Akıllı Arama özelliği açıkken Google, PDF’lerin içindeki metin ve görselleri arayabileceğinizi söylüyor. Bu, telefonunuza kaydettiğinizi bildiğiniz bir restoran menüsünü arıyorsanız, belgede yer alıyorsa restoranın adını yazarak bulabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Files ayrıca, fotoğrafların içinde yer alan nesnelere ve bunların çekildiği konumlara göre arama yapma yeteneğini de test ediyor. Google Fotoğraflar’ın bu özelliği uzun süredir var ancak bunun Files’a da geleceğini görmek güzel.

Google Dosyalar şu anda yalnızca dosya adlarına göre belgelerde arama yapmanıza izin veriyor; bu, telefonunuzdaki dosya adlarının çoğunluğunun yalnızca rastgele harf ve rakamlardan oluştuğu durumlarda özellikle kullanışlı değildir.

Güncelleme herkese yayınlanmıyor gibi görünüyor, ancak Android Polisi Bunu kendileri denemek zorunda kaldılar ve henüz görselleri konuma göre arayamadıklarını ve Google Foto’da yapabildiğiniz gibi resimlerin içindeki kişileri etiketleyip bulamadıklarını gördüler.

İçinde Google’ın web sitesinde bir destek sayfasışirket, Akıllı Arama’nın belgelerinizi taramak için arka planda çalıştığını söylüyor. “Taramanın cihazınızda gerçekleştiğini” belirtir, böylece bilgileriniz oradan ayrılmaz. Bu özelliğe sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için Dosyalar uygulamasını güncelleyin ve uygulamanın ayarlarında Akıllı Arama’yı arayın. Google, cihazdaki taramanın kullanılabilir hale gelmesinin “birkaç gün” sürebileceğini belirtiyor. Henüz göremiyorsanız, belgelerde dosya adına göre aramaya biraz daha katlanmak zorunda kalacaksınız, ancak güncellemeleri tekrar kontrol etmekten zarar gelmez.genel-2