyunla ilgili en büyük sorulardan biri de oyunun çıkışta hangi platformlarda bulunacağı ve bu resim geliyor odak noktasına.

Take-Two, oyunun 2025 yılında PlayStation 5 ve Xbox Series X|S için çıkacağını söyledi. Peki ya PC, ayrıca PS4 ve Xbox One?

Şimdi oynuyor: GTA 6 (Grand Theft Auto VI) Resmi Fragmanı

Henüz her iki maddeye ilişkin de kesin bir yanıta sahip değiliz. Ancak tarih, Rockstar’ın, konsolda ilk çıkışından bir süre sonra bile olsa, sonunda GTA 6’yı PC’ye getirebileceğini gösteriyor. Peki PS4 ve Xbox One? Umudunuzu yitirmeyin.

GTA ve Red Dead’in konsoldan sonra PC’ye gelen bir geçmişi var

Açık dünya serisinin son büyük oyunu Grand Theft Auto V, Eylül 2013’te konsol için piyasaya sürüldü ve oyun ancak Nisan 2015’te PC’ye geldi. GTA 5’in PC sürümünün birçok kez ertelenmeden önce 2014 Sonbaharında piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

Rockstar, GTA 5’in lansman sırasında neden PC’ye gelmediğini açıklamadı ancak birçok kişi stüdyonun çabalarını konsol sürümüne odaklamak istediğini öne sürdü. GTA 5’in PC sürümü nihayet 2015’te piyasaya sürüldüğünde, aynı zamanda şu özelliklere de sahipti: Rockstar Düzenleyici, oyuncuların videoları kaydetmesine, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanır. GTA 5’in PC sürümü, oyunu daha geniş bir kitleye açtığı ve pek çok fantastik ve beklenmedik modun ortaya çıkmasını sağladığı için piyasaya sürülmesiyle çok popüler oldu.

Bu arada Red Dead Redemption II, Ekim 2018’de konsol için piyasaya sürüldü ve yaklaşık bir yıl sonra Kasım 2019’da PC’ye geldi. Ancak 2010’un orijinal Red Dead Redemption’ı hiçbir zaman PC’de yayınlanmadı.

PS4 ve Xbox One mı?

GTA 6’nın potansiyel olarak PS4 ve Xbox One’a geleceğine gelince, en azından yerel bir versiyona güvenmeyin. Rockstar, GTA 6 ile “sınırları zorlamayı” planladığını söyledi ve Rockstar’ın GTA 6 için sahip olduğu vizyonun, yaşlanan konsollarda mümkün olmayabileceği varsayılabilir. Spider-Man 2 ve Starfield gibi bazı oyunlar halihazırda mevcut nesil platformlara özel olduğundan, GTA 6 gibi 2025’te piyasaya sürülecek bir oyunun eski platformları geride bırakacağını varsaymak yanlış olmaz.

Oyun yeterince güçlü yerel donanıma ihtiyaç duymadan bu konsollara ışınlanabileceğinden, GTA 6’nın bulut akışı yoluyla PS4 ve Xbox One’da oynanabilmesi olasılığı var. Microsoft, teknik açıdan en etkileyici oyunları Xbox One’da oynamanın bir yolu olarak bunu zaten destekliyor; Sony ise PS5 oyunlarını PS4’e aktarmaya yeni başlıyor.

Ancak GTA 6 için şu anda yapılabilecek tek akıllı bahis, oyunun bir süre sonra potansiyel olarak PC’ye çıkmadan önce PS5 ve Xbox Series X|S’e çıkış sırasında geleceğini varsaymaktır.

GTA 6 hakkında daha fazla bilgi için GameSpot’un GTA 6 fragman dökümüne göz atın ve neden kendinizi GTA 6 gecikmesine hazırlamak isteyebileceğinizi okuyun. Ayrıca GTA 6 hakkında bilmeniz gereken her şeye göz atabilirsiniz.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın almanız durumunda GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1